De mik is azok a probiotikumok pontosan?
A probiotikumok olyan táplálékkiegészítők, amelyek legnagyobb része baktérium, élesztőgomba. Hasonlóak azokhoz a természetes mikroorganizmusokhoz, amelyek a testünkben is megtalálhatóak - bélrendszerünkben több millió ilyen baktérium él. Ha ez a szám csökken, sokkal könnyebben elkaphatjuk a fertőzéseket, ugyanis az immunrendszer kb. 70 %-a a bélben található. A probiotikumok ezáltal csökkentik az esélyt arra, hogy fertőzést kapjunk el, valamint segítik a beleket és az emésztés folyamatát.
Biztonságosak a probiotikumok a terhesség alatt?
A probiotikumok több hiteles forrás szerint is biztonságosak, a terhesség és a szoptatás alatt, valamint újszülöttkortól is biztonsággal alkalmazhatóak.
Annak a valószínűsége, hogy Lactobacillus probiotikum szedése után baktériumok jelennek meg a szervezetünkben, egy a millióhoz. Annak a valószínűsége pedig, hogy Saccharomyces boulardii szedése után gombás fertőzést kapunk, körülbelül egyszer fordul elő az ezt használó 5,6 millió ember közül.
Azok a kutatások, melyek során a probiotikumok hatását vizsgálták a terhesség alatt, nem mutatták ki, hogy a probiotikumok bármi módon kapcsolatba hozhatóak lennének vetéléssel vagy születési rendellenességekkel, illetve nem találtak összefüggést a probiotikumok és a császármetszés, születési súly és magzati kor között.
Hogyan hat a probiotikum a terhesség alatt?
A probiotikumok pontos működése vita tárgyát képezi, a tudósok még mindig vizsgálják a működési mechanizmusát. Jelenleg úgy gondolják: pont úgy, ahogy a rossz baktériumok megtámadják a szervezetet, a jó baktériumok megtámadják az ártalmas betolakodókat. Az egyik feltételezés szerint segítenek csökkenteni a rosszindulatú baktériumok számát a szervezetben, így csökkentve az esetleges fertőzések vagy más egészségügyi kockázatok lehetőségét.
Milyen előnyei vannak a probiotikumoknak a terhességre nézve?
Az anyai bélflóra összetétele jelentős hatással bír mind az anya, mind a magzat, illetve a születendő gyermek egészségére. Akár ételben találhatóak, akár kiegészítőkben, a probiotikumok segítenek abban, hogy az emésztőrendszer hatékonyabban működjön.
Finn kutatók kimutatták, hogy a terhesség alatt adott probiotikumok csökkentik az újszülöttek és az anyák későbbi elhízásának kockázatát. Túlsúlyos terheseken (BMI 30 felett) probiotikumot alkalmazva a szülést követő 12 hónap múlva a testzsír alakulása és ennek következtében a testsúly is jelentősen csökkent.
Terhes nők bélflórájának mikrobiológiai összetételét vizsgálva azt találták, hogy túlsúlyos nőknél kevesebb volt a bifidobaktérium és a Bacteroides, több volt viszont a Staphylococcus, Enterobacteriacea és az Escherichia coli mennyisége, mint normális súlyú nők esetében.
Az egyik vizsgálatban a terhességi diabetes előfordulását tanulmányozták. A Lactobacillus rhamnozus GG-vel kezelt csoportban a 60%-kal csökkent a terhességi cukorbetegség kialakulásának aránya a csak diétás, illetve a kontrollcsoporthoz képest. Csökkent az inzulinrezisztencia, javult a glükóztolerancia és a glikémiás kontroll.
Elősegítik a születendő gyermek immunrendszerének fejlődését, védelmet nyújtanak az allergia kialakulásával szemben. A probiotikumok használata csökkenti a terhességi cukorbetegség kialakulásának lehetőségét.
A probiotikumok alkalmazásának előnyei az anyára nézve:
- laktóz-intolerancia kezelése
- végbélrák megelőzése
- vérnyomás csökkentése
- immunrendszer erősítése
- allergia, ekcéma kialakulásának csökkentése
- fertőzések megelőzése
- bélgyulladás-csökkentő hatás
- ásványi anyagok és nyomelemfelvétel javítása
- vastagbélgyulladás (colitis) és irritábilis bél szindróma (IBS) kezelése
- antibiotikumok szedéséhez köthető hasmenés kezelése
-
csökkentik koleszterinszintézist
-
enyhe vérnyomáscsökkentő hatásuk van.
-
segítik az ásványi anyagok felszívódását, javítják a csontanyagcserét.
-
csökkentik a vesekőképződést.
-
cökkentik az elhízás kockázatát.
A pro- és prebiotikumok alkalmazásának előnyei az újszülött szervezetére:
- Segítik a születendő gyermek immunrendszerének fejlődését,
- védenek az allergia kialakulásával szemben
- számos betegség megelőzését biztosítják
- a probiotikumok csökkentik a bakteriális és gombás fertőzések előfordulását
- a kialakult fertőzések gyorsabban gyógyulnak
- A terhesség alatt adott probiotikummal növelhető a köldökzsinórvér-interferon-gamma, az anyatejben a TGF-b1 és az IgA szintje, amely az újszülött védelmét szolgálja.
- A probiotikummal kezelt újszülöttek körében kevesebb a kóros hasi tünet és jobb a hossz- és a fejkörfogat-növekedés, valamint a súlygyarapodás.
Milyen gyakran használj probiotikumot a terhesség során?
Mivel a terhesség során nagyon gyakori problémának számít a székrekedés és a hasmenés, a probiotikumok fogyasztása mindennaposan is lehetséges.
Honnan szerezhetsz probiotikumot a terhesség alatt?
A probiotikumokat leginkább élőflórás joghurtokban, vagy táplálékkiegészítőkben fogyaszthatod.
Mikor NEM szabad probiotikumot fogyasztani?
Alkalmazásuk elsősorban kritikus állapotban levő betegnél, és immunszupprimált betegségek esetében lehet veszélyes. Lényeges a készítmény összetétele, csíraszáma: fontos, hogy csak klinikai vizsgálatokkal is bizonyítottan hatásos készítményeket használjunk.
Ne feledkezzünk meg arról, hogy a probiotikum nem gyógyszer. Feladata a betegségek megelőzése, az egészség fenntartása, helyreállítása, de nem helyettesítik a gyógyszeres kezelést!
Kép: http://www.freedigitalphotos.net
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)