A betegség kialakulásának genetikai, környezeti, életmódbeli és táplálkozási okai lehetnek. Szerepet játszhat ebben a fogyasztott víz mennyisége mellett a víz keménysége, összetétele, az egészségtelen táplálkozás, a stressz, a kevés testmozgás, de akár a külső hőmérséklet, a ruhaviselet, a bőrön keresztüli párologtatás is – hívja fel a figyelmet a professzor. Megfelelő megelőző intézkedések nélkül a betegség kiújulásának esélye öt éven belül 30-50%. A megelőzés érdekében az urológus teljes életmódváltást javasol, amely ugyanúgy magában foglalja a testsúly rendezését, a rendszeres testmozgást, a kevesebb hús és több növényi rost fogyasztását, mint a megfelelő folyadék bevitelt.
Egyénenként eltérő, hogy kinek mennyi folyadékot kell fogyasztania, ez függ a levegő páratartalmától, az izzadástól, a ruházattól, a fizikai erőkifejtéstől, az étrendtől, a testsúlytól, a nemtől, az életkortól, bizonyos betegségektől, gyógyszerek szedésétől, de egy átlagos felnőttnek általában napi több mint két liter fogyasztása javasolt.
A megfelelő mennyiség mellett a professzor szerint fontos, hogy a folyadékot egyenletesen elosztva vigyék be a szervezetbe, azaz ne legyen olyan napszak, amikor a szervezet kiszárad. Ugyancsak fontos a bevitt folyadék minősége: a szénsavas üdítőkkel szemben javasolt a víz ivása. Vízből lehetőleg az alacsony ásványi anyag tartalmú, kisgyermekeknek is javasolt ásványvizet vagy csapvizet válasszák, ez a leghatékonyabb a húgyúti kövesség megelőzésében.
Érdemes még odafigyelni, hogy a fogyasztott víz nitrit- és nitrátmentes legyen, mivel a kisgyermekek szervezete különösen érzékeny ezekre a nemkívánatos anyagokra. A nátriumtartalom tekintetében is a „minél kevesebb, annál jobb” elve érvényesüljön, mivel a táplálkozásunkat jellemző túlzott sófogyasztással már így is bőséges a szervezetbe történő bevitel. Az enyhén lúgos kémhatású víz fogyasztása (ahol a pH 7,0 felett van) nem csak a kőképződés megelőzésében, de a szervezet méregtelenítésében, sav-bázis egyensúlyának fenntartásában is kedvező szerepet játszik. Mindezeken túl az urológus a klórmentes vizeket ajánlja, mivel élettani hatásai nem kedvezőek az emberi szervezetre nézve.
Forrás és fotó: Semmelweis Egyetem
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)