29 hetes baba fejlődése
Testi fejlődés
Miután a kisbaba hét hónapon át csak figyelte, ahogy körülötte mindenki feláll, természetesen nagyon izgatja, hogyan is történik mindez. Még ülő helyzetben kinyúltja a lábát, felhúzza a térdét, és mindenben megkapaszkodik, ahonnan támaszt remélhet (legyen az a kiságy oldala vagy egy konyhaszék), majd megpróbálja magát álló helyzetbe felhúzni. Néhány korán érő kisbaba szó szerint egy éjszaka alatt hajtja végre ezt a hőstettet - egyik reggel belépünk a szobába, és látjuk, ahogy bizonytalanul áll a kiságyában, miközben a legrosszabbtól tartva és óriási grimasszal az arcán a kiságy korlátaiba csimpaszkodik. Másoknak ez a látványos művelet legalább egy hónapig eltart. 8 hónapos korban a legtöbb kisbaba segítséggel meg tud állni, de ekkor csak az izmokat próbálgatja, megtartani magát még nem tudja. Egy hónappal később már több mint felük fel tudja húzni magát álló helyzetbe, ekkor a karja erejét veszi segítségül.
Érdekes, hogy van, aki előbb térdelve-kapaszkodva próbál felállni, mások merev lábbal kísérleteznek ezzel. A mozgásfejlődést sokban befolyásolja a baba súlya is. Aki hurkás combokkal bír, nem biztos, hogy erősebb is. Sőt, a nagyobb testsúlyt nehezebb forgatni, megemelni mászáskor, felüléskor.
Persze mi siettetni szeretnénk a kisbabát, hogy álljon fel, amint készen érzi rá magát, a gyermekorvosok erősen ellenzik a járókeret, bébikomp használatát a lábizomerő növelése érdekében. Ez szerintük ugyan segít erősíteni az alsó lábszárat, de a combot és a csípőket már nem, amelyekre igazán szükség van az álláshoz. Biztonsági kockázatot is hordoz a szerkezet, mivel könnyen felborul, vagy legurulhat a lépcsőn, így súlyos sérüléseket okozhat.
Szociális fejlődés
Minél mobilabbá válik a gyermek, annál nagyobb annak a valószínűsége, hogy megüti magát, vagy olyan helyre téved, amely már nem megengedett. Mikor ez előfordul, pont itt az ideje, hogy lefektessünk néhány alapszabályt. Mondjunk határozottan „nemet”, és vigyük el onnan a kisbabát. Bár nem biztos, hogy érti a szót, a hangunkból rájön, hogy valamit helytelenítünk. A „nem” szót csak a valóban veszélyes helyzetekre alkalmazzuk, mikor nem tudjuk könnyen elvonni a figyelmét, vagy elvinni őt más helyre. Legyünk gyengédek, de következetesek, és a többi felvigyázót is erre kérjük. Az ismétlésnek köszönhetően, hamarosan megérti a „nem” jelentését, bár a leküzdhetetlen vágy, hogy felfedezzen dolgokat, lehet, hogy pár perccel később újra ugyanabba a helyzetbe sodorja.
Intellektuális fejlődés
Körülbelül mostanában vesszük észre, hogy a kisbabának is vannak bizonyos kedvenc elfoglaltságai. Például előre megjósolható útvonalon halad, mikor körbemássza a nappalit, megáll, hogy megvizsgáljon egy kupac magazint, viszont ügyet sem vet az építőkockákra. Mozdulatai többé már nem hirtelenek vagy esetlegesek, a szándék és célkeresés jeleit kezdi mutatni, lever egy tárgyat a dohányzóasztalról, sőt, beleveri a fejét a falba, hogy odamenjünk hozzá.
Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)