A XVII.-XVIII. Században vált igazán híresé, mint gyógynövény-csodaszer. Erzsébet királynét a rozmaringból készített esszencia gyógyította ki a paralíziséből. Egy gyógynövény, amely a konyhánkból, a fűszeres polcról sem hiányozhat és a kozmetikumok fontos alapanyaga.
A rozmaring népies neve, antosfű. Dél-Európában honos növény, amely nálunk is megterem, akár a kiskertek díszeként, akár cserépedényben nevelve. Latin nevéből adódóan a tenger harmatjának is nevezik. A nevére is utalva mediterrán származásánál fogva, a ködös tengerpartok közelében érzi igazán jó magát. Évezredekkel ezelőtt először tartósító hatására figyeltek fel. Ha a húst befedték vele tovább elállt.
Rozmaringos paradicsomos hal
Hozzávalók: 60 dkg filézett hal * citromlé * 2 gerezd fokhagyma * dl olaj * 1 ág rozmaring * 40 dkg paradicsom * 1 dl fehérbor/ lehetőleg száraz/ * 10 dkg reszelt sajt* só *
Elkészítés: a halat felszeleteljük, sózzuk, meglocsoljuk a citromlével, és mindkét oldalát olajon megsütjük. Sütés után kivesszük, és tűzálló tálra rakjuk. Közben a visszamaradt olajba belerakjuk a felkockázott paradicsomot, a zúzott fokhagymát, a szál rozmaringot, a bort és lefedve felforraljuk. Ha kész, turmixoljuk és újra felforraljuk. A mártást a tűzálló tálon lévő halszeletekre öntjük. Tálaláskor gazdagon megszórjuk reszelt sajttal, és rozmaringgal díszítjük. Köretként kínálhatunk mellé krokettet vagy párolt rizst.
Rozmaringos cukkíni krémleves
Hozzávalók: 1kg szép zsenge cukkíni * 1l húsleves / erőleves kockából / * 1 kávéskanál rozmarig * 1 kisfej hagyma * 1 csokor petrezselyem * 1 pohár tejfel * dl tejszín
Elkészítés: a cukkínit felkockázzuk, a hagymát felaprítjuk, /elkészítjük közben a húslevest/ lábosba tesszük és felöntjük a húsleveslével. Puhára főzzük ezután turmixoljuk. A levest ízesítjük a tejföllel és a tejszínnel. A petrezselymet finom apróra vágjuk, és a levesbe tesszük.
Nyúlpecsenye
Hozzávalók: 1 kg nyúlcomb és gerinc * 1 kiskanál kakukkfű * 1 kiskanál rozmaring * dl olaj * citromlé * 3cl konyak * só * 70 dkg burgonya * bors *
Elkészítés: a nyulat bepácoljuk, és 3-4 napra hűtőbe rakjuk. Pác: a jól megtisztított nyúlhúst beszórjuk a kakukkfűvel, rozmaringgal, borssal és meg kenjük a konyak és citromlé keverékével. 3-4 napra hűtőbe rakjuk. Sütés előtt kivesszük a pácból, megsózzuk, és a sütőbe rakjuk. Ráöntjük a páclét és előmelegített sütőben 5-ös fokozaton /220-230 fok/ sütjük. Ha majdnem kész van, akkor a meghámozott burgonyát karikára szelve mellérakjuk, és a kisebb hőmérsékleten tovább sütjük, amíg a nyúlhús vajpuha nem lesz. Tálalásnál a húst felszeleteljük, és körérakjuk a szépen megpirult burgonyát. A pecsenye lével megöntözzük.
A rozmaringgal mindig óvatosan fűszerezzünk, mert nagyon intenzív az íze. Ha nem elég fűszeres az étel, még mindig lehet utána ízesíteni.
Anzsel