Fogyásnál az izomtömeg is csökkenhet
A menopauza időszakában kiemelten fontos a fehérjefogyasztás, ami nem csak az éhségérzetet tartja kordában a nap folyamán, de - ha rendszeres mozgással kombináljuk - még a fogyásban is segíthet, ám megakadályozza az ezzel járó izomleépülést – ez derült ki az Illinois Egyetemen végzett kutatásokból.
Az amerikai szakemberek idősebb hölgyeknél figyeltek fel arra, hogy a fogyásuk során legalább annyi izomtömeget veszítenek, mint amennyi zsírt. Ez a veszteség pedig nem csak esztétikai következményekkel jár, de nyilván csökken az érintett hölgyek ereje, romlik az egyensúlyuk és olyan hátköznapi tevékenységekben is akadályozhatja őket, mint a lépcsőzés vagy az ülésből való felkelés.
A fehérje a megoldás?
A hat hónapig tartó kutatásba 31 egészséges, túlsúlyos, menopauzán átesett nőt vontak be, és két csoportra osztották őket. Mindkét csoport 1400 kalóriás diétát folytatott, a különbség csupán az volt, hogy az egyik csapat tagjai tejsavós fehérje kiegészítőt kaptak napi kétszer, a többiek pedig olyan placebót, amely szénhidrátokat tartalmazott. A kutatók a napi kétszeri fehérjefogyasztással az aminosav utánpótlását kívánták folyamatossá tenni. Mindkét csoport könnyű mozgást és nyújtógyakorlatokat végzett.
A féléves időszak elején és végén is felmérték a résztvevők erejét, egyensúlyát és olyan gyakorlatokat végeztettek velük, mint 100 méteres gyaloglás, egy könyv magasba emelgetése és a fotelből való ötszöri felállás. A kutatás elején és végén is MRI vizsgálatokkal ellenőrizték a nők jobb combjában mérhető izom- és zsírmennyiségét.
A mérések során kiderült, hogy a fogyás során bevitt nagyobb mennyiségű fehérje képes ellensúlyozni az izomtömeg fogyását, illetve fenntart egy bizonyos izomtömeget, amíg a zsír csökken. Azok a nők, akik több fehérjét fogyasztottak, 3,9 százalékkal több súlyt vesztettek, és 5,8 százalékkal több tiszta izmot mértek rajtuk, mint a kontrollcsoport. Ráadásul mivel az első csoportba tartozóknak kevesebb súlyt kellett magukon cipelniük, többet és könnyebben tudtak mozogni, így még jobb fizikai kondícióba kerültek. Mindezek hosszú távú hatása pedig, hogy ezek az idősödő hölgyek tovább meg tudták tartani a mobilitásukat és a függetlenségüket.
A klimax más tünetei is kezelhetők
- A menopauza érzékeny időszakában a súlygyarapodáson kívül számos más kellemetlen tünetet is tapasztalhatnak magukon a hölgyek. Ilyenek többek közt a hőhullámok, az alvás- és hangulatzavarok, a vizelettartási problémák és a vaginális diszkomfort – ismerteti dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza. - Mivel a változókori tünetek jó része az ösztrogénhormon hiányának köszönhető, súlyos kellemetlenségek esetén mindenképpen érdemes elgondolkozni ennek, és más hormonoknak a pótlásáról. Mielőtt erről döntés születne, a páciensnek részt kell vennie egy szakorvosi vizsgálaton, EKG-n, vérvételen, testsúly- és csontsűrűség mérésen, ultrahang vizsgálaton, illetve ha indokolt, más vizsgálatokon is. A hosszú távú egészségét és a kellő információkat figyelembe véve, az érintettnek és a szakorvosnak együtt kell meghoznia a döntést, amelynek fő törekvése a legkisebb, még hatékony adag előírása.
Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: Skullman/pixabay.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)