SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Babavárás és lemondások

Kókai Kata [cikkei] - 2006-09-11
Sokan nem is tudják, mennyi lemondással járhat a várandósság, hiszen a baba legtöbb esetben váratlanul érkezik.

A várandósság sok lemondással jár- persze a gyermekvárás öröme mindenért kárpótol. A kismamák többsége nem tervezetten vállal gyermeket, így nincs tisztában azzal, miről is kell lemondania. Egyesek túlzásba viszik az aggodalmat, s minden jót megvonnak maguktól, míg mások oda sem figyelnek az utasításokra. Valójában a legjobb megoldás az arany középút.

Az első trimeszter

Az első trimeszter, vagyis a babavárás első három hónapja a legkritikusabb időszak, hiszen ekkor dől el, hogy az anya szervezete képes lesz-e kihordani a magzatot. Szerencsére a legtöbb felnőtt nő számára ez nem okoz gondot. Ebben az időszakban azonban fokozottabban kell ügyelni testünkre, hiszen a stressz, a gyógyszerek, de a mindennapi életvitel is befolyásolhatja a várandósságot. Nem egy esetben a fogamzásgátló szerek szedése okoz fejtörést a kismamáknak.
Sokszor a gyermekáldás csupán "a véletlen műve", hiszen a gyógyszer sem adhat teljes védelmet. Ekkor mindenképpen tájékoztatni kell a nőgyógyászt minden beszedett gyógyszerről, de szerencsére a modern fogamzásgátló szerek nagy része nem okoz gondot a baba későbbi fejlődésében.

Kávé és cigaretta

Az élvezeti szerekről való leszokás -legyen az kávé vagy cigaretta- mindig nehéz feladat. A harmadik hónap környékén sokszor már a reggeli émelygés is segíthet. Szervezetünk reagál mindenre amit elfogyasztunk, s szerencsés esetben azokat az ételeket kívánjuk, melyre valóban szükségünk van. Sok kismama, aki korábban megrögzött dohányos volt, vagy nem tudta elhagyni a megszokott kávéját, a várandósság idején rá sem tud nézni ezekre az élvezeti cikkekre.



A dohányzás ártalmait talán nem kell ecsetelnünk, mindenki tisztában van vele, hogy több száz ártalmas anyagot tartalmaz, melyek mindegyike rossz hatással van a szervezetre, s nem csak várandósok, de bármely átlagos ember esetében. A babavárás során elszívott cigaretták növelik a koraszülés esélyét, sőt, a magzat súlycsökkenéséhez is vezethetnek. Nem egy esetben akár fejlődési rendellenességet okozhatnak.

A kávé, mely egyik legkedveltebb élénkítő szerünk, növeli a vetélés kockázatát. Főleg az első trimeszterben jelenthet veszélyt a kávé fogyasztása. Helyette azonban választhatunk koffeinmentes, növényi "kávét", melynek íze hasonló, azonban nem tartalmaz a terhességet veszélyeztető anyagokat.

Mindennapi dolgok

A mindennapos tevékenységeink köre is szűkülhet a várandósság idején. Kezdetben azért, mert a magzatot óvni kell, az utolsó trimeszterben pedig a súlynövekedés miatt. Kerülni kell minden veszélyes sportot, a nehéz súlyok emelgetését, s lehetőleg az olyan helyeket is - koncertek, diszkók -, ahol a kismama pocakja sérülhet.
A várandósság idején lezajló hormonváltozások miatt adódhatnak nőgyógyászati problémák is, hiszen a hüvelyflóra egyensúlya megborulhat. Emiatt érdemes elkerülni a közös fürdőket, a melegvizes medencéket.
Az alvásra és az étkezésre is fokozottabban kell ügyelni. Legalább napi nyolc óra alvás szükséges ahhoz, hogy a kismama szervezete megfelelően kipihenje magát. Emellett érdemes nap közben is lepihenni. Elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű (napi 2-3 liter) folyadékfogyasztás, mely nem csak az elveszett ásványi anyagot pótolja, de a szervezet méregtelenítésében is segíthet.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja