A házasságot kötők nagy része már csak szimbolikája miatt is ellenzi a házassági szerződést, sokan azonban igen hasznosnak találják.
A magyar jog lehetőséget ad a házasulandó feleknek, s a házasságban élőknek, hogy szerződés formájában rögzítség a saját, illetve közös vagyontárgyakat. Sokan úgy vélik rossz ómen, ráadásul a kapcsolat bizonytalanságát jelképezi, egyenértékű a válási papír aláírásával.
A nagy kérdés az, vajon mennyire fér össze a szerelem beteljesülése, vagyis a házasság, és az anyagiak. A házasság mindig is a megosztásról, a közösségről szólt. Jóban, rosszban. Gazdagságban, szegénységben. Életünk végéig együtt, osztozva örömön és bánaton. A szerződés megbontja ezt a rendet, hiszen itt már nem közösségről, hanem vagyonmegosztásról van szó. Nincs "miénk", csak "enyém" és "tiéd". Éppen emiatt rengetegen ellenzik.
Mégis, kinek az érdeke?
Joggal mondhatnánk, hogy mindkét fél érdeke a szerződés, hiszen így, ha törik, ha szakad, mindenki rendelkezik a saját vagyonával, s véletlenül sem kerülhet kellemetlen helyzetbe. A történetek nagy része azonban azt bizonyítja, hogy legtöbbször a gyermeküket anyagilag is támogató szülők erőltetik annak meglétét, így védve vagyonukat. Ez esetben azonban többről van szó, mint anyagiakról. Ha a fiatal pár csak a szülők megnyugvására köt szerződést, párkapcsolatukra könnyen árnyékot vethet ez a döntés.
Általában azok ragaszkodnak a házassági szerződéshez, akik legalább egyszer negatív tapasztalatot szereztek a házasság, vagy hosszú távú együttélés során. A komoly egzisztenciával rendelkező középkorúak egy része, korábbi válásukat követően az új kapcsolatban nem hajlandóak kockáztatni.A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Elvek kontra szerződés
A házassági szerződés mindig is viták kereszttüzében állt. Az elvek és a racionális gondolkodás ellentéte, harc az ész és az érzelem között. Sokan úgy vélik, ha már a házasság megkötése előtt nem bízunk a kapcsolat tartósságában (azaz biztos ami biztos alapon szerződést kötünk), nem is érdemes belevágni. Mások egyszerű, racionális gondolkodásmóddal veszik szemügyre a kérdést, és úgy vélik egy szerződés semmit nem befolyásolhat.
Tulajdonképpen mindkét félnek igazat lehet adni. A legfontosabb azonban a házasulandók véleménye. A szülői, vagy más hatásra kötött szerződés beárnyékolhatja a kapcsolatot. Ha azonban mindkét fél alapos átgondolás és meggyőződés után dönt mellette, nem befolyásolhatja a kapcsolatot.
Amit fontos átgondolni
A szerződés nem a kapcsolatról, nem az érzelmekről szól. Aki a házasságot örök, szent és sérthetetlen szerelmi körforgásnak tartja, jobb, ha a szerződés gondolatát is elveti. A szerződéskötés nem csupán egy papír aláírása, hanem a teljes vagyon (az ágytól kezdve a bankszámláig) részletes pontokba szedése, felosztása. Sokan már a gondolattól is írtóznak, hogy már a közös életük elején úgy osszák fel vagyonukat, mintha válásra készülnének. Mielőtt bármilyen okból a szerződés megkötése mellett döntenénk, érdemes részletesebben is utánajárni, milyen (megterhelő) teendőkkel jár.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)