A hétvégi alvás nem elég
A tinik olykor megfeledkeznek arról, hogy szervezetük tűrőképessége véges. Hétközben az iskola miatt korán kelnek, s a barátokkal való találkozók, a rengeteg tanulás mellett csak későn kerülnek ágyba. Igyekeznek hétvégi hosszú alvásokkal bepótolni a hét többi napján kimaradt alvást, de ez korántsem elegendő a szervezet megfelelő egyensúlyának fenntartásához.
A pubertás korban történő változásoknak köszönhetően csak később kezdődik meg a melatonin termelése, így a tinédzsereknél később jelentkezik a fáradtságérzet, az álmosság, mint a felnőtteknél. S mivel később kerülnek ágyba, a reggeli ébredés is problémát okoz. Ennek ellenére fontos egy fix napirend kialakítása, mely nem hátráltatja mindennapos teendői elvégzésében, ugyanakkor az elegendő alvást is biztosítja.
A kialvatlanság veszélyes is lehet
A fáradt ember reakcióideje sokkal hosszabb, mint kipihent társáé. Nem egyszer vezetett már balesethez a kialvatlanság, hiszen szervezetünk energiatartaléka is véges. A kamaszok többségénél főként iskolai problémákat okoz- a rendszeres reggeli késések, az órán történő alvás nem csak a tanárok ellenszenvét váltja ki, de a diákot is hátráltatja a tanagyag megértésében.
Később a jogosítvánnyal rendelkező diákok számára jelent nagy veszélyforrást a kialvatlanság. A megnövekedett reakcióidő miatt nehezebben kerüli el a balesetveszélyes helyzeteket. A szülők számára természetesen nehéz feladat egy kamasz meggyőzése arról, mennyire fontos a kipihentség, az elegendő alvás, mégis, néhány (a gyermek számára talán szívtelennek tűnő) korlátozással segíthetik gyermekük pihenését:
- Magyarázzuk el gyermekünknek az alvás fontosságát. Világosítsuk fel az alváshiány veszélyeiről, a balesetveszélyről, illetve a szervezetre gyakorolt káros hatásairól egyaránt.
- Elalvás előtt legalább egy órával kapcsoljuk ki az összes zajos készüléket (tv, számítógép, rádió), a csend segíthet a könnyebb elalvásban.
- Szoktassuk rá gyermekeinket, hogy hétvégén is csak 1-2 órával aludjanak tovább, mint hétköznap, így megszokják, hogy nem lehet két nap alatt bepótolni az egész hetes kialvatlanságot. Előbb-utóbb meg kell szoknia az időben történő lefekvést.
- Bíztassuk gyermekünket minden nap egy kevés testmozgásra. A délutáni torna sokat segíthet abban, hogy "időben elálmosodjon", s eleget aludjon.
- Mindenképpen szoktassuk le a koffeintartalmú italokról, vagy legalábbis korlátozzuk ezek fogyasztását. A délután, illetve este elfogyasztott koffein csökkentheti az álmosságérzetet.
- Tanítsuk meg gyermekeinket olyan relaxációs gyakorlatokra, mely által könnyebben megismerik testük jelzéseit.
A kamaszkor jellegzetesen az önfejűség és makacsság korszaka. Ezek az első szárnypróbálgatások, mielőtt a gyermek véglegesen felnőtté válik. Ennek ellenére (vagy éppen emiatt) mindennél fontosabb, hogy a szülő jó irányba terelje gyermekét. Az alvás nem csupán �szükséges rossz�, ahogyan azt a tinik gondolják. Fontos szerepet játszik a megfelelő fejlődésben, s mindennapi életünkben. Amennyiben ezt sikerül megértetni gyermekünkkel, sok terhet vehetünk le válláról!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)