SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Várandósság- súlyfelesleg?

Kókai Kata [cikkei] - 2007-06-29
Sokan természetesnek tartják, hogy a várandós anyukák akár több tíz kiló súlyfelesleget is magukra szednek, s a szülést követően sem tudják azt leadni.
Várandósság- súlyfelesleg?

Pedig az elhízás, a kóros evés nem a terhesség velejárója. Igaz, hogy a hosszú hónapok alatt alapvetően megváltozik, átalakul a szervezet, azonban ez nem azt jelenti, hogy minden kismama felesleges kilókat halmoz addig karcsú testére. Sajnos a tapasztalatok inkább azt mutatják, hogy a kismamák viszik túlzásba az evést.

A mennyiségre ügyelni kell

„Ha egy kismama megkíván valamit, azt meg kell ennie”- szokták mondani szüleink, idősebb rokonaink. Ez részben igaz is, hiszen szervezetünk ösztönösen tudja mire van szükségünk saját és gyermekünk egészségének megőrzéséhez. Arról azonban megfeledkezünk, hogy elhízás esetén nem az ételek minősége, hanem mennyisége az, ami problémát okoz.
Megehetünk bármit, amit szemünk-szánk megkíván, s valószínűleg jót cselekszünk azzal, ha az ösztöneinkre hallgatva azt esszük amit igazán kíván szervezetünk. Arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy a babavárás még nem indok a mértéktelen evésre. A régi mondásokban bár van igazság, olykor túlzóak, hiszen hiába mondjuk, hogy „most már két ember helyett kell enni”, szervezetünk a várandósság során sem igényel túl nagy energiabevitelt.
Természetesen a megterhelő kilenc hónap során igényli mind a kismama szervezete, mind a gyermek a plusz kalóriákat, azonban nem túlzott mértékben.

Nem a táplálék-, hanem a tápanyag igény növekszik

A várandósság során nem annyira a plusz kalóriákat igényli a női szervezet, mint inkább a több vitamint és ásványi anyagot. Szervezetünknek több proteinre, vitaminra, kálciumra van szüksége, hiszen ezeken a létfontosságú anyagokon már két ember osztozik. Ez azonban nem azt jelenti, hogy arányosan több ételt kell fogyasztanunk, csupán táplálkozási szokásainkon kell változtatni.
Előtérbe kerülnek a fehér húsok, a tejtermékek, a friss zöldségből és gyümölcsből készült ételek. A székrekedés megelőzése érdekében fontos a magasabb rosttartalmú ételek fogyasztása, a magasabb fehérje igény miatt pedig napi szinten étlapra kerülnek a fehér húsok, tejtermékek.

Szokjunk le a felesleges evésről

Sok kismama nem annyira a terhesség során, mint inkább a szoptatás időszakában szed magára plusz kilókat. Ennek több oka közül egyik, hogy képtelen eltérni a megszokott táplálkozástól. A szoptatás nagyjából 500 kalóriát éget el nap mint nap, azonban a szoptatási időszak végén, amikor a gyermek már más táplálékot is fogyaszt, arányosan kevesebb kalóriabevitelre lesz szükség.
Sajnos a kismamák nem egyszer megfeledkeznek arról, hogy a várandósság és szoptatás idején való táplálkozás később már nem hasznos, sőt, elhízáshoz vezethet.

Tilos a diéta

A babavárás kilenc hónapja rendkívül megterhelő a női szervezet számára. Bár a természet jól kialakította maga rendszerét, s a test képes e komoly feladat ellátására, mégis nagy odafigyelést igényel. A várandósság során képtelenség megtartani eredeti testsúlyunkat, hiszen maga a gyermek, s a magzatvíz is több kilós súlyt jelent.
Ha már túlsúllyal kezdtük a várandósságot, akkor sem szabad diétázni, hiszen minden el nem fogyasztott falattal nem csak magunktól, de gyermekünktől is fontos tápanyagokat vonunk el. Szervezetünk érzi mikor mennyi táplálékra van szüksége, nem csak a várandósság, de a szoptatás idején is.
Csupán arra kell ügyelni, hogy ne unaloműzőként, vagy pótcselekvésként együnk, s csak akkor fogyasszunk ételt, ha valóban éhesek vagyunk. A hizlaló csokoládé és chips helyett pedig nem csak finomabb, de egészségesebb ételeket is fogyaszthatunk: egy friss salátát, vagy néhány szem gyümölcsöt. Cukor helyett használjunk mézet, mely nem csak édesít, de számtalan hasznos tápanyagot is tartalmaz. Sokat segíthet a súlyfelesleg megelőzésében (és az egészségmegőrzésben is), ha a szénsavas, cukros üdítők helyett 100 %-os gyümölcsleveket fogyasztunk.


Fotó: adamr/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja