Tüskés és vad kinézetű növények, mégis a lakás, vagy a kert pompás díszei lehetnek. Az élővilág félelmetes, mégis varázslatos növényei mintegy 100 millió évvel ezelőtt keletkeztek. Eredetileg cserjék voltak, az esős, hűvösebb időjárási körülmények között, majd a sivatagosodás, a melegedő idő miatt külsőt változtattak, s alkalmazkodtak a környezeti viszonyokhoz. Külsőjük megkeményedett, s leveleik helyett tüskék keletkeztek.
Rendkívüli vízmegkötő képességüket több népcsoport is felfedezte, s kihasználta. Egyes fajok ehetőek, így táplálékként szolgáltak, más fajokból víz nyerhető. Néhány kaktusz hallucinogén anyagokat tartalmaz, melyeket rituálék során használtak, illetve néhány faj a kaktuszpálinka alapanyagául szolgál.
Kaktuszok ültetése
Tévedés, hogy a kaktusz egyáltalán nem igényel vizet vagy tápanyagot, s csak sivatagi környezetben él meg. A sivatag, bár élettelennek tűnik, termel bizonyos mennyiségű humuszt, melyekben az állatok nyújtanak segítséget. Ráadásul a kaktuszok egy része nem csupán a sivatagban, hanem hegyekben is megtalálható. Ma már boltokban is találhatunk olyan földkeveréket, melyet kifejezettem kaktuszok számára állítottak elő. Házilag trágya vagy komposzt, kőzetanyag (a keverék 50 %-a), és lombföld keverékéből állítható elő a kaktuszok számára ideális talaj.
Védelem a kártevőktől
A legyek és szúnyogok miatt a lakásban sincsenek teljes biztonságban kaktuszaink. A lakáson kívül tartott növények könnyebben kezelhetők különböző vegyi anyagokkal, a benti kaktuszok azonban (főként a gyerekek miatt) nem szórhatók be bármilyen anyaggal. Utóbbi esetben célszerű a károsodott növényrészt eltávolítani, illetve a kártevőket lesöpörni. Természetes módszerrel is elpusztíthatók a kártevők; a dohánylevélből, fokhagymából, csalánból készült főzetek, illetve az alkoholos lemosás is segíthet.
Öntözés
A legtöbb kaktuszfajt ugyanolyan módszerrel locsolhatjuk. Teleltetés idején havonta csupán egyszer kapjanak egy kevés vizet. Nyáron, a növekedés idején 2 hetente merítsük bele vízbe, mintegy 3 másodpercig. A víz legyen normál hőmérsékletű, általában nem szükséges külön tápoldattal keverni. A legjobb tápanyag az állott esővíz, mely a csapvízzel szemben nem tartalmaz pl. klórt.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: