A gyermekszülés után a munkaerőpiacra visszatérő nők átlagosan 18 százalékkal keresnek kevesebbet, mint korábban, derül ki a legújabb amerikai felmérésből. Az üzleti szférában még ennél is nagyobb árat kell fizetni a karrier félbeszakításáért: ott akár 28 százalékos is lehet a korábbi fizetéshez viszonyított különbség, írja az MSNBC.com.
A felmérést készítő kutatók szerint ebben az is közrejátszik, hogy a szülés után sok nő kisebb felelősséggel járó vagy részmunkaidős állást vállal. A szakértők viszont arra is felhívják a figyelmet, hogy a nők a szülés miatt jellemzően pont abban az időszakban kényszerülnek otthagyni a munkahelyüket, amikor a férfiak a legjelentősebb előrelépéseket - ezzel együtt a legnagyobb fizetésnövekedést - érik el a karrierükben.
A munkából való kilépés ára annál nagyobb, minél többet vár valaki a visszatéréssel. Azok a nők, akik egy évnél kevesebbet töltöttek otthon, átlagosan 11 százalékkal keresnek kevesebbet a visszatérés után. A három évig vagy annál tovább otthon maradók esetében a jövedelem csökkenése elérheti a 37 százalékot, derül ki a felmérésből.
A részletes eredményeket a Harvard Business Review márciusi számában teszik majd közzé. A kutatók tavaly nyáron kérdeztek ki 2400 felsőfokú végzettséggel vagy más szakképesítéssel rendelkező amerikai nőt, kontrollcsoportként pedig 653 hasonló végzettségű férfi szolgált.
A megkérdezettek átlagosan 2,2 évre hagyták ott ideiglenesen a munkahelyüket, az üzleti szférában tevékenykedő nők viszont rövidebb időre, csak 1,2 évre. A kutatás vezetői szerint már ennek a rövid kihagyásnak is súlyos következménye lehet a későbbi fizetésre. A felmérés megállapította, hogy ennek változatos oka lehet: a válaszadók negyven százaléka önként választott kisebb felelősséggel járó, kevesebbet fizető pozíciót azért cserébe, hogy többet lehessen a családjával.
Azok közül, akik a korábbi szakmájukba tértek vissza, csak negyven százalék vállalta ismét a teljes munkaidős állást. A nők egynegyede inkább részmunkaidőben helyezkedett el, egytizedük pedig önfoglalkoztató lett, ami a korábbiakhoz képest mindenképpen kevesebb jövedelmet biztosít.
A munkaerőpiacról kilépő nők körülbelül 44 százaléka a családjára szeretne több időt fordítani, 23 százalékuk pedig továbbtanulás miatt dönt a megszakítás mellett. Ezek az arányok nagyon különböznek a férfiaknál tapasztalt tendenciáktól. A férfiak legtöbbje, 29 százalékuk ugyanis karriermódosítás miatt szakítja félbe hosszabb időre a munkát, 25 százalékuk pedig azért, hogy továbbtanuljon. Mindössze 12 százalékuk hajlandó azért áldozatot hozni a karriere terén, hogy a családjának tudjon több időt szentelni.