A gyermekkori elhízás gyakran egy életen át megmarad. Az engedékenyebb nagyszülők gyakran zárják le a témát az ismerős mondattal: "Ne aggódj, majd kinövi!" -, ám ez gyakran tévedés. Ha nem figyelsz oda a problémára időben, gyermeked lehetséges, hogy egész életében viselheti a következményeket.
A gyermekkori elhízás egyre komolyabb probléma világszerte, és ennek következményeként azok a betegségek, amelyek valaha csak a felnőtteket érintették, már gyermekkorban is megjelennek. A 2-es típusú diabétesz például 20 évvel ezelőtt még csak ritkán fordult elő gyermekeknél, ma viszont már egyes körzetekben az összes új diabéteszes gyermek felénél ez a diagnózis. Eddig kevés olyan stratégiát dolgoztak ki, amely segíti a szakembereket a probléma kezelésében.
Van azonban néhány olyan általános szabály, amit ha a szülők betartanak, csökkenthetik a gyermekkori az elhízás veszélyét:
1. Az adagot a gyermek étvágya határozza meg, de a napi három főétkezés mellett két kisebb étkezés (tízórai és uzsonna) javasolt. A tízórai és az uzsonna lehet gyümölcs, zöldség, teljes kiőrlésű gabonából készült rágcsálnivaló.
2. Nem jó, ha a gyermek séta, szaladgálás vagy játék közben kap be egy pár falatot! Az étkezésnek legyen meg az ideje és a módja, alakítsunk ki ebben egy olyan menetrendet, ami életritmusunknak a leginkább megfelel!
3. Az édesség és a gyorsételek fogyasztása a kisgyermekeknél is kerülendő! A legjobb, ha mi magunk sem fogyasztjuk. Ezzel pozitív példát állítunk a gyermek elé, ráadásul valójában a felnőtt szervezetnek sincs szüksége ezekre az ételekre.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
4. A kisgyermekek táplálkozási szokásaikban is a szülői mintát követik, nagyon fontos tehát, hogy mit lát tőlünk! Ha a szülők a kisgyermeket zöldséggel-gyümölccsel próbálják etetni, de ők maguk az édességeket, a sós rágcsálnivalókat kedvelik, a gyermek is ezt fogja kérni.
5. A televízió előtti étkezés többféle veszélyt is rejt magában. Az elhízás veszélyét növeli, ha a mozgásszegény életmódhoz sós vagy édes nassolnivalók társulnak. Ráadásul a gyermek nem megfelelő mintát sajátít el, amin később már nagyon nehezen tud változtatni.
A legfontosabb pedig az állandó testmozgás. Ha nem szeretnéd külön sportra járatni gyermeked, akkor is ügyelj arra, hogy rendszeresen mozogjon. Amikor csak teheted, vidd ki a szabadba. Ha nincs kedve a sportoláshoz, mozgáshoz, inkább lustálkodni szeret - akkor csak vidd le egy játszótérre. A többi már menni fog magától, olyan gyereket még nem láttunk, aki egy játszótéren a padon ücsörögne az anyukája mellett.
Forrás: http://elso1000nap.hu/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)