30 hetes baba fejlődése
Testi fejlődés
Gyermekünk jobb vagy balkezes? Vagy talán még korai megmondani? Bár vannak kisbabák, akik már 3 hónapos koruktól jobban kedvelik valamelyik oldalt, legtöbbjük mindkét kezét egyformán használja az első évben. Ha tudni szeretnénk, hogy a kisbabának vannak-e preferenciái, próbáljuk megfigyelni, hogy vajon következetesen használja-e egyik kezét a tárgyak felemeléséhez, és a másikat pedig azok kezeléséhez. A kéz, amivel irányít, általában a domináns, szóval, ha a dobozt a balkezében tartja, és a jobbal próbálja kinyitni a tetejét, akkor valószínű, hogy jobbkezes lesz. Azért az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a csecsemők leginkább 2 kezesek. Az agyféltekei dominancia fokozatosan tolódik az elkövetkezendő 2-5 év során a jobbkezesség irányába. (Statisztikailag ez a valószínűbb: a népességnek csak kb 8-12 százaléka balkezes)
Szociális fejlődés
Ahogy feltérképezi a világot, a saját nemi szerve egyike lesz azon dolgoknak, amiket a kisbaba felfedez magának. Peluscserénél észrevehetjük, hogy a kisfiúk szeretik húzogatni a fütyijüket, míg a kislányok a vaginájukat bökdösik. Ezek a testrészek érzékenyek, és érintésük örömet vált ki, ezért is kedvelheti a kisbaba jobban. Ez teljesen normális. Ha elvesszük a kezét, megszidjuk, vagy bármilyen más módon éreztetjük vele, hogy rosszat tett, az káros lehet, és önbecsülését illetően negatív következményekkel járhat. Az önstimulálás tabuként való kezelése esetleg még vonzóbbá teheti a dolgot. Amikor azonban felöltöztetve, magára hagyva is rendszeresen ezzel foglalkozik, az a szeretet hiányát is jelezheti. Mikor a kisbaba már elég nagy, el kell magyaráznunk neki, hogy testének ez a része intim, és bár szabad és örömteli megérinteni, nem szabad nyilvánosan ezt megtenni. Még ennél is fontosabb, hogy tudja, senki más számára nem elfogadható a testrész megérintése, és azonnal szólnia kell nekünk, ha valaki ezt cselekedné.
Intellektuális fejlődés
Mostanra az apróság saját személyén kívüli asszociációkra is képes. Például morogni kezd, mikor azt hallja, hogy levesszük az üvegnek a tetejét, ahol az ételét tároljuk, hiszen számít rá, hogy enni kap. Visít az örömtől, vagy vadul gügyög, mikor a bejárati ajtó csapódik, hiszen a bátyó megjött a suliból. Gügyögése esetleg még saját nevével is mutathat hasonlóságokat, úgymint a „dada” a Danival, vagy a „bebe” a Bencével.
Mikor kisbabánk gügyögését utánozzuk, és cuppantós hangokat hallatunk, nevetni kezd, hiszen ezt a magatartásformát a sajátjával azonosítja. A könyvekben található kisbaba fotókon is nevet, esetleg sikongat, hiszen saját magával és az általa kiadott hangokkal azonosítja.
Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)