Egy olyan védőhálótól kell nemsokára elszakadniuk, ami addig hidat képzett a gyerekkor és a felnőtté válás rögös útja között. Mindez pedig egyszerre teszi boldoggá és szomorúvá őket, sokak számára pedig a lelazulás „legjobb” módját, a bulit és ezzel együtt az alkoholfogyasztást jelentheti. A szakember szerint az ünneplés gyakori velejárója a rohamivás, amitől durván elfajulhat az örömteli szórakozás. Az alábbiakban tippeket adunk, hogy mivel lehet elkerülni, hogy rossz vége legyen a szalagavatónak.
Mindegy, hogy öröm vagy bánat: az alkohol jó „barát”
A szalagavató egy fontos esemény a hamarosan felnőtté váló diákok életében. Manapság ez a korosztály sok esetben már tapasztalt alkoholfogyasztó, de persze akadnak, akiknek még ez az első apropó arra, hogy megkóstoljanak valamilyen szeszt. A szalagavató az első ünnepi esemény, amely már az új élet kezdetére készíti fel a végzősöket. Egyszerre vegyül az izgatott várakozás és a búcsúzkodás előszelének érzése, így a diákok a nosztalgiával és örömmel vegyülő, felfokozott hangulatban indulnak neki az estének. Ennek hatására azt érezhetik, hogy most igazán megérdemlik, hogy kirúgjanak a hámból - pedig a mértéktartás ilyenkor is elengedhetetlen lenne. „Nagyon fontos, hogy ne csorduljanak túl érzéseink és ezzel együtt a poharunk sem, mert ez egy olyan esemény megélését ronthatja el, ami normális esetben csak egyszer van az ember életében!” – teszi hozzá Dr. Simich Rita egészségfejlesztési és prevenciós szakember, aki szerint javarészt a környezet és a család határozza meg, hogy ki, hogyan viselkedik ilyen helyzetben. Na de mi is segíthet a fiataloknak, hogy megtalálják az alkoholfogyasztás során az arany középutat a téli időszakban is?
Hol van az arany középút?
Az első alkoholkóstolás nem jelenthet egyet a mértéktelen berúgással
Vannak olyanok, akik az utolsó középsulis évig várnak az első berúgással, a szalagavató azonban a legtöbb esetben már őket sem kerüli el. Szép dolog a barátaink körében, biztonságos környezetben kipróbálni az újdonságokat, így van ez az alkohollal is. Azonban nem szabad engedni, hogy a szalagavató utáni after túlzott alkoholfogyasztásra sarkalljon minket. Úgy is részt lehet venni a buliban, ha ésszel csináljuk. Hagyjuk meg az első becsípés élményét olyannak, amire évek múltán is szívesen emlékezhetünk majd!
Éhgyomorra a kicsi is megárt
A szalagavató a sok vidámság mellett rengeteg stresszel is jár: van, aki beszédet mond, az egész iskola elé ki kell állni táncolni és még az sem mindegy, hogy hogyan sikerül a lányok frizurája, hiszen egy ilyen ünnepen mindenki a legjobbat szeretné kihozni magából. Éppen ezért sokszor háttérbe szorul az evés a nap folyamán a nagy készülődésben és az ünnepség utáni after bulin éhgyomorra érkeznek az első italok a szervezetükbe. Mindez pedig akár odáig is vezethet, hogy az egyik legfontosabb napunkból igencsak kevés marad meg másnapra az emlékezetünkben.
A drágább italok sem védenek meg a másnaptól
Visszatekintve a korábbi generációkra megfigyelhetjük, hogy ma már – ahogyan a felnőttek, úgy – a fiatalok is szélesebb választékból tudnak és szeretnek választani. A finom és minőségi italoknál is fontos a mértéktartás: a kulcsszó, hogy ésszel igyál!
Figyeljünk a társainkra
Fontos, hogy ne csak magunkkal foglalkozzunk: ha velünk minden rendben van, akkor legyünk a környezetünk felé is figyelmesek és vegyük észre, ha más viszont segítségre szorul. Ha a társaságodban valaki rosszul van, kérj segítséget!
Kapcsolódó cikkeink:
- A serdülőkori alkoholfogyasztás hatása felnőttkorban
- Szüleik vezethetik rá akaratlanul is gyerekeiket az alkoholfogyasztásra
- Az ország, ahol nem isznak és drogoznak a kamaszok - az izlandi csoda
- Életveszélyben is lehet a részeg kamasz - ezt tedd túl sok alkoholfogyasztás esetén
Kép: Pressmaster / shutterstock
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)