SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Hogy igyon a kismama?

Családinet [cikkei] - 2006-03-30
A víz rendkívül fontos szerepet játszik szervezetünk egészséges működése szempontjából. Mindenkinek tanácsos lenne naponta legalább másfél-két liter vizet meginnia, de a babavárás hónapjai alatt erre hangsúlyozottan oda kellene figyelni!

Az emberi test 60-70 százaléka víz, de a kismamák testében még ennél is magasabb, hiszen a várandós test folyadéktartalma megnő (gondoljunk csak a magzatvízre), tehát a megszokottnál több folyadékot kell felvennie a testnek. Különösen figyelni kell erre, ha az első hónapokban az esetleges hányás miatti folyadékveszteséget pótolni kell. Talán ezekben az émelygős időkben jobban is esik, és a szervezet is könnyebben tartja bent a folyadékféleségeket (tejet, gyümölcsturmixot, levest, enyhe gyógyteákat), mint a szilárd táplálékot. 

Minél többet iszunk, annál kevesebb vizet tart bent a szervezet, és ezzel az ödémás panaszok elkerülhetők, illetve enyhíthetők. Ezen kívül még számos pozitív hatása van a megfelelő mennyiségű vízbevitelnek: csökkenti a - várandósság alatt viszonylag gyakori - hólyaggyulladás, illetve a húgyúti fertőzések kockázatát és segít megelőzni, illetve megszüntetheti a székrekedéses és az ehhez kapcsolódó aranyér-problémákat (nagyon makacs székrekedésre gyógyír a főtt aszalt szilva leve).

Kortyolgassunk szorgalmasan, és ne lankadjunk a várandósság vége felé sem, mert ilyenkor a folyadékhiány idő előtt beindíthatja a méhösszehúzódásokat és ezzel a szülést. De a szülés után se álljunk le! Egyrészt azért, mert a szülés utáni napokban távozik a kilenc hónap alatt felgyűlt víz és jó, ha a folyamatosság jegyében kicsit pótolgatjuk, másrészt már a következő nagy folyadékigényű feladat vár ránk: a szoptatás.



Tehát nincs megállás, igyuk csak, igyuk a vizet! Vizet mondok és ajánlok, mert a gyümölcslevek - még ha 100%-osak is, és nincs bennük hozzáadott cukor - ilyen mennyiségnél már jelentős extra kalóriát jelentenek, az üdítőkben a cukor a szénsav és a mesterséges színezők mind kerülendők; a kávé, a tea, a kóla és minden koffeintartalmú ital enyhe vízhajtó jelleggel bír.

Marad a víz, talán egy kis citromlével vagy gyümölcslével ízesítve. De mielőtt elbátortalanodnánk a feladattól - naponta két liter vizet inni! - hadd ajánljak egy kis játékot: legközelebb, ha egy pohár vízre nézünk, gondoljuk azt, hogy ez itt az Élet Vize, aminek minden kortya a saját és a kisbabánk egészségét szolgálja!
Hoppál Bori

www.harmonet.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

Azt mondták neki, sosem lehet anya - Egy nő, aki dacolt minden előítélettel

Tonje Grønbeck története inspiráló bizonyítéka annak, hogy az igazi szeretet és kitartás felülírhat minden akadályt. A spinalis muszkuláris atrófiával (SMA) élő nőnek orvosai azt mondták, sosem lehet anya. De ő és párja, Morten, nem hagyták, hogy mások véleménye befolyásolja az életüket. Ma pedig két gyönyörű lány boldog édesanyja.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja