Sokféle gyurma létezik. Lehet boltban kapni különböző gyurmákat, de nagyon olcsón és egyszerűen otthon elkészíthető, színezhető gyurmák is vannak. Ilyen például a só-liszt gyurma, vagy a főzött gyurma, amit temperával, ételfestékkel lehet színezni. Most egy otthon olcsón elkészíthető gyurmát mutatunk be a gyerekekkel, ami kávé zaccból készül.
Az ábrázolás a gyermekek első alkotótevékenysége.A gyermekek nagyon szeretnek gyurmázni. Teljesen mindegy, hogy a gyurmának melyik fajtája, mindet imádják. A gyurmázás során felszabadultan, szabadon, örömmel valósíthatják meg gondolataikat, képzeleteiket, ötleteiket.
1994 óta dolgozom óvodában óvodapedagógosként. A hosszú óvónői pályafutásom során mindig figyelembe vettem a gyermekek adottságait, képességeit. Folyamatosan fejlesztettem magamat is, kerestem és keresem az új technikákat, eszközöket, anyagokat, melyeket először kipróbáltam, majd a saját csoportomba járó gyermekeknek legjobb tudásom szerint átadtam. Nem volt és nincs a mai napig nehéz dolgom, hogy elsajátítsák a technikákat, mert az óvodás korosztály nagyon érdeklődő, fogékony, könnyen motiválható.
Az óvodás gyermekeknek a vizuális tevékenységek során nagyon sok képessége fejlődik, úgy hogy észre sem veszik, mivel szabadon, önfeledten készítik el alkotásaikat. A különböző eszközök biztosításával segítjük a fantázia világuk gazdagodását, fejlesztjük alkotó, önkifejező képességeiket. A gyurmázás alapjait, sodrást, gömbölyítést, lapítást megfigyelés és gyakorlás útján sajátítják el, majd ezután el tudják készíteni ötleteiket. A gyurmával való ismerkedés során is már önmagához képest fejlődik kézügyessége és finommotorikája. Az alapoktól kezdve örömet jelent az elkészített alkotás. A folyamatos gyakorlás során fejlődik szem-kéz koordinációjuk a gyermekeknek, amely nagyon fontos a fejlődésükben.
Sokféle gyurma létezik. Lehet boltban kapni különböző gyurmákat, de nagyon olcsón és egyszerűen otthon elkészíthető, színezhető gyurmák is vannak. Ilyen például a só-liszt gyurma, vagy a főzött gyurma, amit temperával, ételfestékkel lehet színezni. A gyurmát nagyon könnyen lehet formázni, alakítani és sok mindennel lehet díszíteni. A gyurmából minden korosztály tud alkotni és minden alkotás remekmű.
Az ábrázolási tevékenységeknél mindig figyelembe veszem a csoport életkori sajátosságait, képességeit.
Sok újrahasznosítható anyaggal dolgozunk. Pl.: pet palack, tojástartó, joghurtos poharak, stb. Egy otthon olcsón elkészíthető gyurmát mutatunk be a gyerekekkel, ami kávé zaccból készül.
Hozzávalók: ¼ csésze homok; 1 csésze kávézacc; 1 csésze liszt; ½ csésze só; ¾ csésze víz. A hozzávalókat összegyúrjuk olyan állagúra, mint a só-liszt gyurmát.
A gyerekeknek most gyurma, kukorica, napraforgómag, tök mag volt kirakva az asztalra, abból volt lehetőségük barkácsolni.
1. A gyurmából gömbölyítéssel golyót formázunk.
2. Pici sodrófával kinyújtjuk a megfelelő formára, vastagságúra.
3. Szabadon választott magokkal kreatívan díszitjük.
A másik lehetőség, amikor szabadon, gömbölyítés, sodrás technikával kreatív ötlet megvalósítása látható.
A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)