SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A férfi egészsége fogamzás előtt

Családinet [cikkei] - 2011-11-22
Amikor babát terveznek a párok, könnyedén abba a hibába eshetnek, hogy csak a nő egészségére koncentrálnak. Azonban a férfiaknak is számos új szokást kell kialakítaniuk a felkészülés néhány hónapja alatt. A termékenység kérdései nem hárulnak kizárólag a nőre. Tudjuk viszont, hogy a férfiakat érő hatások is termékenységi problémákhoz vezethetnek, és növelhetik az esélyét bizonyos születési rendellenességek kialakulásának.

A meddő párok esetében kb egyharmad arányban érintettek a férfiak. Amennyiben termékenységi problémák merülnének fel, máris egy lépéssel előrébb leszel, ha követsz bizonyos egyszerű lépéseket a legjobb fizikai állapot eléréséhez a fogamzásig.  

Kérj időpontot az orvosodtól
Itt az ideje, hogy találj egy olyan orvost, akiben bízol és kérj egy fogamzás előtti időpontot.

Takarítsd ki a gyógyszeres szekrényt
Hagyj fel annyi gyógyszer szedésével, amennyivel csak lehet. Beszélj az orvosoddal a vényköteles gyógyszereidről. Lehet, hogy abba kéne hagynod néhányuk szedését vagy újakat bevezetni helyettük. A következő szereknek ismert hatása van a férfi termékenységre:

  • Fekélyekre, gyomor-bélrendszeri problémákra és húgyúti fertőzésekre kapott gyógyszerek. Ezek a szerek hatással lehetnek a spermiumok termelésére és számára.
  • Az asztma, köszvény és bőrproblémák kezelésére használt gyógyszerek szintén hatással vannak a férfi termékenységre.
  • A kemoterápia vagy a sugárzás terméketlenséget vagy jelentős változást okozhatnak a spermiumok minőségében és mennyiségében.

Vess egy pillantást a környezetedre
A különböző vegyszerek (műtrágyák, ólom, nikkel, higany, króm, etilén-glikol-éterek, petrol vegyszerek, benzin), vagy a sugárzás csökkenthetik a spermiumok mennyiségét, ronthatják a minőségét és akár terméketlenséghez vagy vetéléshez vezethetnek.

Egyél és aludj!
Kevés olyan férfi van, aki ellenkezne ezzel. A problémát az általad fogyasztott ételek is okozhatják.  Tudd meg, hogy mi lenne a megfelelő testsúly számodra és változtasd meg az étrended és edzéstervedet ennek megfelelően.

Kutatások szerint a kevés spermával rendelkező férfiak cinkhiányban szenvednek. A következő ételek cinkben gazdagok és növelhetik a termékenységedet: hús, teljes kiőrlésű gabonapelyhek, tengeri ételek és tojások. A szelén, ami a brazil dióban, húsban, halakban, gombákban és gabonapelyhekben található meg, bizonyítottan javítja a termékenységet. Nagyobb mennyiségű E vitamin bevitele is segítheti a folyamatot.

Hagyj fel a káros szenvedélyeddel
Kerüld az alkohol, a dohány, a kábítószerek használatát. A túl sok alkohol csökkentheti a cinkszintet, a drogok pedig rontják a spermium minőségét. Néhány kutatás most is folyamatban van, melyek a dohányzás és néhány ritka szívrendellenesség közötti kapcsolatot vizsgálják, azonban további kutatások szükségesek a pontos következtetés levonásához. A marihuána bizonyítottan hat a spermiumok minőségére és mennyiségére, azonban a születési rendellenességekkel kapcsolatban nincsenek bizonyítékok.

Tartsd hűvösen a heréidet
A jacuzzikból, szaunákból, hosszú forró zuhanyzásokból (30 percnél hosszabb), melegítőpárnákból, elektromos takarókból és a szűk ruhákból származó hő olyan hatásnak teheti ki a heréket, amely rontja a termelődő spermiumok minőségét.

Egy időre maradj távol a kerékpártól
A kerékpározás sok súrlódást és lökődést okozhat, ami növeli a heréid hőmérsékletét. A hőemelkedés és a sérülések veszélye súlyosbíthatja a már eleve kis mennyiségű spermium állapotát.
 
A fentiek egy igen hosszú „mit nem szabad” listának tűnhetnek. Íme, egy „mit szabad” lista, ami segíthet túlesni a nehezebb részeken:

Gondolj arra, hogy mindeközben egészségesebb leszel és megelőzöl sok más jelentős egészségügyi komplikációt!

  • Vegyél be multivitamint, férfi termékenységet segítő táplálékkiegészítőket!
  • Továbbra is élvezd az együttléteket pároddal! Sokan feladatként gondolnak a szexre, ha épp a terhesség a cél. Ne felejtsd el, hogy ez több egy egyszerű gyerekcsinálásnál!
  • Legyél romantikus. Az életed meg fog változni (pozitívan) a baba születése után, már sosem lesz olyan, mint most. Éppen ezért élvezzetek minden együtt töltött pillanatot! 

Fotó: bsehai: Ich

A nő egészsége fogamzás előtt

Lektorálta: Dr. Eszlári Péter


Bemutatkozás
Aktuális Cikk
Kérdezz-felelek

Dr. Eszlári Péter

Szülész-nőgyógyász

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-20/460-75-07
E-mail: peter.eszlari@nogyogyasz.info.hu
Honlap: http://www.nogyogyasz.info.hu

Magánrendeléseim:

  • Tatabánya, Vadász u. 4. fsz/1
    Hétfő - 16:00-17:30-ig  (Bejelentkezés: 06-20/460-75-07)
  • Csákvár, Szabadság tér 5.
    Hétfő - 18:00 órától  (Bejelentkezés: 06-20/460-75-07)
  • Rextra Magánorvosi Rendelő: 1111 Budapest, Budafoki u. 59.
    Péntek - 16:00 órától (Bejelentkezés: 06-30/573-81-80)
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja