A lovaglás nem ajánlott
Egyébként nem minden sportág alkalmas a várandós anyáknak. Figyelembe kell venni, hogy a hormonháztartás megváltozott, a kötőszöveti szerkezetek meglazultak, fokozódott a sérülés veszélye. Az első 12 hétben a magzat sérülékenysége miatt semmiféle torna nem javasolt. Tilosak azok a sportágak, amelyek gyors indulással és hirtelen megállással járnak, mint például a labdajátékok, lovaglás. Kerülendők az esetleges ütközéssel járó sportok.
Manapság népszerű a konditermi edzés, ha nehéz róla lemondani, végezhető továbbra is, de legyen kisebb a súly, kerüljék az ugrálós gyakorlatokat, a tempó legyen lassabb. Az edző tudjon a terhességről. Lehet kerékpározni, csak nem a hegyi utakon, hanem sík területen. Futás, kocogás mérséklettel végezhető. Az a fő elv, hogy minden mozgás erőlködésmentes legyen. Ha eddig nem sportoltunk, ne épp most kezdjük el! Ne akarjunk egyből (és pont most) domborodó izmokat, intenzív edzésprogramot. Aki sportolt eddig is, nyugodtan folytassa. Aki most kezdi, legyen türelmes. A lényeg, hogy mindig figyeljünk a testünk jelzéseire, és amint valahol szúr, fáj, görcsöl, szédülünk, vagy egyszerűen csak nem esik jól a mozgás, hagyjuk abba. Figyeljünk arra is, hogy pulzusunk soha ne emelkedjen percenként 140 fölé.
Ugrándozás elhalasztva
Nem kell e miatt vérnyomásmérővel mászkálni, ez praktikusan annyit jelent, hogy ne fullasszuk ki magunkat annyira, hogy ne tudjunk beszélni mozgás közben.
És ne ez alatt a kilenc hónap alatt ugrándozzunk! Otthoni tornázgatáshoz kapható kismamáknak cd, dvd, videókazetta.
Kutatások bizonyítják, hogy a terhesség alatt végzett rendszeres mozgás hozzásegíthet a könnyebb, rövidebb vajúdáshoz is. A sport erősíti a szívet és az ereket, ezzel csökken a trombózis kialakulásának kockázata. A mozgás megelőzi a terhességi cukorbetegséget. A sportos várandósok medencefenék-, hát- és hasizomzata lényegesen terhelhetőbb, és tudatosabban képesek megfeszíteni és ellazítani az izmaikat. Ezért lesz sokkal elviselhetőbb a szülési fájás. Ráadásul, ha a szervezet hozzászokik a megerőltetéshez, jobban tolerálja majd a szülés utáni hormonszint-esést, s könnyebb lesz megszokni az álmatlan éjszakákat és az életritmus megváltozását is.
Okos divat mostanság a terhesség alatt és szülés után jó szolgálatot tévő fiziológiás labda. Akár csak a sima ülésnél is kényelmesebb lehet, mint a szokásos székek, fotelek, kanapék. Tornához is vannak hozzá feladatsorok, de derék- és hátfájás esetén is kellemes ráülni.
Miért szédül háton fekve?
Lábunkat csípőszélességben, térdünket a boka vonalában tartva üljünk, és hintáztassuk lassan a medencénket előre-hátra, jobbra-balra, nyolcas alakban; már ez is segíthet enyhíteni a fájdalmat.
A negyedik hónap után kerüljük a háton fekvést igénylő gyakorlatokat, mert ilyenkor a méh súlya elnyomhatja a mögötte futó fő vérszállító ereket (ez csökkenti a babához jutó vér és oxigén mennyiségét, és ettől van az is, hogy sok kismama szédül, ha a hátán kell feküdnie.)
Aki nyáron terhes, állítólag elsősorban ne az UV-sugárzástól féljen, már persze, ami a babát illeti, ugyanis ennek magzatot károsító hatását nem bizonyították, bár a leégés szövődményei kockázatosak lehetnek. Sokkal inkább óvakodni kell a hirtelen és közvetlen hőhatástól, amely a méhüregben is felmelegedést okoz. Tehát a tűző napon tartózkodás ártalmas lehet.
Válasszuk inkább a laza sétát, sem mint a kitartást igénylő kocogást, és a túrázást. Ez utóbbiról érdemes tudni, hogy 2000 méter fölé ne menjünk! 2500 méter felett pedig a magzat oxigénellátása már egyáltalán nem megfelelő!
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)