Évekkel ezelőtt keresett meg egy régi, kedves ismerősöm, azzal a kéréssel, hogy segítsek neki lakást találni. Konkrét elképzelései voltak, ezért nem 1000 lakás közül kellett választani. Összesen négy olyan ingatlan volt, ami megfelelt az igényeinek, ezek közül is kettő volt az, ami igazán versenyben volt.
Ez a két lakás ugyanabban az épületben volt, egy-egy emeletnyi különbséggel. Szinte ugyanolyanok voltak: elrendezés tekintetében nem volt eltérés, felépítésük, fekvésük hasonló, közel azonos állapotban voltak. Egyedül az árban volt különbség: az egyik több, mint 600 000 forinttal drágább volt.
Őszintén szólva nem gondoltam volna, hogy van bármi is, amiről beszélni kéne, nemhogy még tanakodni meg dönteni. Olyan „vitán felülállónak” tűnt a helyzet, nem? Ügyfelemnek azonban nem volt az, gondolkodási időt kért, hogy átgondolhassa, hogy melyiket válassza.
Egész este sakkozott a dologgal, több alkalommal is rám csörgött. Klasszikus pro-kontra listát készített. Összesen négyszer kérte ki a véleményem, és még háromszor mindenki másét is. A családját ez alatt a pár óra alatt kikergette a világból. :)
A negyedik hívásnál, amikor már háromszor kérdeztem meg tőle különböző szórenddel és csomagolásban a kérdéseim, és végre őszintén válaszolt. A miérteket ugyebár, nem könnyű kiszedni az emberekből…
„Miért gondolkodsz? Miért érné meg neked a 600 000 Ft-tal drágább lakás, ha a kettő között nincsen különbség?”
És annyi győzködés, várakozás után végre kinyögte!
„Tudod Edit, azért nem döntöttem még, és azért húz a szívem a drágább lakás felé, mert megbízhatóbbnak találom a tulajdonost. Olyan őszintének, precíznek tűnt, fel volt készülve.”
És itt a kulcsszó: MEGBÍZHATÓ!
Képzeld magad a vevő helyébe, ülj bele a székébe. Ő több millió forintot készül elkölteni, természetes, ha nem akarja, hogy átverjék. Egy mosógép vásárlásakor is sokat gondolkodunk, nemhogy egy lakásvásárláskor. Ez persze nem jelenti azt, hogy rólad bárki azt feltételezi, hogy átvágnád, de az emberek – ahogyan te is – szeretnek biztosra menni, amennyire csak lehetséges. Az, hogy vevő aggódik, teljesen érthető, nem pedig személyeskedés.
Nos, te tudod, mit kell tenned ahhoz, hogy úgy elnyerd a vevő bizalmát, mint a fenti történetben?
Nem kell túlzottan bonyolult dolgokra gondolnod, és erkölcsi bizonyítvánnyal sem készülnöd. A lényeg, hogy legyél a lehető legjobban felkészülve! Szerezz be minden papírt, minden dokumentumot, ami választ adhat a vevő kérdéseire. Legyen nálad minden, gondold át a lehetséges kérdéseket, és dolgozd ki a válaszaid.
Látod, mennyivel elősegítette az eladást a fent említett tulajdonosnak az, hogy nem volt lusta előkészíteni egy alaprajzot és két gázszámlát? Nemcsak, hogy gyorsabban adta el a lakást, de megtörte az „ár szentségét”, és a vevőnek már nem az volt az elsődleges szempont, hanem a biztonság.
Apróságokon múlik a dolog, nincs olyan, amit te ne tudnál megtenni! Te se szeretnéd, ha milliók csúsznának ki a kezed közül, ugye?
És most egy kis segítség, hogy milyen iratok legyenek nálad, ha érdeklődőt vársz!
- Tulajdoni lap, térképszelvény
- Társasházi alapító okirat
- Szervezeti és Működési szabályzat
- Házirend
- Közös képviselő neve, telefonszáma
- Meghatalmazások
- Haszonélvezők lemondási nyilatkozata
- Fűtési rendszer engedélyei
- Beépített háztartási gépek útmutatói, garancia papírjai
Ugye, nem olyan nagy dolog?
Ha kérdésed támadt akár lakáseladással, akár lakásvásárlással kapcsolatban, keress meg bátran, szívesen segítek!
|
Rák EditIngatlan tanácsadó, ingatlanközvetítő trénerElérhetőségeim: Telefon: 06-30/576-96-51 E-mail: info@ingatlan-tanacsado.hu Honlap: http://www.ingatlan-tanacsado.hu |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)