SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

4 dolog, amire ügyelj a várandós vitamin kiválasztásánál

Családinet [cikkei] - 2015-02-12
Napjainkban a boltok polcai roskadásig tele vannak különböző várandós vitaminokkal, így nem csoda, hogy legtöbbször a nők komoly dilemmával küzdenek, hogy vajon melyiket is válasszák. Íme, egy kis segítség Ratkó Tünde szülésztőtől, hogy lásson a reklámok és a csomagolások mögé.

A legtöbb ajánlás szerint terhesvitaminokra már a terhességet megelőző pár hónapban szükség van, hogy már akkor is támogathassa babája egészségét és megfelelő fejlődését, amikor még nem is sejti, hogy bővül a család. Sajnos manapság minden 4. terhesség vetéléssel végződik, így egyre több nő teszi le a voksát a várandós vitaminok mellett, azonban a legtöbben nem tudják, mi mindenre érdemes velük kapcsolatban ügyelni.

Szerves forma

Bizonyára tisztában azzal, hogy léteznek szerves, illetve szervetlen vegyületek. Különbségüket tekintve fontos a sejtplazma falán történő átjutás a kérdése. A sejthártya ugyanis az anyag belső fizikai minősége alapján dönt arról, hogy átengedi azt vagy sem.
Ugyan mindegyik – tehát mind a szerves, mind a szervetlen- bejut a keringési rendszerébe, viszont ez nem elég, hiszen a sejtjeinkbe is be kell kerülniük. Erre a szervetlenek nem képesek, így azok lerakódnak a szervezetben. (Ezek a karbonát alapú termékek, melyek felhalmozódása a terheseknél is hajlamosíthat diabéteszre). Éppen ezért jobb, ha egy termék szerves vegyületeket használ (glukonátokat és citrátokat) hogy a kötések által a hatóanyagok fizikai minősége úgy változzon, hogy képes legyen a sejtekbe történő bejutásra, ezáltal a hasznosulásra is.

Vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmazzon

Bár az igaz, hogy terhes-és várandós vitaminnak hívják őket, ám nagyon fontos, hogy ne csupán vitaminokat, de ásványi anyagokat és nyomelemeket is tartalmazzon! Ez azért fontos, mert vannak olyan vitaminok, melyek felszívódását nagyban elősegítik bizonyos ásványi anyagok, ráadásul számos olyan problémától megóvhatnak, melyek akár vetélést is okozhatnak (pl. cinkhiány esetén fokozottabb a fertőzésveszély). Éppen ezért lehetőleg olyan készítményt keressen, amely - többek között - cinket, rezet, vasat és magnéziumot is tartalmazzon - mondja Ratkó Tünde szülésznő.

Ne tartalmazzon több kemikáliát, mint az szükséges

Sok készítménybe a gusztusosabb kinézet miatt különböző színezőanyagokat adnak, valamint a könnyebb lenyelés érdekében egyre több terméknél használnak valamilyen bevonót is. Bár az igaz, hogy egyelőre nincs adat arról, hogy káros hatással lennének ezek az anyagok a kismamára és a babára nézve, ám ha nem fontos, lehetőleg nem kell terhelni a szervezetet plusz kemikáliákkal.

Trimeszterenként más és más

A piacon lévő legtöbb várandós vitaminnal nagy probléma, hogy az egész várandósság alatt ugyanazt az anyagokat, ugyanabban a dózisban juttatja a szervezetbe. Pedig a terhesség három trimeszterből áll, és mindegyikben más-más a baba és az anyuka nyomelem, vitamin-és ásványi anyag szükséglete.  Ugyanis míg az első trimeszterben a létfontosságú szervek alakulnak ki a (ehhez a folsav, a réz, a cink, és a B-vitaminok a legfontosabbak), a másodikban a növekedésé a fő szerep (kalcium, réz, A, C, D-vitamin), addig az utolsóban a fejlődés szép lassan befejeződik. Ekkor a B6 vitamin kivételével a B-vitaminok érdemes elhagyni, főleg azért mivel a B12 étvágynövelő hatással bír, és az ebből adódó nagyobb túlsúly nem csak a kismama önbizalmára, hanem az egészségére is hatással van.

Forrás: Trimeszter
Fotó: PublicDomainPictures/Pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja