SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Komplikációk ikerterhesség esetén

Családinet [cikkei] - 2011-09-22
Minden ikerterhesség közül a kettes ikreknél lehet számítani a legkevesebb egészségügyi problémára és komplikációra. Minden további baba növeli a komplikációk kialakulásának kockázatát.

Mik a leggyakoribb komplikációk az ikerterhességeknél?

  • Koraszülés
  • Alacsony születési súly
  • Méhen belüli fejlődési korlátozottság
  • Preeclampsia
  • Terhességi cukorbetegség
  • Méhlepény leválás
  • Magzat elhalása/elvesztése
  • Császármetszés

Koraszülés:
A koraszülés azt jelenti, hogy a terhesség 37. hetének befejezése előtt világra jön a magzat. A terhesség időtartama minden további babával csökken. Átlagosan a legtöbb egybabás terhesség 39 hétig, a kétbabás 36 hétig, a három baba esetén 32 hétig, a négy babánál 30 hétig, az ötös ikreknél pedig 29 hétig tart. A kettes ikrek majdnem 60%-a koraszüléssel jön világra, míg a hármas ikrek 90%-a. Ennél több baba esetén szinte biztos a koraszülés. Sok esetben, a koraszülés a burok idő előtti repedésének a következménye.

Alacsony születési súly:
Az alacsony születési súly majdnem mindig összefügg a koraszüléssel.
Alacsony súlyúnak számítanak azok a babák, akik 2500 grammnál kevesebbel jönnek világra. A 32. hét előtt és 1500 grammnál kisebb babáknál magasabb az olyan hosszú távú komplikációk kialakulásának veszélye, mint szellemi fogyatékosság, bénulás és a látás vagy hallás elvesztése.

Méhen belüli növekedés-visszamaradás:
Egy bizonyos pontig az ikerbabák is körülbelül olyan ütemben fejlődnek, mint az egyedüli babák. A kettes ikrek növekedési üteme a 30. és 32. hét között kezd el lelassulni, a hármas ikreké a 27. és 28, míg a négyes ikreké a 25. és a 26. hét között. Méhen belüli növekedés-visszamaradás akkor alakulhat ki, amikor a méhlepény már nem képes több növekedést elviselni és a babák egymással versengenek a tápanyagokért. Az orvosok a babák fejlődését ultrahanggal és a has mérésével ellenőrzik.

Preeclampsia:
A preeclampsia, a toxémia és a magas vérnyomás hasonló kifejezések. (A magas vérnyomás a toxaemia ill. a preeclampsia egyik tünete.) Az ikerterhességeknél a preeclampsia kialakulásának esélye kétszer akkora, mint egy normál terhességnél, míg a hármas ikrek felénél szokott kialakulni. A rendszeres orvosi vizsgálat növeli a preeclampsia kimutatásának és kezelésének esélyét. Megfelelő kezelés esetén, a komoly problémák kialakulásának valószínűsége jelentősen csökken, mind a babák, mind az anyuka számára.

Terhességi cukorbetegség:
A terhességi cukorbetegség kialakulásának okai: a két méhlepény által megnövekedett ellenállás az inzulinra, a méhlepény méretének növekedése és a placentális hormonok emelkedése. A terhességi cukorbetegség előfordulásának gyakorisága a mai napig kutatás tárgyát képezi. Egy tanulmány szerint a cukorbetegség kockázata megnőtt az ikerterhességgel, ám az abban résztvevő orvosok további kísérleteket javasoltak.

Méhlepény leválás:
A méhlepény leválásának esélye háromszor nagyobb ikerterhességek esetén. Ez kapcsolatban állhat azzal a ténnyel, hogy a preeclampsia kialakulásának valószínűsége is magasabb. Legtöbbször a terhesség harmadik harmadában fordul elő, ám a lehetőségének kockázata jelentősen megnő az első baba hüvelyi úton történő születését követően.

Magzat elhalása/elvesztése:
A magzat méhen belüli elhalása rendkívül ritka. Az orvosok fogják eldönteni, hogy jobb-e eltávolítani az elhalt magzatot vagy a többi babát kitenni az elhalt magzat által okozott veszélynek. Dikorionos (két korion van jelen) terhesség esetén a beavatkozás szükségtelen. (A korion az a hártya, amely a méhlepény külső rétegét képzi. Kétpetéjű ikreknél mindig két korion van, míg az egypetéjű ikreknél lehet egy vagy két korion.) Egy korionos terhességek esetén a magzat érettségét vizsgálják meg és ez alapján döntik el, hogy lehetséges-e a magzat azonnali világra hozatala. Egy ilyen helyzetben vizsgálni kell, hogy a koraszülésnek, vagy a továbbhordásnak kisebb-e a kockázata.

Császármetszés:
Az ikerterhességek nem feltétlenül végződnek császármetszéssel. A legelfogadottabb javaslat hármas- vagy többes ikrek esetén a császármetszés, a kettes ikrek esetén minimum 50%-ban császármetszést végeznek Magyarországon.

Hüvelyi szülés akkor lehetséges, ha:

  • A terhesség legalább 32 hetes
  • Iker A (a méhnyakhoz közelebbi baba) nagyobb
  • Iker A fejjel lefelé helyezkedik el
  • Iker B kisebb, mint iker A
  • Nincs téraránytalanság a magzati koponya és az anyai medence között

Lektorálta: Dr. Eszlári Péter

Fotó:
helmutli: Glück
 


Bemutatkozás
Aktuális Cikk
Kérdezz-felelek

Dr. Eszlári Péter

Szülész-nőgyógyász

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-20/460-75-07
E-mail: peter.eszlari@nogyogyasz.info.hu
Honlap: http://www.nogyogyasz.info.hu

Magánrendeléseim:

  • Tatabánya, Vadász u. 4. fsz/1
    Hétfő - 16:00-17:30-ig  (Bejelentkezés: 06-20/460-75-07)
  • Csákvár, Szabadság tér 5.
    Hétfő - 18:00 órától  (Bejelentkezés: 06-20/460-75-07)
  • Rextra Magánorvosi Rendelő: 1111 Budapest, Budafoki u. 59.
    Péntek - 16:00 órától (Bejelentkezés: 06-30/573-81-80)
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja