A rosszindulatú nőgyógyászati elváltozások közül az emlődaganat után a méhtest daganata a leggyakoribb betegség, amelyből évi 1000-1200 új esetet diagnosztizálnak. A méhtestdaganat eltávolítására a legújabb nemzetközi ajánlások a minimálisan invazív műtéti technika alkalmazását javasolják.
Az ebbe a körbe tartozó laparoszkópia és a robottechnika sokkal kisebb terheléssel és gyorsabb gyógyulási idővel jár, a jellemzően idős, túlsúlyos betegek is hazamehetnek a műtét után 1-2 napon belül – magyarázta az eljárás előnyeit dr. Lintner Balázs, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika klinikai főorvosa. A daganatsebészeti centrum vezetője hozzátette, a betegek műtéti terhelését csökkenti az is, hogy a minimálisan invazív beavatkozások lehetőséget nyújtanak az őrszemnyirokcsomó-technika kivitelezésére is. Ennél az eljárásnál nem szükséges az összes nyirokcsomót eltávolítani ahhoz, hogy kiderüljön, a daganat továbbterjedt-e a nyirokcsomókba, elegendő, ha mindkét oldalról kivesznek egy-egy, speciális festékanyag által láthatóvá tett őrszemnyirokcsomót. Ráadásul így a minta szövettani feldolgozása is eredményesebb, és a műtét utáni szövődmények aránya is kedvezőbb. A minimálisan invazív eljárásokba Da Vinci robottechnikával olyan betegek is bevonhatók, akik valamilyen ok miatt kiesnének a laparoszkópiával műthetők közül, illetve precízebben végezhető a beavatkozás a nehezebb eseteknél is.
A robottechnika előnyei az oktatásban is érvényesülnek, miután az eljárást tanuló orvos ugyanazt láthatja műtét közben, mint az operáló sebész. Az pedig az operatőrnek jelent könnyebbséget, hogy steril beöltözés nélkül, akár végig is ülheti a több órás műtéteket – fejtette ki dr. Lintner Balázs megjegyezve, hogy természetesen a nőgyógyászati daganatok nem minden típusa műthető minimálisan invazív eljárással.
A négy nagy daganatcsoport közül sem a petefészekrák, sem a szeméremtest-daganat nem tartozik ebbe a körbe és a méhnyakráknál szerzett tapasztalatok sem egyértelműen a laparoszkópia felé mutatnak.
A Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika daganatellátó centruma négy éve nyújt komplex ellátást, területi megkötések és beutaló nélkül. A daganatgyanúval érkezőket, jöjjenek bárhonnan az országból, a megfelelő vizsgálatokra küldik, összefoglalják, értékelik azok eredményeit, elvégzik a szükséges műtéteket, majd megszervezik az azt követő adjuváns kezelést, kemoterápiát vagy sugárterápiát. A centrumban a legújabb nemzetközi irányelveknek megfelelő ellátást kapják a betegek. Méhtestdaganatok esetén csaknem mindenkit minimálisan invazív eljárással műtenek, ami eddig a laparoszkópiás beavatkozást jelentette, július óta azonban, ugyan kisebb mértékben, de a Da Vinci robotot is bevonták az ellátásba.
“Robottechnikával azokat a betegeket is megoperálhatjuk minimálisan invazív eljárással, akiknél egy egyszerűbb laparoszkópiás műtét nem, vagy csak nagyon nehezen lenne kivitelezhető. A sokszoros nagyítás, a háromdimenziós kép és a robot emberi kéznél is nagyobb mozgástartománya olyan mozdulatokat tesz lehetővé, mint amiket egy nyitott hasi műtétnél végzünk és amelyekre a merev laparoszkóppal nincs lehetőség”
– magyarázta dr. Lintner Balázs. Vagyis sokkal precízebben, minimális vérveszteséggel tudunk így dolgozni – tette hozzá.
A nemzetközi színvonalú ellátáshoz a technikai háttér mellett a csapatnak is speciális ismeretekre, képzettségre és modern szemléletre van szüksége. A centrum orvosai daganatsebészeti szakvizsgát tettek, illetve tesznek, laparoszkópiás gyakorlatuk pedig sokat segít a robotsebészeti beavatkozások gyakorlatának elsajátításában is. Az ország minden pontjáról betegeket fogadó központban az esetszám is kellően nagy mértékű ahhoz, hogy a megfelelő gyakorlat kialakuljon és nemzetközileg elvárt minőségben végezzük a beavatkozásokat – tette hozzá dr. Lintner Balázs.
A klinika négy műtőjéből kettőben heti két nap operálnak a centrum orvosai, ami a terveik szerint heti három napra bővül majd. Ezzel növelni lehetne azon méhtestdaganattól szenvedők arányát, akik a nemzetközi irányelvek szerinti, a 21. században elvárható ellátáshoz jutnak – hangsúlyozta a centrum vezetője.
A daganatgyanúval érkezőktől nem kérnek beutalót, csak bejelentkezést a pénteki ambuláns napra, az igazolt eseteket pedig a diagnózistól számítva 1–1,5 hónapon belül megoperálják. Szűrésre azonban senki ne érkezzen, a daganatsebészeti centrum nem szűrőállomás – hívta fel a figyelmet a daganatsebész.
Szepesi Anita
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)