SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

RH faktor a terhességben

Kókai Kata [cikkei] - 2006-08-23
A mindennapokban ügyet sem vetünk arra, milyen vércsoporttal rendelkezünk, hiszen egyáltalán nem befolyásolja életminőségünket.

A várandósság idején azonban a vércsoport különösen fontos szerephez jut. A várandósság első heteiben egyetlen nőnek sem jutna eszébe azon gondolkodni, vajon milyen vércsoporttal rendelkezik magzata, pedig a későbbiekben ez fontos szerepet játszhat. A vércsoport (A, B, 0, AB) meghatározása mellett az RH faktor is fontos szerepet játszik. Vérünk RH faktor lehet pozitív, illetve negatív.

Az antitestek a magzat életét is veszélyeztetik

Az emberek többsége RH pozitív, ez a mindennapi életünket nem befolyásolja, a babavárás során azonban komoly problémákat okozhat. Ha az édesanya pozitív, az apa pedig negatív, esély van rá, hogy a magzat is pozitív RH faktorral fog rendelkezni. A várandósság során az édesanya és a magzat vérellátása alapvetően elszigetelődik egymástól, azonban bizonyos esetekben a magzat vére átkerülhet az anya szervezetébe.

Ez esetben az anyai szervezet a magzatot egy nemkívánatos idegen testnek tekinti, hiszen az ő szervezete nem ismeri a negatív RH faktort. Szervezete antitesteket mozgósít, melyeknek eredeti feladata, hogy megóvják testét minden, károsnak ítélt hatástól. Az antitestek megtámadják a magzat vérét, lebontják a vörösvérsejteket. Enyhébb esetben vérproblémákat okoz, azonban agykárosodás és a magzat halála is előfordulhat.

Megelőzés

Első terhesség során ritkán kerülnek működésbe az antitestek, így ez a probléma általában nem fordul elő. Az anya szervezetébe csupán a szülés során kerülnek át a magzat vörösvérsejtjei, ekkor kezdődik meg az antitestek támadása, ezt azonban a modern orvostudomány egyetlen oltással kezelni tudja. Fontos azonban megosztani a kezelőorvossal minden információt, mely a terhességet befolyásolhatja. Ilyen lehet a korábbi abortusz, vetélés, esetleg műtétek.

Amennyiben az édesanya RH faktora negatív, ellenőrzik, hogy vére tartalmaz-e antitesteket, és az apa milyen vércsoporttal rendelkezik. Amennyiben a magzat veszélybe kerülhet, a terhesség 28. hetében, illetve a szülés után RH-ellenanyag injekciót adnak. Szükség esetén amniocentézist végeznek, melynek során mintát vesznek a magzatvízből.

Babavállalás előtt

Gyermekvállalás előtt érdemes az apa és az anya vércsoportját is ellenőrzi, hogy a későbbiekben könnyebbé váljon az ellenőrzés. Általában az első terhesség során nem okoz problémát a különböző RH-faktor, azonban az óvintézkedéseket ekkor is meg kell tenni.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja