Szalagavató régen
A szalagavató története régi időkre nyúlik vissza. Valószínűleg az 1830-as években, Selmecbányán rendeztek először bált, bár ott még Valétálásnak nevezték.
A „valétálás” latin kifejezés a „Valete!” szóból, mely jelentése „Éljetek boldogul!” Ezzel a kiáltással üdvözölték a végzős diákok az alsó tagozatosokat.
Napjaink szalagavatói nem sokban térnek el a régi idők Valétatűzésétől. Régen a bál szalagszenteléssel kezdődött, ahol a diákok maguknak tűzték fel a szalagot. Akkoriban kétféle szalag létezett, egy rövid aranyrojtos karszalag és egy monogramos, évszámmal ellátott szalag, melyet a diákok a vállukon viseltek.
A menetet a legidősebb diák nyitotta, aki egy hosszú botra kötözött tölgycsokrot vitt, míg a többieknek egy tölgylevél díszelgett a karimájukon.
A régi szokás szerint az alsóbb évesek fáklyás menettel kísérték végig a városon a végzősöket, egészen a városkapuig, ahol egy jelképes fenékbe billentéssel jelezték, hogy immáron nincs ott keresnivalójuk.
Innen a végzősök egyenesen a helyi vigadóba mentek, ahol nagyszabású bál zárta az ünnepség végét.
Szalagavató napjainkban
A régi szokás főbb elemei a napjainkban is élnek. Ma is a végzős diákok hordanak szalagot, büszkén jelezve, hogy utolsó évükhöz értek a gimnáziumban, szakközépiskolában. Napjainkban már szeptemberben elkezdenek készülődni a végzősök. Fontos a helyszín lefoglalása, amennyiben az iskolában nem lehet megtartani a bált. A táncok kitalálása és kiválasztása, valamint a jelmezek időben történő kölcsönzése is fontos momentum. Az általános időpont a szalagavató bálokra a december-február közötti időszak.
A szalag feltűzése fontos esemény mind a diák, mind családja részére, ezért is készülnek oly nagy hévvel és lelkesedéssel, hogy tanáraiknak, családjuknak megmutathassák, hogy mit is tudnak egy keringő, palotás, vagy éppen a modern tánc keretein belül.
Az este vége sokféleképpen végződhet. Az osztály akár egy szórakozóhelyre is elmehet együtt, vagy a tanárokkal és meghívottakkal ott maradnak a bál helyszínén és folytatják azt.
A szalagavatóra tekinthetnek úgy a fiatalok, mint lezárása az életük egy korszakának.
Szülői félelmek
Kérdezzük meg magunktól, hogy van-e okunk félni, tartani bármitől, ami a bálon történhet. Előfordulhat-e, hogy lányunk erre a jeles napra tervezi az első szexuális együttlétet a párjával, vagy akár elcsábul az alkoholfogyasztás felé, vagy kísértésbe esik és kipróbál valamilyen könnyebb kábítószert.
Ha a félelmeid jogosak és úgy gondolod, hogy a lányodnak is tetszeni fog a szertelen szalagavatói éjszaka, akkor felmerülhet, hogy nem engeded el. Mivel ez nem feltétlenül a legjobb megoldás, hiszen kamaszkora egyik legfontosabb napjáról van szó, beszéljétek meg, hogy a szalagavató után egyből haza kell mennie, nem tarthat az osztályával, ha a többiek mennek még tovább.
Egyértelmű, hogy azoknál a gyerekeknél, akiknél a szexuális együttlét nem kérdés, illetve mereven elzárkóznak az alkohol nagyobb mennyiségű ivásától és a droghasználattól, kevésbé valószínű bármilyen probléma felmerülése.
Beszélgessünk a gyerekekkel
Tudni kell nemet mondani. Talán túlzottan befolyásolható és nehezen tud nemet mondani, amikor a társai, számára eddig ismeretlen helyzetbe csábítják. Beszélgessünk vele még a bál előtt, üljünk le és mondjuk el neki, mik azok, amiket nem szeretnénk, ha tenne. A beszélgetés ne legyen vádló jellegű, pusztán nyissuk fel a szemét, hogy akár kábítószer is előkerülhet a buli alkalmával és bármennyire is erős az osztálytársak, barátok nyomása, álljon ki magáért és ne fogadja el.
Fektessük le a szabályokat
- Határozzuk meg, mikorra kell hazaérnie.
Mivel a bál egy különleges esemény érdemes kicsit kitolni azt az időpontot, ameddig mindenképp haza kell érnie. A lényeg, hogy ezt a gyermekünkkel is megbeszéljük és fixáljuk. Arról is fontos említést tenni, hogy bárminemű késés esetén telefonálnia kell!
- Tudjunk róla mik a tervek az estére.
Kérdezzünk rá, hova mennek a bál után. Beszéljük meg a gyerekkel, hogy adjon jelet magáról még az éjszaka folyamán, akár telefonhívás akár sms keretén belül.
- Folytassunk nyílt beszélgetést a gyerekkel a szexuális együttlétről, az alkoholról, a kábítószerekről, az ittas vezetésről még a bál előtt! Minél inkább tisztában vannak a következményekkel, annál inkább megfogadják a figyelmeztetéseket.
- Ismerjük meg a gyerekünk barátait.
Tudjuk meg, kikkel szokott együtt lógni, még jobb, ha esetleg a gyerekek szüleit is ismerjük.
- Írjuk be közösen néhány taxi társaság telefonszámát a gyerek telefonjába, hogy akár késő éjjel is gyorsan haza tudjon jönni, otthon meg a szülő rendezi a számlát.
- Várjuk meg ébren a gyereket.
Kíváncsian hallgathatjuk az élménybeszámolót a bálról és ez egy nagyszerű alkalom, hogy megnyissuk a kommunikációt szülő és gyermek között.
Nyugtassuk meg őket, hogy minden jól fog menni, nem rontják el a táncot, hogy szép lesz a frizura és a smink is. Érezzük át az izgalmát, örüljünk vele együtt, hogy megkapja a szalagot és táncoljunk vele úgy, hogy az emlék örökre megmaradjon.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)