SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

RH faktor a terhességben

Kókai Kata [cikkei] - 2006-08-23
A mindennapokban ügyet sem vetünk arra, milyen vércsoporttal rendelkezünk, hiszen egyáltalán nem befolyásolja életminőségünket.

A várandósság idején azonban a vércsoport különösen fontos szerephez jut. A várandósság első heteiben egyetlen nőnek sem jutna eszébe azon gondolkodni, vajon milyen vércsoporttal rendelkezik magzata, pedig a későbbiekben ez fontos szerepet játszhat. A vércsoport (A, B, 0, AB) meghatározása mellett az RH faktor is fontos szerepet játszik. Vérünk RH faktor lehet pozitív, illetve negatív.

Az antitestek a magzat életét is veszélyeztetik

Az emberek többsége RH pozitív, ez a mindennapi életünket nem befolyásolja, a babavárás során azonban komoly problémákat okozhat. Ha az édesanya pozitív, az apa pedig negatív, esély van rá, hogy a magzat is pozitív RH faktorral fog rendelkezni. A várandósság során az édesanya és a magzat vérellátása alapvetően elszigetelődik egymástól, azonban bizonyos esetekben a magzat vére átkerülhet az anya szervezetébe.

Ez esetben az anyai szervezet a magzatot egy nemkívánatos idegen testnek tekinti, hiszen az ő szervezete nem ismeri a negatív RH faktort. Szervezete antitesteket mozgósít, melyeknek eredeti feladata, hogy megóvják testét minden, károsnak ítélt hatástól. Az antitestek megtámadják a magzat vérét, lebontják a vörösvérsejteket. Enyhébb esetben vérproblémákat okoz, azonban agykárosodás és a magzat halála is előfordulhat.

Megelőzés

Első terhesség során ritkán kerülnek működésbe az antitestek, így ez a probléma általában nem fordul elő. Az anya szervezetébe csupán a szülés során kerülnek át a magzat vörösvérsejtjei, ekkor kezdődik meg az antitestek támadása, ezt azonban a modern orvostudomány egyetlen oltással kezelni tudja. Fontos azonban megosztani a kezelőorvossal minden információt, mely a terhességet befolyásolhatja. Ilyen lehet a korábbi abortusz, vetélés, esetleg műtétek.

Amennyiben az édesanya RH faktora negatív, ellenőrzik, hogy vére tartalmaz-e antitesteket, és az apa milyen vércsoporttal rendelkezik. Amennyiben a magzat veszélybe kerülhet, a terhesség 28. hetében, illetve a szülés után RH-ellenanyag injekciót adnak. Szükség esetén amniocentézist végeznek, melynek során mintát vesznek a magzatvízből.

Babavállalás előtt

Gyermekvállalás előtt érdemes az apa és az anya vércsoportját is ellenőrzi, hogy a későbbiekben könnyebbé váljon az ellenőrzés. Általában az első terhesség során nem okoz problémát a különböző RH-faktor, azonban az óvintézkedéseket ekkor is meg kell tenni.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja