SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Endometriózis - tények és tévhitek

Családinet [cikkei] - 2023-06-28
Az endometriózis a közhiedelemmel szemben nem csak a fiatalok betegsége, bármely életkorban jelentkezhet a termékeny hölgyeknél. Sajnos sokan még csak nem is sejtik, hogy ez a betegség okozhatja a görcsös menstruációs fájdalmakat, hiszen a menzesz velejárójának tekintik, így nem fordulnak orvoshoz.

Az endometriózis egy krónikus nőgyógyászati betegség, amelynél a méhnyálkahártya sejtjei a méhen kívül is megtalálhatók, fájdalmas panaszokat okozva. A leggyakrabban a petefészekben, a hashártyán jelenhetnek meg méhnyálkahártya sejtjei, de bizonyos esetekben, összenövések által vagy a véráram segítségével átterjedhetnek a húgyhólyagra, vastagbélre, illetve ritkán a tüdő, a máj, és még az agy is érintett lehet. A termékeny korban lévő nők mintegy 10%-a szenved endometriózisban,1 ugyanakkor a közhiedelemmel ellentétben nem a fiatalok betegsége, bármely életkorban kialakulhat a termékenység évtizedei alatt. Az Affidea Magyarország részéről Dr. Gabulya Henrik, szülész-nőgyógyász főorvos elmondta: „Az endometriózis már ismert volt régen is, de az elmúlt 10-15 évben került a gyógyítás fókuszába. Különösen a meddőségi kezelésekhez kapcsolódva, hiszen elmondható, hogy a meddő hölgyek 40-50%-nál endometriózis is kimutatható. Magyarországon körülbelül 200 ezerre tehető a betegek száma, világszerte pedig 70 millió nő szenved ettől a betegségtől.”

Az endometriózis leggyakoribb tünete a menstruációt megelőző, illetve az alatt jelentkező fájdalom, de előfordulhat a szexuális élet közben is hüvelyi vagy hasi fájdalom. Fájdalmas lehet a mensturáció előtti időszakban a széklet- és vizeletürítés, valamint rendellenes vérzések is előfordulhatnak a ciklus második felében. Komoly figyelmeztető jel maga a meddőség, de számtalan egyéb panaszt is fel lehet sorolni, például fogyás, hányás, étvágytalanság, vérköpés. Dr. Gabulya Henrik, szülész-nőgyógyász főorvos hangsúlyozta: „Az endometriózis diagnózisának felállítása igen hosszadalmas folyamat. Nagyon sok hölgy tévesen úgy véli, hogy a menstruáció eleve fájdalommal jár, és emiatt nem is keresi fel a nőgyógyászt, holott előfordulhat, hogy endometriózis okozza a panaszokat. Ha valakinél a fenti tünetek rendszeresen előfordulnak, érdemes szakorvoshoz fordulni.”

Az endometriózis kiváltó okaira többféle elmélet létezik. Az egyik legrégebbi és legszélesebb körben elfogadott teória szerint a visszafelé áramló menstruációs vérzés, az úgynevezett retrográd menstruáció okozza. Itt a leváló méhnyálkahártya nem a méhnyakon keresztül a hüvely felé ürül, hanem visszafelé áramlik a petevezetékeken át és bekerül a hasüregbe. Ez a folyamat összenövéseket és komoly gyulladást okozhat, ennek nyomán alakul ki a fájdalom is. Más elmélet szerint immunológiai okok állnak a betegség hátterében, amikor az immunrendszer nem képes elpusztítani a szervezetben téves helyen felbukkanó méhnyálkahártya sejteket. A harmadik elmélet szerint a hashártya sejtjei is egy kóros folyamat során átváltozhatnak méhnyálkahártya sejtekké, valamint természetesen nem vethető el a genetikai háttér sem. Dr. Gabulya Henrik hozzátette: „Bár az okok még nem tisztázottak, megfigyelhető, hogy a modern, iparosodott, vegyi üzemeket működtető társadalmakban jóval gyakoribb az endometriózis kialakulása a hölgyeknél, így külső tényezők is szerepet játszhatnak.”

Az endometriózist általában laporoszkópia segítségével kezelik. A kulcslyuksebészet által hatékonyan és könnyen eltávolíthatók azok az endometriotikus szövetek, amelyek a méhen kívül helyezkednek el, és fájdalmas panaszokat okoznak. A műtétet – egyedi esettől függően – gyógyszeres terápiák egészíthetik ki, amelyek jellemzően 3-6 hónapos, hosszabb távú kezelések. Az endometriózis a műtét után is folyamatos utánkövetést igényel, mivel évente 10%-kal növekszik a kiújulás esélye.

1 https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/endometriosis

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja