Mikor kezdenek rajzolni a gyermekek?
A gyermek finommotoros mozgása az első születésnapjához közeledve lesz annyira fejlett, hogy a megelőző egy-két hónapban már meg tud tartani egy ceruzát vagy zsírkrétát a kezében. A 12-13 hónapos kisgyermekek már tudnak egy kicsit firkálni (persze, ha ez késik még néhány hónapot, nem kell pánikba esni).16 hónapos korára a legtöbb gyermek már tud krix-kraxokat rajzolni a papírra – aminek mi már annyira örülünk, hogy a kiállításképes műveket azonnal feltesszük a hűtőre.
A csemete már 2-5 éves kora között egyre bonyolultabb színes rajzokat, festményeket fog készíteni (játékosan művészkedik). Hároméves korában már képes lesz egy függőleges egyenest rajzolni és ekkorra már írótartásban tudja fogni a ceruzát, esetleg sikerül lerajzolni egy-két betűt, vagy betűre hasonlító macskakaparást láthatunk tőlük. Néhány gyermek már nagycsoportos korában le tudja írni a nevét, különösen, ha az óvodában már megtanították neki az ABC betűit. Mindezek ellenére sok gyermek ezt még nem fogja tudni, amikor iskolába kerül, de ez természetes. Ne tanítsuk írni gyermekünket, amíg ő nem akarja, várjunk vele addig, amíg kezdeményezi, érdeklődik iránta.
Hogyan tovább?
Ahogy a nagycsoportos korú csemeték egyre jobban használják a ceruzát, úgy válik ábrázolásuk egyre részletesebbé, pontosabbá.
Szemünk fénye a második és ötödik életéve közötti időszakban tanul meg vízszintes egyenest, kört, négyszöget rajzolni, - bár vonalai kissé még girbegurbák lesznek. Az óvoda végére megismerkednek az emberábrázolás egyszerű formájával is. Aki mindezeket már tudja, az iskolában gyorsan el fogja sajátítani az írást, olvasást.
A szülő feladata
Mint minden újonnan megjelenő képesség esetében, most is az a feladatunk, hogy fejlesszük, bátorítsuk, tanácsainkkal segítsük gyermekünket.
Az első születésnapja körül adjunk a kezébe papírt és zsírkrétát, figyeljük meg, mit csinál vele, érdeklődik-e a rajzolás iránt? (Semmi esetre se kezdjük filctollal vagy színes ceruzával a gyakorlást, mert ezek még veszélyesek a gyermek számára, mivel hegyesek. Nem beszélve arról, hogy magát és környezetét is összefirkálhatja, és a filctoll nyomát nem lehet eltüntetni). Hagyjuk, hogy annyit foglalkozzon a rajzolással, amennyit akar, azonban figyeljünk rá, mert ha elfárad, rosszkedvűvé válhat, ekkor tartsunk szünetet.
Tanítsuk meg neki, hogy a rajzolás művészetét csak a papíron gyakorolja, még akkor is, ha ellenállhatatlanul vonzódna a padló vagy a tapéta iránt. Készüljünk fel arra, hogy gyakrabban kell letakarítanunk a kicsik által okozott foltokat, ezért érdemes lemosható zsírkrétát vásárolni. Vigyázzunk, hogy a viaszrudacskákat ne vegye a szájába, - bár egy kis viasztól nem lesz semmi baja.
Tartsuk szem előtt azt is - és ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni -, hogy amilyen gyakran csak lehet, beszélgessünk a gyermekkel, olvassunk fel neki! Minél több beszédet hall, később annál gyorsabban növekedik és fejlődik az agya, hosszútávon pedig elősegítjük kommunikatív képességeinek kialakulását – beleértve az írást is.
Jó tanács: ügyeljünk arra, hogy a gyermek hogyan fogja a ceruzát. A már rosszul rögzült ceruzafogási technikát nagyon nehezen lehet korrigálni, ezért jobb megelőzni az először csak az iskolában jelentkező, a betűk írásához kapcsolódó problémákat.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)