Ejtettünk már szót arról, hogyan kell, és hogyan érdemes jelentkezni egy-egy munkaajánlatra. Mégis sokan elhanyagolják a formalitásokat, melyek hátrányt jelenthetnek ha több jelentkező is adódik egy munkaajánlatra. A munkavállalók többsége a távmunkát luxusnak tekinti, mely kényelmes, lazább formája a pénzkeresésnek. Gyakran elfelejtik, hogy a számtalan előny, s a kényelem ellenére ugyanolyan szigorúan szelektálnak a jelentkezők között, mint bármely hagyományos munkahelyen.
Ha valaki egy fontos állást pályáz meg, igyekszik kosztümben vagy öltönyben megjelenni, betartja az íratlan szabályokat, gondosan megfogalmazza jelentkezését. Minden esetben magánál tarja referenciáit, önéletrajzát, s minden szükséges kelléket, mellyel meggyőzheti a munkaadót; ő a megfelelő ember a megadott feladat elvégzésére. A távmunkáknál ez szinte szóba sem jön. Bár személyes találkozóra ritkán kerül sor, s a külső megjelenést így hanyagolhatjuk, a munkákra való jelentkezés hasonlóképpen zajlik.
Sokan megfeledkeznek arról, hogy bár a karosszékben ülve, az Internet segítségével adhatják le jelentkezésüket, a munkaadók hasonló módszerekkel bírálják el a beadott pályázatokat, mint hagyományos munkaforma esetén. A rosszul fogalmazott, vagy túl rövid, értelmetlen jelentkezéseket nem hogy válaszra nem méltatják, de legtöbb esetben azonnal törlik a lehetséges alkalmazottak listájáról.
A jelentkezés minden esetben legyen egyszerű és lényegre törő. Sokszor csupán annyi olvasható a jelentkezők levelében, hogy "Kérek tájékoztatást." "Bővebb tájékoztatást kérnék a munkáról". A hasonló jelentkezések alapvető hibája a hirdető megszólításának hiánya, illetve az aláírás rövidítése, esetleg elhagyása. Ezek a jelentkezések komolytalanok, s értelmetlennek tűnhetnek, ha a munkaadó több hirdetést is feladott, hiszen utalás nélkül nem tudhatja melyik ajánlatra jelentkezik a munkavállaló.
Hasznos tippek:
-
Ha elektronikus úton jelentkezünk, a levél tárgyaként adjuk meg, milyen pozícióra jelentkezünk.
-
A levélben ne felejtsük el a megszólítást, a pontos aláírást, illetve egy rövid leírást arról, miért tartjuk magunkat alkalmasnak az adott munka elvégzésére.
-
Ha önéletrajzot küldünk, azt csatolt formában tegyük, s ne a levélbe másoljuk.