A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek . Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és a hormon meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás az izotópterápiától, esetleg a műtéttől várható.
Fokozott működést okozó pajzsmirigy göb (ún. „meleg göb”) |
Hideg göb |
Hideg göbök
Az úgynevezett hideg göböknek két fő csoportja van:
- A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz a tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
- A jóindulatú göbök egy része ún. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta. Ezek kialakulásának sok oka lehet. Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető.
A 2. ábrán látható fiatal hölgy nyakán gyorsan növekvő göb jelent meg. Műtétre jegyezték elő, amikor felkeresett panaszaival. A tapintáskor rugalmas nagy, almányi göböt észleltem. Az elvégzett ultrahang-vizsgálat ciszta lehetőségét vetette fel (3. ábra). Gyanúm beigazolódott, amikor elvégeztem a vékonytű biopsziát, és 30 milliliter csokoládészerű anyagot sikerült leszívnom. A szövettani vizsgálat is gyulladásos folyamatot bizonyított, és kizárta a rosszindulatú elváltozást. A göb a leszívás után azonnal eltűnt, de a ciszta azonban újra telítődött, és ezért ún. szklerotizációs kezelést végeztem, amelynek lényege, hogy a leszívott váladék helyére speciális anyagot fecskendeztem. A kezelés megismétlése után a ciszta telt meg újra. (4. ábra, 5. ábra).
Az eljárás csak a jóindulatú göbök esetén alkalmazható, de ezeknek a betegeknek ez az eljárás feltétlen előnyös, mert elkerülhetik a műtétet, sőt gyakran az esetleges további műtéti beavatkozásokat is.
2. ábra: Nyakon látható pajzsmirigy göb | 3. ábra: Az ultrahanggal látható gö |
4. ábra: kezelés után (göb nem látható) | 5. ábra: Ultrahanggal a göb nem látható |
Prof. Dr. Balázs Csaba
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)