Hirtelen sírógörcs
Egy tekintetben általában megvan az egyetértés: ha a sírás gyakori, ha az ingerlékenység, a félelem nehezen elviselhetőnek tűnik, nem árt óvatosnak lenni. Legfőbb jellemző a változékonyság, a hirtelen, szinte követhetetlenül és váratlanul jelentkező, szélsőséges hangulatingadozás. Például amikor az eufórikus boldogságérzés hirtelen sírógörcsbe csap át. A kismama általában nem tud magyarázattal szolgálni. Nagy a környezet felelőssége, hogy odafigyeljen, észrevegye, hogy ez nem hiszti vagy női rapszodikusság. Azt észre kell venni, ha az érzelmi hullámok nem csitulnak 2-3 hónap múlva sem.
Mint oly gyakran, a szülés utáni pszichózisért is a hormonokat szokás okolni, de a kutatóknak eddig még nem sikerült megállapítani, hogy pontosan melyiket. Különben a jelenség korántsem újkeletű, nem civilizációs ártalom, mert a kórkép kultúráktól független és az elmúlt 150 évben közel azonos. A megfigyelések szerint gyakrabban fordul elő először szülőknél, illetve olyan nők körében, akik a szülés előtt PMS-től (premenstruációs szindróma) szenvedtek.
Szakembert!
S hogy miért figyeljük a jelzéseket? Mert ritka és szélsőséges esetben, kezeletlenül a kisbaba ellátását is lehetetlenné teheti a depresszió. Ha a környezet azt tapasztalja, hogy a friss anyuka dezorientált, viselkedése bizarr, hangulata a fent említett módon szélsőséges, vagy éppen hallucinációk gyötrik, netán bántalmazza a kicsit, késlekedés nélkül szakemberhez kell fordulni
Tudatállapot változás szinte minden szülésnél megjelenik, de az említett ezen igencsak túlmutat. Nem egyszer öngyilkossági, illetve gyilkossági késztetés is megfigyelhető, ami pedig már szakemberért kiált, hiszen életet veszélyeztet.
Társaiknál lassabban fejlődnek azok a gyermekek, akiknek az édesanyjuk sokszor volt lehangolt vagy depresszióban szenvedett a terhesség alatt - állapították meg brit kutatók.
Azt már eddig is tudták, hogy a szülés utáni depresszió növeli a fejlődési zavarok esélyét a gyermeknél. Most azonban kiderült, hogy már a terhesség alatti rosszkedv is sokat árthat a babának, az anya depressziója pedig még súlyosabb következményekkel járhat, akár háromszorosára növeli a kognitív zavarokat és a viselkedési problémákat. A pontos összefüggést a kutatás nem tisztázta az anya depressziója és a gyermek későbbi fejlődési zavarai között, az azonban biztos, hogy a problémával küzdő nők gyakrabban hozzák világra idő előtt gyermeküket, mint az egészségesek.
Az apa is lehet (lelki) bajban
Azt már amerikai tudósok fedezték fel, hogy a férfiakat ugyanúgy megviselhetik a szülővé válás nehézségei, mint a nőket. A gyermekneveléssel felmerülő költségek, a párkapcsolati változások és az apasággal járó felelősség, tetézve az alváshiánnyal és az otthoni feladatok számának növekedésével, mind rányomhatják bélyegüket az apák mentális egészségére. Az apává válás után nyolc héttel a férfiak közel 4%-át ítélték pszichésen levertnek. Hét évvel később az ő gyermekeiket kétszer nagyobb eséllyel érintették olyan pszichés problémák, mint a szorongás és a hiperaktivitás, emellett viselkedési problémák is gyakoribbak voltak körükben, és nehezen jöttek ki más gyerekkel. Kétségtelen, hogy sem az anya-, sem az apaszerep nem könnyű, de nem is megoldhatatlan, főleg, ha ebben a korszakban még nagyobb szeretettel és türelemmel vagyunk egymás iránt.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)