A pajzsmirigy alulműködés és a túlsúly
A pajzsmirigy alulműködés egy olyan állapot, mely igen komoly hatással van a szervezet anyagcseréjére. Amennyiben túl kevés T3 és T4 hormon termelődik, úgy az anyagcsere lelassul, vele együtt az emésztés, pulzus, és a vérnyomás is csökken. Székrekedés alakulhat ki, valamint a plusz kilók is gyorsabban felrakódnak, sőt, nehezebb is tőlük megszabadulni! Éppen ezért, amennyiben ezeket a tüneteket tapasztalja, érdemes ellenőriztetni pajzsmirigy funkcióit, illetve, ha már diagnosztizált beteg, célszerű az alábbi tanácsokat megfogadni!
A gyógyszer dózisának megfelelő beállítása
Az első és legfontosabb lépés a hiányzó hormonok pótlása, mely gyógyszeres úton történik. Egy jól beállított terápia egyrészt normalizálja a pajzsmirigy hormonok értékeit, másrészt (az anyagcsere fokozása révén) a túlsúlytól is segít megszabadítani. Ehhez azonban fontos, hogy megfelelő legyen a dozírozás, így folyamatos kontroll szükséges, mely során ellenőrzik az értékeket. Ez akkor is fontos, ha az illető már jó ideje tud a betegségéről, ám ha a túlsúlya nem csökken, úgy lehet, hogy növelni szükséges a gyógyszeradagját.
Gluténmentes diéta
Kutatások szerint a pajzsmirigy alulműködés és a gluténérzékenység gyakran együtt jár, és mindkettő okozhat túlsúlyt is (gyermekeknél a gluténérzékenység jellemzően súlycsökkenéssel jár). Éppen ezért, ha nem tud megszabadulni a gyógyszeres kezelés ellenére sem a plusz kilóktól, érdemes vizsgálatot végezni gluténérzékenység irányában!
Egyéb hormonzavar is okozhatja a túlsúlyt
Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája szerint sajnos a hormonzavarok gyakran egyszerre vannak jelen, így könnyen lehet, hogy bár valaki gyógyszeres kezeléssel eredményesen kezeli a pajzsmirigyzavart, mégsem olvadnak le a kilók. Ennek oka sokszor az, hogy a pajzsmirigy probléma mellett más hormonális zavar is fennáll, mely(ek) szintén okozhat(nak) túlsúlyt. Ilyen például az inzulinrezisztencia, illetve a Cushing kór is. Tehát ha valaki fogyni szeretne, mégsem sikerül, érdemes az egész hormonrendszerét megvizsgáltatnia!
Forrás: Budai Endokrinközpont
Indexkép: pixabay - PublicDomainPictures
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)