SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Várandós étrend

Kókai Kata [cikkei] - 2006-03-29
A várandósság csodás kilenc hónapja nem csak örömöket tartogat. A kismama nagy változásokon megy keresztül.

A magzat növekedésével pedig a változások száma is nő, ráadásul mindennapi életén, megszokott életvitelén is változtatnia kell. Minden kismama arra vágyik, hogy minél többet megtehessen születendő gyermeke egészségéért, melynek szerves része a helyes táplálkozás. Nap mint nap hallunk híreket olyan csodavitaminokról, melyek a születendő gyermek intelligencia szintjét növelik, vagy jobb egészségét biztosítják. A mai, "mű" ételekkel teli világban azonban már az is csoda, ha képesek vagyunk valóban értékes tápanyagokból összeállítani étrendünket.

Ráadásul a várandósság első néhány hónapjában még nehezebb lehet a megfelelő étrend kialakítása, hiszen a gyomorégés és a reggeli émelygés olykor elveheti a kismama étvágyát. A táplálkozás pedig fontos szerephez jut a várandósság idején. Szükséges a magzat agyának megfelelő fejlődéséhez, az esetleges károsodások esélyének csökkentéséhez, és az erős immunrendszer kialakulásához. Mindamellett arra is ügyelni kell, hogy a magzat édesanyjától vonja el a számára szükséges tápanyagokat, így növekszik a vitamin- és ásványi anyag szükséglet.

Mit és mennyit

A várandósság során természetesen plusz kilók rakódnak le, amely természetes jelenség. Tévedés lenne azonban azt hinni, hogy a várandósság kilenc hónapja során a táplálék mennyiségének növelése jelenti a megoldást a szükséges vitaminok bevitelére. Elsősorban az ételek minőségére, nem pedig mennyiségére kell figyelmet fordítani. A gyorsételek, a boltokban kapható számtalan édesség és desszert bármennyire laktató és finom, nem tartalmaz elég rostot, fehérjét és vitamint.

A megfelelő mennyiségű vitaminbevitelt a várandósok számára előírt speciális vitaminkészítmény biztosítja. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy egyetlen mesterséges készítmény sem pótolhatja a változatos, értékes táplálkozást. A megfelelő étrend összeállításánál több szempontot is figyelembe kell venni. A magzatnak szüksége van a vitaminokon és ásványi anyagokon kívül fehérjére is, melyet a tejtermékek, illetve a fehér húsok biztosíthatnak.


Változatos táplálkozás

A várandósság során számtalan változás zajlik le a szervezetben. Ezekhez alkalmazkodva étrendünkön is változtatni kell. A hétköznapokban nagyon kevés ember fogyaszt megfelelő mennyiségű zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonaféléket, melyek azonban a várandósság során nélkülözhetetlenné válnak. Nem csak értékes vitamin és ásványi anyag tartalmuk miatt jutnak fontos szerephez, de az emésztési problémákat is kiküszöbölhetik. A várandósság során előforduló székrekedés orvosolható, ha a kismama minél több rostdús élelmiszert fogyaszt.

Tévedés lenne azt állítani, hogy kizárólag bio élelmiszereket és házilag készített ételeket fogyaszthat a kismama. A hangsúly nem azon van, hogy mit fogyaszt, hanem azon, hogy mennyit. A gyorséttermek hamburgerei egyáltalán nem károsak, s az édességeket sem kell mellőzni, csupán ki kell alakítani egy helyes arányt az értékes, és a kevésbé értékes tápanyagok között.

Gyomorégés ellen ételekkel

A gyomorégést, émelygést sőt az izomgörcsöt is meg lehet előzni megfelelő ételek fogyasztásával. A lábikragörcs megelőzhető magnéziumtartalmú ételek, vagy kinintartalmú italok fogyasztásával. A gyomorégés ellen nem csak magával az étellel, hanem azok fogyasztásának idejével is tehetünk. Ha naponta többször, kevesebb ételt fogyasztunk, az kevésbé terheli meg a gyomrot. Étkezés közben ne fogyasszunk semmilyen italt. A magas szénhidráttartalmú ételek, mint a tészta, vagy a krumpli is segíthetnek.

Mindent összevetve a várandósság során tehetünk legtöbbet születendő gyermekünk egészségéért. Ehhez csupán egy kis odafigyelésre és változatos étrendre van szükség. Az értékes tápanyagok nem csak a magzat fejlődését, de a várandósságot és a szülést is megkönnyítik.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja