A gyermekek előszeretettel használják a játszótereket, ahol a fémből, műanyagból készített játékokat felváltotta a fából, lenből, kenderből készült játék. Ezáltal sokkal természetközelibb lett a hinta, mászóka, libikóka. Ki ne vágyott volna gyerekkorában arra, hogy szülei segítségével deszkából, nádból a fa tetejére bunkert, kis kuckót építsen, melyre létrán lehet felmászni. Majd kicsit később, kamasz korban egy jó könyvvel elbújni és talán még éjszakára is ott maradni, hogy közelebb érezzük magunkat a természethez.
Egyre több óvoda, iskola fordít különös gondot arra, hogy a gyermekek mindennapjait úgy szervezze, hogy a környezettudatos gondolkodást észrevétlenül becsempéssze a foglalkozásokba, tanórákba. Olyan környezetet teremtve ezzel a gyermeknek, melyben természetes, hogy a tanterem nem mindig négy falból és padokból áll, hanem kényelmes szőnyegeken ülnek, kis fatáblákra, asztalokra rakhatják a tabletet. Igen! Modern eszközt, mert ezzel ki tudják váltani azt a több tonna könyvet, füzetet, melyek papírból készülnek. Ezekben az iskolákban fontos szerepet tölt be a tudatos táplálkozás is. A gyermekek konyhakerteket gondoznak, melyben megterem mind az a zöldség, gyümölcs melyekkel eddig csak az áruházak polcain, szerencsésebbek a piaci árusoknál találkozhattak. Láthatják kibújni a földbe elvetett magokat, palántákat, melynek terméseit saját kezűleg szedhetnek le.
Világszerte egyre nagyobb az igény, hogy a mindennapjaink részét képező kozmetikumok is a lehető legtermészetesebb alapanyagokból készüljenek. Gondoljunk csak az évezredekkel ezelőtt élő ősemberre, aki tudta, hogy melyik növény csillapítja a fájdalmat, állítja el a vérzést, ha esetleg egy vadászat alkalmával megsebesült. Az ember később tudta, hogy milyen gyógynövényt kell leszednie akkor, ha egy kisgyermeknek fáj a foga. A nők számára a régi időkben is fontos volt, hogy szépek és ápoltak legyenek, ezért a természethez fordultak szépítőszerekért. Idézzük szemünk elé a csodálatos szépségű Kleopátrát, aki naponta két alkalommal vett mézes-szamártejes fürdőt, hogy szépségét megőrizze. Az egyiptomi nők védjegyévé vált a fekete festékkel kihúzott szem, mely nem csak kiemelte a szem ívét, hanem egészségügyi szerepet is játszott. Utóbb kiderült, hogy a gyakran kiöntő Nílus völgyében használt ólom tartalmú festék valóban védte a szemet a gyulladástól és erősítette az immunrendszert. A már Kleopátra által is használt természetes kozmetikumok a mai napig ismertek. Ilyenek például az arckrémek és maszkok, balzsamolajok, melyeket akár ma is el lehet készíteni otthon.
Itt feltétlenül meg kell említeni sokak által kedvel királynénkat Sissit, aki szintén sok gondot fordított szépségére, egészségére. Szépségét, karcsúságát kiemelendő egy idő után már nem hordott alsószoknyát. Helyette finom, vadbőrből készül száras fehérneműt viselt. Méltán híres hajának ápolása 2-3 órát vett igénybe, melyet fodrásza (Feifalik asszony) ügyes keze varázsolt igazán koronává. Titkos recept itt is volt, mint minden híres szépségnél. Egyesek szerint a hajzuhatag fénylő szépségét úgy érték el, hogy tojást és pálinkát, mások szerint tojássárgáját és brandyt kevertek össze és ezzel mosták át haját. Majd a szertartás befejezéseként levendula, ecet, narancsvirágvízből és csalán tinktúrából készült balzsammal ápolták két hetente a királyné haját. Azt hogy évekig nem jelent meg arcán ránc szintén egy titkos természetes, alapanyagnak köszönhette. Ez nem volt más, mint nyers borjúhús szelet, melyet vékony csíkokban helyeztek arcára. Karcsúságát az akkori korban nem megszokott tudatos táplálkozásának és napi szintű testedzésnek is köszönhette. Ő volt a női fitness előfutára azzal, hogy lakosztályában tornatermet alakíttatott ki, melyben megtalálható volt a bordásfal a gyűrű és a nyújtó is. Mindemellett híres gyalogló, hegymászó, vívó, úszó és bár mennyire meglepő kerékpározó volt. Mégis sokan lovagló tudományára emlékeznek, mely abban a korban is kimagaslott. Volt olyan alkalom, mikor titokban Bécsben vendégszereplő cirkusz egyik híres díjlovaglójához járt órákat venni, majd az udvar nagy meglepetésére zárt közönség előtt be is mutatta tudományát.
Ami viszont az akkori sportruházatot illeti, neki is gondjai akadtak. A hölgyek akkor minden sport tevékenységet szoknyában végezhettek és ezek a ruhák, valljuk be, nem lehettek a legkényelmesebbek. Valószínűleg nagy örömmel öltötte volna magára a mai modern, természetes alapanyagból készült termékeket, melyeket többek között a Cibdol is készít. Sissi sportolás után is nagy gondot fordított testének ápolására. Ilyenkor forró fürdő várta, melybe különböző oliva olajjal elkevert ásványi fürdősókat tettek, majd fáradt, fájó testét átmasszírozták. Sissi étkezésében is fontos szerepet játszott a természetesség, a természet által nyújtott lehetőségek beépítése a hétköznapi életébe is. Éppen ezért nem lepődünk meg azon, hogy kedvenc fagylaltja az ibolya fagyi volt, melyet, azóta is előszeretettel készítenek.
Indexkép: depositphotos.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)