Hazánkban az élvezeti szerek között dobogós helyet érdemelt ki a kávé; néhányan csak különleges alkalmakkor, szertartásszerűen fogyasztják, míg mások számára a mindennapok része. Ma a kávé Afrikai eredetű gyógynövény, mely kiváló élénkítő szer, s a légcső vérellátását is serkenti. Túlzott mértékű fogyasztása azonban nem ajánlott; pozitív hatása rendszeres fogyasztás esetén kevésbé érzékelhető, s koffein tartalma függőséget okozhat.
Gyógyítás kávéval
A kávé alapvetően gyógynövény, nem pedig mindennapi élénkítő szer. Gyakran alkalmazták menstruációs panaszok, asztma és székrekedés ellen. Továbbá megállapították, hogy a kávé egyes összetevői, mint a nikotinsav, a klorogénikus sav, és a trigonellin megakadályozzák a fogszuvasodást okozó baktériumok lerakódását a fogfelszínen. E gyógyhatás azonban -akárcsak zöldtea esetén- akkor érvényesül, ha cukor nélkül fogyasztjuk.
A kávé okolható a szívbetegségekért?
Már néhány évtizede kimutatták, hogy a kávéfogyasztás növeli a vérzsír szintet, s ez által érelmeszesedést okozhat. Kísérletekkel bizonyították, hogy a kávézás elhagyása után néhány héttel mintegy 13 százalékkal csökken a vér koleszterinszintje. Hasonló hatással bír a kóla, a kakaó és a tea is, a benne található teofillin miatt. A kávé bizonyítottan szerepet játszik a rák, az infarktus, a cukorbetegség kialakulásában is.
Gyermekek ne fogyasszák!
Míg korábban a fekete ital a felnőttek kiváltsága volt, addig ma egyre több tizenéves is előszeretettel fogyasztja, néhányan nem csupán alkalmanként, hanem rendszeresen. Ma a piac 6 százalékát a 10-19 év közötti kávéfogyasztók teszik ki. Kamaszkorban a kávé és ehhez hasonló serkentőszerek komolyabb problémát ugyan nem okoznak, de az érzékenyebbeknél álmatlansághoz, idegességhez és gyomorproblémákhoz vezethet. Amellett, hogy a tinédzserek többsége szénsavas üdítőket, kólát, csokoládét is fogyaszt, a kávé a megnövekedett koffein bevitel mellett még ártalmasabb lehet.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)