A bébi nem rendszerető
Hányszor hangzott el: három-égy óránként szoptass, különben soha nem tanul rendet a gyerek. Na, de kérem! A csecsemőnek nem feladata, hogy rendet tanuljon. Éppen elég neki allkalmazkodni a külvilághoz. Az első napokban még épphogy cseresznye nagyságú a gyomrocskája, elvárhatjuk-e, hogy ilyen kis mennyiségű folyadékkal kibírja három órán át? Az emésztés irama és az anyatej összetétele gyakoribb táplálkozásra késztet. Az érzelmi biztonságot pedig aztán tényleg órára beprogramozni…
Mi, hétköznapi, civil anyák pedig csak gondolkodunk: nekünk, felnőtteknek is mennyire különböző az ízlésünk, az étvágyunk és a szokásunk. Miért várjuk el egyedi bébinktől, hogy ugyanannyit egyen, és ugyanolyan ütemben hízzon, mint “átlagos” kortársai. Bízzunk benne, hogy egészséges ösztöneinek engedelmeskedve annyit fog enni, amennyire szüksége van. Az anyatej kb. két óra alatt kiürül a csecsemő gyomrából. A legtöbb baba az első hónapokban kialakítja egyéni napi ritmusát saját alkatának megfelelően. Van, aki másfél óránként igényel egy kis szopit, van, aki aluszékonyabb. Csak figyelni kell a kisbabánkra és alkalmazkodni hozzá.
Igény szerint
Ha ezt tesszük, néhány hét alatt a tejtermelés beáll a kicsi szintjére. Az „igény szerinti szoptatás” nem jelenti azt, hogy a kisbabát egész nap szoptatni kell. A legkisebbek is nagyon rafináltak tudnak lenni. Van, hogy a sírás nem éhséget jelez, csak közelséget, babusgatást kér.
Ha kicsinyünk időnként a szokásosnál többször akar szopni, az is lehet, hogy fejlődésében ugrásszerű változás következett be, hirtelen több táplálékot igényel. Az anyatej mennyisége csak pár nap késéssel tudja ezt követni. A gyakoribb szoptatással növelhető az anyatej mennyisége, ez is egyfajta kereslet - kínálat elv.
A szoptatás összeköti az anyát és a gyermeket. Kevés csodálatosabb dolog van, mint így, a legszorosabb kötelékben együtt lenni kisbabánkkal. Ebben a különleges anya-gyerek kapcsolatban a szoptatás érzelmi táplálék is, anyának és gyereknek egyaránt. Ráadásul a szoptatás nem csak táplálás, hanem segíti a beszédfejlődést is. Azért, mert olyan összetett mozgássor, amely biztosítja a szájizomzat és a fogazat optimális fejlődését, s így a későbbi zökkenőmentes beszédfejlődést. Minél hosszabb ideig gyakorolja ezt a mozgást a kisgyerek, annál jobb.
A szoptatás együttműködés
A szoptatás érzelmi támasz is, és együttműködésen alapul. A szoptatás nemcsak a táplálkozási és az immunológiai védelmi szempontból ideális, hanem vigasz is. Fontos része az anya-gyerek kapcsolatnak: megtanulja a bébi a közeledés-távolodás relációját és a biztonság értékét. És hogy mit tanul az anya? Megismeri a gyermekét, ráadásul a szoptatás során termelődő hormonok erősítik és fenntartják a védelmező szülői viselkedést, elősegítik a kötődés kialakulását. Megerősítik az anyát abban, hogy képes valami megismételhetetlent, egyedit és életfontosságút adni gyerekének. Azaz önbizalmat ad, erősíti az Ént. Ahogy nő a baba, nő a szoptatás érzelmi oldala a táplálkozás szempontjainak rovására. Így aztán nem túlzás kijelenteni: a szoptatás haszna, élménye elkísér egy életen át.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)