SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Endometriózisom volt, most gyermeket várok!

Dr. Vereczkey Attila [cikkei] - 2012-04-10
Andrea rövid barna hajú, fiatal kismama, aki 6 hetes várandósan érkezett a beszélgetésre. Mozgásán is látszik, hogy óvatos, odafigyel szinte minden mozdulatára, ami nem is csoda, hiszen egy egészségügyi problémával, azaz az endometriózissal is meg kellett küzdenie ahhoz, hogy megfoganhasson a baba.

A férjemmel négy éve tart a kapcsolatunk, másfél éve vagyunk házasok. Egyikünknek sincs még gyermeke és nemrégiben jutott el odáig a kapcsolatunkban, hogy szeretnénk már egy babát, és most nagyon úgy tűnik, hogy nemsokára születik is egy.

A Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézetről és Dr. Vereczkey Attiláról már tavaly is hallottunk, de végül úgy alakult, hogy csak az idén jöttünk el személyesen a klinikára, mivel még nem jött a baba. Az itteni kivizsgálás során már nagyon hamar kiderült, a jobb petefészkemen endometriózist találták, illetve a bal oldali petefészkemen volt egy 5 cm-es csokoládéciszta, így természetes úton nem volt esélyem arra, hogy gyermekem szülessen. Utólag visszagondolva elképzelhető, hogy az endometriózis egyik tünete volt, hogy azelőtt többször tapasztaltam, hogy nagyon zsibbadt a bal lábam, amit akkor a stressznek tudtam be. Olvastam róla, hogy a Versys Klinikán elérhető egy életmód teszt, gondoltam érdemes felmérni, hogy helyesen táplálkozunk-e, és nem stresszelünk-e többet a kelleténél? Ezt azért is gondoltuk fontosnak, mivel előfordult, hogy a stressztől nem is jött meg a menstruációm egy teljes hónapon keresztül, így kéthavonta menstruáltam.

Utólag már azt is tudom az endometriózissal kapcsolatban, hogy ez okozta, hogy nagyon fájdalmas volt a menstruációm, különösen az első napokban. Még a gyaloglás is fájt, a jobb oldalon tompa szúrást éreztem, ilyenkor 5-10 percre le kellett pihennem. Persze akkor még nem tudtam, hogy mi az oka ennek a fájdalomnak, pedig voltam egy másik nőgyógyásznál is korábban, ő azonban nem vizsgált ki ilyen alaposan és azt mondta, hogy minden rendben van, próbálkozzunk nyugodtan a gyermekvállalással.

Megtörténtek a kivizsgálások az intézetben, amely során kimutatták a csokoládécisztát. Rosszul fogadtam ezt a hírt, nagyon megijedtem attól, hogy Dr. Vereczkey Attila műtétet javasolt, és hogy el fognak altatni, de aztán kellemes csalódás volt átélni a valóságban. Nem az történt, amit másoknál tapasztaltam, vagyis hogy egy műtét több hónap kiesést jelentett. Ez nekem azért is fontos, mert nem vagyok egy lusta típus, állandóan mozgásban vagyok, a munka fontos szerepet játszik az életemben. Egy hét után már dolgozni is tudtam, persze óvatosan, szép lassan, fokozatosan, hiszen ülőmunkát végzek. Többet nem is tudtam volna feküdni, azt hiszem képtelen lettem volna rá.

A baba ezt követően fogant meg egy lombikbébi program segítségével. Szerencsére a férjemnél mindent rendben találtak, január közepén kezdtük a gyógyszeres kezelést, és február elején ültették vissza az embriót. Most már 6 hetes terhes vagyok, ami nagyon jó érzés. A múlt héten nagyon féltem még, aggódtam a baba egészségéért, de most már van visszajelzés, hogy minden rendben. Egyelőre még nem érzek semmit, nincs rosszullét, hányinger, csak ez a kis hasfájás. Most is ultrahang vizsgálatról jövök, ahol Vereczkey doktor megnyugtatott, hogy szépen fejlődik a baba. A férjem is nagyon örült, ő egy érzelmesebb típus, mint én, talán jobban ki tudja fejezni az érzelmeit. Az életünk persze nagyon meg fog változni, sok mindent át kell rendeznünk, de még nem gondolkozunk ilyeneken.

A klinikának nagyon hálás vagyok, hogy ilyen gyorsan meggyógyítottak, hiszen találkoztam olyanokkal, akiket hosszú időn keresztül kezeltek endometriózissal, sikertelenül. Az is fontos, hogy sikeres volt a lombik program is, és nem húzódott évekig, ezért azt hiszem nem is választhattam volna jobb helyet. Szülészként is a doktor urat szeretném választani, hiszen már megvan a bizalom, ami nagyon fontos, más egészségügyi intézményekben ilyet még soha nem éreztem. Reméljük, hogy minden rendben lesz, és néhány hónap múlva megérkezik az első gyermekünk.

Dr. Vereczkey Attila, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet meddőségi és endoszkópos specialistája szerint még megbecsülni se tudjuk, hogy Magyarországon hány nő szenved endometriózistól, az egyik legrejtélyesebb betegségtől. A főbb tünetek közé tartozik, hogy többnyire rendkívül komoly fájdalommal jár a menstruációt megelőző, illetve a menstruáció alatti néhány nap. Emellett sok esetben a szexuális együttlétet is fájdalom kíséri, de a tünetek között fáradékonyság, menstruáció során fájdalmas bélmozgások, deréktáji fájdalmak, hasmenés vagy székrekedés, illetve esetenként egyéb tünetek, sőt akár teljes tünetmentesség is előfordulhat. A tünetek sokszínűsége mellett a diagnosztikát nehezíti, hogy egyértelműen csak laparoszkópiával, vagyis hastükrözéssel járó szövettani mintavétellel lehet igazolni a betegség jelenlétét.

„Amennyiben beigazolódott az endometriózis, akkor ma már szerencsére nincs szükség a hasfal megnyitására, hanem az operáció úgynevezett minimál-invazív lézersebészeti technológiával is elvégezhető. Ennek lényege, hogy a beavatkozást apró lyukakon keresztül végezzük, amely az esztétikai szempontok mellett nagy pontosságot és sokkal gyorsabb gyógyulást is biztosít a gyermekre vágyó édesanyák számára” - tudhattuk meg Dr. Vereczkey Attilától.

A Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet ingyenes konzultációs lehetőséget biztosít az endometriózissal küzdő nők számára 2012. április 30-ig. A jelentkezés részleteit az érdeklődők megtudhatják a klinika honlapján található telefonszámon.

Háttérinformációk:


Az endometriózis korunk pestise, egyike a legrejtélyesebb betegségnek, és még megbecsülni se tudjuk, hogy Magyarországon hány nő szenved tőle. A betegség tünetei közé tartozik, hogy komoly fájdalommal jár a menstruációt megelőző, illetve a menstruáció alatti néhány nap, ami jóval erősebb, mint a „szokásos” menstruációs görcs. Emellett sok esetben a szexuális együttlétet is fájdalom kíséri, de a tünetek között fáradékonyság, menstruáció során fájdalmas bélmozgások, deréktáji fájdalmak, hasmenés vagy székrekedés, combba, derékba sugárzó fájdalom, illetve esetenként egyéb tünetek, sőt akár teljes tünetmentesség is előfordulhat. A tünetek sokszínűsége mellett a diagnosztikát nehezíti, hogy egyértelműen csak laparoszkópiával, vagyis hastükrözéssel járó szövettani mintavétellel lehet igazolni a betegség jelenlétét.

Dr. Vereczkey Attila főorvos, endoszkópos és meddőségi specialista szerint az endometriózisnak sokkal nagyobb jelentősége van, mint amennyire az érintett betegek tudomással bírnak. Az endometriózis felismerése világszerte átlagosan 6 év, 8 orvos, ami azt jelenti, hogy a páciens 6 évig jár különböző szakemberekhez, míg végül a valós betegségére fény derül. Ez a szám megdöbbentette a tudományos világot, hiszen a diagnosztikai eszközök egész tárházával rendelkeznek a szakemberek, mégis az endometriózis legpontosabb diagnózisa a műtéti beavatkozás, például a laparoszkópia.
Kialakulásának okai még nem bizonyítottak egyértelműen, azonban számos teória létezik. A szakemberek egy része szerint a menstruáció során a menstruációs szövettörmelék a petevezetőkön keresztül a hasüregbe jut vissza, ott megtapad a hashártyán, és növekedésnek indul, míg mások genetikai okoknak tulajdonítják az endometriózis kialakulását. Az újabb elméletek szerint a nők embrionális korából származó szövetmaradványok felelősek az endometriózis kialakulásáért, azonban egyértelműen még egyik elméletet sem sikerült igazolni.

Az endometriózisban szenvedő páciensek számára talán a legfontosabb kérdés, hogy miként gyógyítható ez a betegség? Sajnos ahogy a tünetek sokszínűsége is mutatja, maga a betegség egy igen sorszínű kórkép, ezért egyelőre még nincs olyan gyógymódja, amely mindenki számára teljes gyógyulást biztosítana. A kezelési módok közé tartozik a hormonkezelés, az endoszkópos sebészeti beavatkozás, illetve sokszor a terhesség vállalása is megoldást jelenthet. Ez utóbbinál sokszor maga a meddőség jelenti a problémát, illetve a fájdalmas endometriózis akár már fiatal korban is jelentkezhet, amikor a gyermekvállalás még nem aktuális.

Összességében elmondható, hogy az endometriózishoz sokszor olyan magas fájdalom és emocionális stressz társul, amely az életminőséget jelentősen ronthatja, rányomhatja a bélyegét a munkára, párkapcsolatra, illetve a hétköznapokra is, emellett szintén fontos veszélye, hogy akár meddőséget is okozhat. Éppen ezért fontos a páciensek tudatossága is, vagyis ha menstruációjuk szinte elviselhetetlen fájdalommal jár, mindenképpen érdemes felkeresniük egy specialistát, aki segít tüneteik feltérképezésébe, és a lehető leghatékonyabb megoldás megtalálásába.

A betegséggel kapcsolatban nemrégiben új hírek is napvilágot láttak. Az elismert tudományos folyóirat, a The Lancet Oncology napjainkban számolt be arról, hogy az endometriózisban szenvedő nők három petefészekrák típusban is veszélyeztetettebbek, mint az egészséges populációba tartozó társaik. Az Ovarian Cancer Assiociation Consortium pedig felhívta a figyelmet arra a riasztó tényre is, hogy azoknál a nőknél, akiknél endometriózis szerepel a kórtörténetben, háromszor nagyobb az úgynevezett világos sejtes rákos megbetegedés, több mint kétszer olyan gyakori az endometrioid rákos megbetegedés, valamint kétszer olyan gyakori a jól differenciált szerózus petefészekrák kialakulásának esélye.

Marie Lou Ballweg, az Endometriosis Association elnöke szerint mindenképpen érdemes az endometriózisban szenvedő nőknek minél alaposabban tájékozódni betegségük mellett a petefészekrákról is annak érdekében, hogy felismerjék az esetlegesen jelentkező tüneteket, és erről azonnal tájékoztatni tudják kezelőorvosukat. Az endometriózis tünetei ugyanis lehetnek a petefészekrák tünetei is, beleértve a székrekedést, felfúvódást, bevizesedést, fájdalmat, hasi duzzadást, gyakori vizelési ingert, hányingert, valamint hasi diszkomfort érzést is.
A Társaság szerint 89 millió nő szenved világszerte endometriózisban, ezért a megfelelő odafigyelés és tájékoztatás kiemelkedő fontosságú.
Dr. Ács Nándor, a Semmelweis Egyetem docense és szülész-nőgyógyásza szerint az endometriózis előfordulási gyakorisága valószínűleg nem nagyon változott az elmúlt évtizedekben, inkább arról van szó, hogy jóval több esetre derítünk fényt, mint korábban. Ez a pontosabb diagnosztikus és operatív lehetőségek megjelenéséből, illetve a meddő párok korszerű kivizsgálásából adódik. Az is igaz persze, hogy az endometriózis legjobb ellenszere a terhesség hormonális hatása. Sajnos ma az első terhesség vállalása nagyon sokszor későre tolódik, így a terhességi hormonális változások elmaradása miatt az endometriózis kialakulásának esélye is nő.

Az endometriózis elsődleges kezelése a megfelelő gyakorlattal rendelkező nőgyógyász által, jól felszerelt centrumban végzett műtét. Az első műtét sikere dönti el lényegében a beteg későbbi sorsát. Ha a műtét megtörtént, és gyógyszeres kezelésre van szükség meddőség, vagy alhasi panaszok miatt, akkor egyrészt injekció kúra jöhet szóba, másrészt tablettás terápia is rendelkezésünkre áll. Az adott beteg kórképe, és tünetei döntik el, hogy melyik lehetőséget érdemes választani. Az endometriózis szülészeti kockázattal lényegében nem jár, ha már megfogant a terhesség, akkor a terhesgondozás és a szülés is ugyanúgy történhet, mint endometriózisban nem szenvedő nőknél. Az endometriózis esetén valóban fontos a beteg gyógyulása szempontjából, hogy lehetőleg már a műtét is, de a gyógyszeres kezelés még inkább az 5 endometriózis centrum valamelyikében történjék.

Endometriózis, korunk pestise

Fotó: helmutli: Glück

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja