Nekem persze fontos fogalom, mert ebből élek, hogy ezt tanítom. De sok embernek gyakorlatilag ismeretlen. Ha tudja is a jelentését, a jelentőségével még mindig nincs tisztában. Pedig innen üzenem: az életben való boldoguláshoz nem is kell olyan sok dolog. Viszont a PIQ közte van…
- általános műveltség, és az ehhez kapcsolódó, hagyományos értelemben vett IQ – erre treníroznak minden magyar jógyereket az iskolában (a rosszat is erre próbálják)
- érzelmi intelligencia, vagyis az EQ (Emotional Quotient) – ehhez kapcsolódik aztán minden olyan szépség, mint szociabilitás, beilleszkedés, asszertív kommunikáció, és egyéb varázsszavak, amikről szintén balladát tudnék írni, de most nem ez a cikk tárgya
- pénzügyi intelligencia, a már emlegetett PIQ – ez az, amit viszont mindenki hanyagol. Egyre több helyen hallatszik, hogy majd az iskola, annak kell majd tanítani pénzügyi ismereteket. DE! A pénzügyi ismeretek – az iskola jellegéből adódóan – csak az általános pénzügyi műveltséget adhatja. Az intelligenciához kapcsolódó készség-, képességfejlesztést már sokkal kevésbé. (Persze van mód erre is, de nem ez a jellemző – kompetencia alapú tanítás ide, vagy oda.) Tehát tetszik, nem tetszik, ezt bizony mindenki otthon tanulja – aputól és anyutól. Meg a nagyitól. Ha tőlük nem, akkor meg bárki mástól. (Erre még majd visszatérek.)
- Általános műveltség, általános IQ – bizonyított tény, hogy kreatív technikákkal tanulni is könnyebb, gyorsabb, tartósabban megmarad, azaz hosszabb távon rögzül az ismeretanyag, sőt még előhívni is könnyebb. Nem árt hozzá a szabad képzettársítás magas szintű képessége, mert erre olyan logikai gondolatmenetet lehet építeni, ami egyedi, a leginkább passzol a gyerek egyéniségéhez, tanulási módszeréhez, képességeihez.
- Érzelmi intelligencia, EQ – soha nagyobb szüksége a kreativitásra nem lesz egy embernek, mint éppen a saját érzelmi életének tudatosságában, ill. a másokkal való kapcsolatok kialakításában, fenntartásában, vagy pont a lezárásában (sajna néha azt is kell). Hogyan mondjam, hogyan viselkedjek, hogyan érveljek? Az asszertív, vagyis (mások számára is előnyt biztosító) érdekérvényesítő kommunikáció pedig azon alapszik. A helyzetfelismerésen, az emberismereten, ill. azon, hogy ezt hogyan használom ki a kommunikációmban minden résztvevő számára előnyösen úgy, hogy megoldás is szülessen. Kreatív gondolati és viselkedéskombinációk tömkelege!
- Pénzügyi intelligencia, PIQ – persze, ez sem megy a pénzügyi tudás, műveltség nélkül, ez az alap. De hogy ezt a tudást hogyan használom, mennyire látom meg ennek a tudásnak az alapján a kínálkozó lehetőségeket, ezeket a lehetőségeket hogyan kombinálom és használom ki, az már tömény kreativitás!
|
Himer CsillaKisvállalkozások kreatív kontrollingjaElérhetőségem: Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)