SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

RH faktor a terhességben

Kókai Kata [cikkei] - 2006-08-23
A mindennapokban ügyet sem vetünk arra, milyen vércsoporttal rendelkezünk, hiszen egyáltalán nem befolyásolja életminőségünket.

A várandósság idején azonban a vércsoport különösen fontos szerephez jut. A várandósság első heteiben egyetlen nőnek sem jutna eszébe azon gondolkodni, vajon milyen vércsoporttal rendelkezik magzata, pedig a későbbiekben ez fontos szerepet játszhat. A vércsoport (A, B, 0, AB) meghatározása mellett az RH faktor is fontos szerepet játszik. Vérünk RH faktor lehet pozitív, illetve negatív.

Az antitestek a magzat életét is veszélyeztetik

Az emberek többsége RH pozitív, ez a mindennapi életünket nem befolyásolja, a babavárás során azonban komoly problémákat okozhat. Ha az édesanya pozitív, az apa pedig negatív, esély van rá, hogy a magzat is pozitív RH faktorral fog rendelkezni. A várandósság során az édesanya és a magzat vérellátása alapvetően elszigetelődik egymástól, azonban bizonyos esetekben a magzat vére átkerülhet az anya szervezetébe.

Ez esetben az anyai szervezet a magzatot egy nemkívánatos idegen testnek tekinti, hiszen az ő szervezete nem ismeri a negatív RH faktort. Szervezete antitesteket mozgósít, melyeknek eredeti feladata, hogy megóvják testét minden, károsnak ítélt hatástól. Az antitestek megtámadják a magzat vérét, lebontják a vörösvérsejteket. Enyhébb esetben vérproblémákat okoz, azonban agykárosodás és a magzat halála is előfordulhat.

Megelőzés

Első terhesség során ritkán kerülnek működésbe az antitestek, így ez a probléma általában nem fordul elő. Az anya szervezetébe csupán a szülés során kerülnek át a magzat vörösvérsejtjei, ekkor kezdődik meg az antitestek támadása, ezt azonban a modern orvostudomány egyetlen oltással kezelni tudja. Fontos azonban megosztani a kezelőorvossal minden információt, mely a terhességet befolyásolhatja. Ilyen lehet a korábbi abortusz, vetélés, esetleg műtétek.

Amennyiben az édesanya RH faktora negatív, ellenőrzik, hogy vére tartalmaz-e antitesteket, és az apa milyen vércsoporttal rendelkezik. Amennyiben a magzat veszélybe kerülhet, a terhesség 28. hetében, illetve a szülés után RH-ellenanyag injekciót adnak. Szükség esetén amniocentézist végeznek, melynek során mintát vesznek a magzatvízből.

Babavállalás előtt

Gyermekvállalás előtt érdemes az apa és az anya vércsoportját is ellenőrzi, hogy a későbbiekben könnyebbé váljon az ellenőrzés. Általában az első terhesség során nem okoz problémát a különböző RH-faktor, azonban az óvintézkedéseket ekkor is meg kell tenni.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja