31 hetes baba fejlődése
Testi fejlődés
Mostanában a kisbaba már elkezd kísérletezni a bébiételekkel, amelyek viszont nehezebbek, és alaposabb rágást igényelnek. Emellett egyre több ételt fog élvezni az asztalon találhatók közül. Rágási készsége még minimális, tehát sose adjunk neki olyan ételt, ami fulladással járhat. Mindenképpen kerülni kell a nagyobb nyers zöldségdarabokat, a mogyorót, a szőlőt, a pattogatott kukoricát, a kemény cukorkákat, illetve bármely más kemény, és kerek ételt. Ejtsünk még pár szót a fuldoklásról: mikor a folyadék félremegy, bekerül a kisbaba légcsövébe, ez ziháláshoz, kapkodó légzéshez, köhögéshez vezethet, amíg a folyadék ki nem ürül. Ez a fajta fuldoklás roppant rémisztő (főleg a szülőknek), de általában nem veszélyes. A valóban veszélyes fulladásos állapot akkor alakul ki, mikor valamilyen tárgyat nyel, vagy szippant be, amely elzárja a levegő útját a tüdőben. A kisbabák nem kapkodnak levegő után, és nem köhögnek, viszont élénkvörös és kékes színű lesz az arcuk. Ez a fajta fulladás ritka, de veszélyes. Ilyenkor lábánál fogva fejjel lefelé lógatva a babát, esetleg hátbaveregetve, az idegentest kihullhat a légutakból. Hívja a 104-et vagy a 112-t! A Heimlich fogást egy évesnél fiatalabb kisbabán ne próbáljuk alkalmazni.
Szociális fejlődés
A szeparációs szorongás valószínűleg erősödni fog, ahogy a kisbaba egyre inkább tudatára ébred, hogy a mama mindig elmászkál. Bár nehéz gyengédséggel és jó humorral reagálni, ha a gyerek egyfolytában rajtunk lóg és üvölt, mégis tegyünk meg minden tőlünk telhetőt - így majd gyorsabban túljutunk ezen az időszakon. Egyéb megoldási módok:
- Ahogy a legtöbb ember, a kisbabák is jobban szoronganak, mikor fáradtak, éhesek, vagy betegek. Próbáljunk meg azután elmenni otthonról, hogy a gyermek felébredt az alvásból, már evett, és a lehető legtöbbet legyünk vele, mikor beteg.
- Ne csapjunk nagy hűhót, ha elmegyünk, de a hátsó ajtón sem érdemes kilopózni. Adjunk neki búcsúpuszit, mondjuk, hogy hamarosan itthon leszünk (hangunkat megnyugtatónak fogja találni, mégha nem is érti a szavakat), aztán induljunk. Feltételezve, hogy valaki olyanra bíztuk, aki szereti, a sírás hamar abbamarad, mihelyst eltűnünk szem elől.
- Mikor otthon vagyunk, hagyjuk rövid ideig magára a kisbabát, például, engedjük, hogy átmásszon egy másik (számára biztonságos) szobába. Ennek köszönhetően megérti, hogy nélkülünk is boldog lehet - legalábbis pár pillanatig.
Intellektuális fejlődés
Most a kisbaba memóriája igen gyorsan fejlődik, bár még mindig nem biztos, hogy holnap emlékezni fog azokra a dolgokra, amiket ma mondtunk neki (főleg, ha szerepelt benne a „nem” szó). Fel tud idézni elmúlt eseményeket, úgymint apa hazaérkezését a munkából, és elmászik a bejárati ajtóig, mivel feltételezi, hogy ez újra bekövetkezik. Azt is észreveszi, ha valamit megváltoztattunk a hálón vagy gyerekszobában, és azonnal odamegy az új tárgyhoz. Néhány gyerek ellenzi ezeket a változtatásokat, mások üdvözlik. A kisbabánk reakciója újfent betekintést enged fejlődő személyiségébe.
Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)