Szoptatástámogatás mindenkinek jár!
Augusztus 1-jén indul a Szoptatás Világhete, amely kiváló alkalom arra, hogy felhívjuk a figyelmet az anyatejes táplálás fontosságára. Ez az esemény különösen fontos az anyák és gyermekeik számára, hiszen a szoptatás nem csupán táplálékforrás, hanem az egészséges fejlődés és a szoros anya-gyermek kapcsolat alapja is. Bocskainé Irci IBCLC laktációs szaktanácsadóval, a Mehemgyümölcse.hu alapítójával beszélgettünk, aki lassan 20 éve foglalkozik szoptatástámogatással.
Bocskainé Irci
A szoptatás és a társadalmi esélyegyenlőség
Az egészségügyi szakember elsőként a szoptatás társadalmi esélyegyenlőséghez való hozzájárulásáról beszélt.
"A szoptatás kiegyenlíti a társadalmi rétegeket. Ugyanúgy szoptat egy királynő, ahogy egy koldus. Ez ettől is csodás! Ebben nincs különbség. Hiteles információ és támogatás mindenkinek jár, vallási hovatartozás, lakhatás, társadalmi státusz ide vagy oda. A kisbaba az kisbaba marad, az anya pedig anya lesz."
Irci hangsúlyozza, hogy minden újszülöttnek szüksége van arra, hogy ne válasszák el őt a szüleitől, hogy sokat legyen mellen és bőrkontaktusban. "Egyetlen élőlényt sem lehet túlszeretni!" - tette hozzá.
Miért ünnepeljük a szoptató anyákat?
Arra a kérdésre, miért fontos, hogy a 365 napból egyet a szoptatós anyák ünneplésére szenteljünk, határozott választ adott: "Miért ne lenne fontos?
Nagyon is szükség van rá, hogy erről a láthatatlan munkáról megemlékezzünk, mint a szoptatás! Hányszor lehet hallani anyukáktól, hogy 'csak szoptatok'! Ez hatalmas energia, 'csak' ott lenni a jelenben, készenlétben lenni, tejet termelni, figyelni, testemet és a lelkemet odaadni! Nagy dolog!"
A laktációs tanácsadó emlékeztetett arra, hogy a világnapok azért vannak, hogy a fontos ügyekre felhívják a figyelmet, és a szoptatásnak már 1992 óta van világhete.
A szoptatás nemcsak etetés, hanem kapcsolódás, biztonság, egy meghosszabbított köldökzsinór
A szakember a Családinetnek arról is beszélt, hogyan segíti a szoptatás a csecsemők túlélését és jóllétét.
"Maga a kolosztrum a mellben már a várandósság kb. 16. hetétől termelődik, minden kismamának kivétel nélkül. Ez a kevés előtej egy olyan csodaszer, amit minden babának meg kellene kapnia a világon, hiszen koncentráltan megtalálható benne számos immun anyag, vitamin, ásványi anyag, minden, amire az újszülöttnek szüksége van!"
Az anyatej a kisbaba igényei szerint termelődik, és minden anyatej tökéletes, nincs olyan, hogy túl vizes vagy túl zsíros. Az igény szerinti szoptatás pedig nemcsak az etetést, hanem a kapcsolódást és a biztonságot is biztosítja.
"Szakmai javaslat az igény szerinti szoptatás, ami azt jelenti, hogy az újszülött minden igényét a mellen elégítheti ki, bármennyit, bármikor szophat, hiszen tudjuk, hogy a szoptatás nemcsak etetés, hanem kapcsolódás, biztonság, egy meghosszabbított köldökzsinór" - tette hozzá a szoptatási tanácsadó.
Csapatmunka a szoptatás támogatásában
A szakértő szerint a szoptatás támogatása csapatmunka kell, hogy legyen. "Ezért is jó lenne, ha minden szakember kb. ugyanazt, vagy nagyon hasonlót mondana, hiszen a mai anyáknak pont az a nagyon nehéz, hogy mindenki mást mond, kire hallgassanak? Nagyon sok információ már elérhető, és annak az ellenkezője is sajnos. Érdemes hiteles forrást keresni."
Tájékoztatás a szoptatásról
A laktációs tanácsadó hangsúlyozta, hogy beszélni kell a szoptatás fontosságáról és előnyeiről is: "Fontos lenne az is, hogy lássunk magunk körül szoptatós anyákat, hiszen ez norma. Fontosnak tartom azt is, hogy még várandósan készüljünk a szoptatásra, hogy kevesebb meglepetés érjen ezzel kapcsolatban."
Hozzátette, hogy az anyatej az első 6 hónapban teljesen fedezi a baba szükségletét, még a nagy melegben sem kell vizet adni, csak a 6. hónap után, amikor a hozzátáplálás kezdődik. A szoptatás ideális esetben 2 éves korig vagy azon túl is folytatódik.
Tanácsok nehézségek esetén
Az anyák, akik nehézségekkel szembesülnek a szoptatás során, nincsenek egyedül - mondja a szakember. "Adjanak időt maguknak és legyenek türelmesek saját magukhoz is! Gyakorolni kell! Érdemes az első 6-8 hetet a gyakorlással tölteni, ha kell, kérjenek segítséget. Minden csepp anyatej kincs, annak is van értelme, ha részben anyatejes a kisbaba, már az is sokat számít."
Speciális támogatás testi fogyatékkal élő anyáknak
A testi fogyatékkal élő anyák számára is lehetséges a sikeres szoptatás, hangsúlyozza a tanácsadó. "Nyugodtan elhiheti, hogy neki is menni fog! Ezek az édesanyák elképesztően kreatívak, nagyon jól megtanultak így működni, vannak bejáratott dolgaik, rutinjaik, ehhez jön majd a babázás, szoptatás."
Hasonlóan fontos, hogy beteg kisbabák, például ajak- és szájpadhasadékos vagy Down-szindrómás babák is kapjanak esélyt a szoptatásra. "Az anyatej gyógyszer" - emlékeztetett az egészségügyi szakember.
A szoptatás nem csupán táplálás. Ez a szeretet, a bizalom és a kötődés legmélyebb formája. Minden egyes szoptatási pillanat egy újabb lépés a gyermek és az anya közötti különleges kapcsolat megerősítésében. Ahogy a szakértő hangsúlyozta, az anyatej nem csupán étel, hanem egy csodálatos gyógyszer, amely védelmet nyújt és erősíti a kisbabák immunrendszerét.
A Szoptatás Világhete emlékeztet minket arra, hogy minden anya számára fontos a támogatás és a közösség, hogy bátran vállalhassák a szoptatást, legyen szó bármilyen kihívásról. Az anyák önfeláldozása és kitartása példaértékű, és minden egyes szoptatási pillanat egy lépés afelé, hogy a világ egy kicsit jobbá váljon. Ünnepeljük együtt a szoptatás csodáját, és támogassuk egymást ezen az úton, hiszen minden kisbaba megérdemli a legjobbat, és minden anya megérdemli a szeretetet és a tiszteletet. Az anyatej ereje, a szoptatás varázsa mindannyiunk számára világos: a szeretet a legjobb táplálék, amit adhatunk.
Ahogy a laktációs tanácsadó mondta: "Ha egy új vakcina válna elérhetővé, amely meg tudná előzni 1 millió, vagy még több gyermek halálát évente, és ezen felül olcsó, biztonságos, szájon át adható lenne, és nem igényelne szállítást sem, akkor azonnal a közegészségügy lényeges elemévé válna. A szoptatás ezekre - és még többre - képes."
Indexkép: Helena Lopes fotója a Pexels oldaláról
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)