SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A derék derék

Családinet [cikkei] - 2006-03-08
Hajoljak vagy guggoljak?
Miért és mennyire veszélyes az, hogy én nem guggolok, hanem hajolok, ha valamit föl kell vennem a földről?

Gyakran vonják össze az ismerősök a szemöldöküket, hogy ne hajolgassak, inkább guggoljak. Tudom, hogy így lenne helyes, de én mindig elfelejtem. Most huszonkét hetes terhes vagyok. Terpeszben hajoláskor is kényelmesen elfér a hasam a két lábam között. (Eszter)

- Mindig érdemes megkérdezni attól, aki valamit állít, hogy miért gondolja így, honnan származik az információja. Ha felhúzza a szemöldökét, akkor azt, hogy miért húzza föl. Ez az egyik módja annak, hogy érdemben tájékozódjunk, s megtanuljuk megkülönböztetni a félelmeket a vélelmektől. Minden állítást komolyan vehetünk, bárki mondja is, annyira, hogy komolyan utánakérdezünk.

Ebben az esetben más, ha olyan munkavégzésről van szó, ami rendszeres hajolgatással jár, azt a várandósság második felétől tényleg érdemes szüneteltetni.

Ha csak arról van szó, hogy időnként lehajolsz valamiért, akkor az derenghet az ismerőseidnek, hogy a gerinc számára (nemcsak várandósként) nem közömbös a terhelés iránya.

Mindig célszerűbb a terhet függőleges gerinccel emelni, tehát a térdeket hajlítva közelíteni hozzá, mint a derekat. Mivel pedig egyre inkább terhet emelsz, függetlenül attól, hogy csak egy papírzsebkendőért hajoltál le, jó ezt figyelembe venni.

A helytelen hajlás, főleg, ha teher emelésével társul, fokozhatja azt a terhelést, ami egyébként is a gerincre hárul a várandósság második felében, és esetleg hátfájást is okozhat. (Arra gondolok, hogy a legtöbb várandós hátrahúzza a vállát, előretolja a nyakát, a kitolt pocak ezt a helyzetet fokozza, ennek eredménye a nagy ívben meghajló gerinc, feszülő hátizmok, fájdalom).

Arlene Eisenberg és tsai: Az a 9 hónap c. könyvükben (Park Kiadó, 1993, 2005, kilencedik kiadás) ezt írják:

"Tanulja meg helyesen felemelni a nagyobb terheket (csomagot, gyereket, mosott ruhát, könyveket stb.) Ne tegyen hirtelen mozdulatokat. Először vesse meg jól a lábát terpeszállásban, és húzza be a fenekét. Ne derékban hajoljon, hanem térdben, a súly inkább a karjára és a lábára nehezedjen, ne a gerincére. Akinek sokat fáj a háta, az lehetőleg minél kevesebbet cipeljen."

Mindazonáltal egy-egy hajlás, ha jól esik, főleg terpeszben, tornagyakorlatnak is tekinthető, ezért elég, ha mindezt tudva a saját ösztöneidre hagyatkozol, s panasz esetén készenlétben állnak ezek az ismereteid.

www.szuleteshete.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja