SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

RH faktor a terhességben

Kókai Kata [cikkei] - 2006-08-23
A mindennapokban ügyet sem vetünk arra, milyen vércsoporttal rendelkezünk, hiszen egyáltalán nem befolyásolja életminőségünket.

A várandósság idején azonban a vércsoport különösen fontos szerephez jut. A várandósság első heteiben egyetlen nőnek sem jutna eszébe azon gondolkodni, vajon milyen vércsoporttal rendelkezik magzata, pedig a későbbiekben ez fontos szerepet játszhat. A vércsoport (A, B, 0, AB) meghatározása mellett az RH faktor is fontos szerepet játszik. Vérünk RH faktor lehet pozitív, illetve negatív.

Az antitestek a magzat életét is veszélyeztetik

Az emberek többsége RH pozitív, ez a mindennapi életünket nem befolyásolja, a babavárás során azonban komoly problémákat okozhat. Ha az édesanya pozitív, az apa pedig negatív, esély van rá, hogy a magzat is pozitív RH faktorral fog rendelkezni. A várandósság során az édesanya és a magzat vérellátása alapvetően elszigetelődik egymástól, azonban bizonyos esetekben a magzat vére átkerülhet az anya szervezetébe.

Ez esetben az anyai szervezet a magzatot egy nemkívánatos idegen testnek tekinti, hiszen az ő szervezete nem ismeri a negatív RH faktort. Szervezete antitesteket mozgósít, melyeknek eredeti feladata, hogy megóvják testét minden, károsnak ítélt hatástól. Az antitestek megtámadják a magzat vérét, lebontják a vörösvérsejteket. Enyhébb esetben vérproblémákat okoz, azonban agykárosodás és a magzat halála is előfordulhat.

Megelőzés

Első terhesség során ritkán kerülnek működésbe az antitestek, így ez a probléma általában nem fordul elő. Az anya szervezetébe csupán a szülés során kerülnek át a magzat vörösvérsejtjei, ekkor kezdődik meg az antitestek támadása, ezt azonban a modern orvostudomány egyetlen oltással kezelni tudja. Fontos azonban megosztani a kezelőorvossal minden információt, mely a terhességet befolyásolhatja. Ilyen lehet a korábbi abortusz, vetélés, esetleg műtétek.

Amennyiben az édesanya RH faktora negatív, ellenőrzik, hogy vére tartalmaz-e antitesteket, és az apa milyen vércsoporttal rendelkezik. Amennyiben a magzat veszélybe kerülhet, a terhesség 28. hetében, illetve a szülés után RH-ellenanyag injekciót adnak. Szükség esetén amniocentézist végeznek, melynek során mintát vesznek a magzatvízből.

Babavállalás előtt

Gyermekvállalás előtt érdemes az apa és az anya vércsoportját is ellenőrzi, hogy a későbbiekben könnyebbé váljon az ellenőrzés. Általában az első terhesség során nem okoz problémát a különböző RH-faktor, azonban az óvintézkedéseket ekkor is meg kell tenni.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja