SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az utolsó hetek

Kókai Kata [cikkei] - 2005-12-12
A várandósság hosszú, több mint fél éves periódusa megterhelő, ugyanakkor felkészíti a kismamát a nagy eseményre.
Az utolsó hetek

Az életmódváltozás, az elengedhetetlen vitaminok és a számtalan vizsgálat segítséget nyújt a komplikációk megelőzésében, és a születendő baba egészségének folyamatos ellenőrzésében. A szülésre való felkészülés hosszú folyamat, s a kismama testét-lelkét egyaránt igénybe veszi. Ma már korszerű segítséget nyújtanak a kórházak által szervezett tanfolyamok, melyeken mindkét szülő részt vehet, így lélekben megerősödhetnek, s megérthetik, mi miért történik egy várandós nő szervezetében.

Azonban a várandósság utolsó harmadában egyre több kérdés merül fel a leendő anyákban, melyekre gyakran még orvosuk sem tud egyértelmű választ adni. A szülés megindulásának pontos ideje nem határozható meg, ahogyan a szülés menete sem. Minden új élet világrajövetele egy új és más folyamat, így gyakran félelmet kelt, főként az első gyermekét váró kismamában.

A vajúdástól, az ismeretlentől való félelem gyakran meggátolja abban a szülő nőt, hogy megértse a testében zajló folyamatokat, s így aktívan segítse gyermeke megszületését. A fájdalom nagy része sokszor a félelem miatt tűnik erősnek, azonban a korán elsajátított helyes légzéstechnika, a várandósság idején végzett meditáció és jóga mind segíthetnek a vajúdás, s a szülés időszakának megkönnyítésében-

Testi folyamatok- vajúdás

A vajúdás a leendő édesanya várandósságának utolsó, és egyben legmegerőltetőbb folyamata. Elengedhetetlen a hosszas, sokszor órákig tartó folyamat kellő ismerete, ennek hiányában a kismama kellemetlen tapasztalatokkal távozik a kórházból, s egy következő gyermek vállalását is gátolhatja a szüléstől, a negatív élményektől való félelem. A vajúdás ma már nem egyenlő a kötelező szenvedéssel. A kórházban nyújtott szolgáltatásoktól függően a vajúdó nők számtalan módszerrel enyhíthetik az összehúzódások okozta kellemetlenségeket, köztük az EDA (epidurális érzéstelenítés), illetve a szabad mozgást biztosító sétáló EDA is segítséget jelenthet. Emellett nem egy kórházban természetes eszközök is igénybe vehetők.

Alapvetően minden nő rendelkezik anyai ösztönnel, mely már a várandósság során is megmutatkozik. Ez az öröklött ösztön a szülőszobában sem hagyja cserben a kismamát. Fontos, hogy odafigyeljen teste jelzéseire, melyek megkönnyítik a szülés folyamatát. Az előzetesen elkészített szülési terv, melyben minden igényünket leírhatjuk, nagy mozgásszabadságot ad. Amennyiben a kismama számára a séta, a zuhanyzás vagy éppen a leendő apuka jelenléte adja meg a kellő biztonságérzetet, mindenképpen biztosítani kell ennek lehetőségét. Hasznos segítséget nyújt az ellazulást segítő zene, a derék borogatása, de a kórházak többsége korszerű fájdalomcsillapítási lehetőségeket is nyújt.

Ennek ellenére a vajúdás kimerítő folyamat, megviseli a kilenc hónapon át nagy megterhelésnek kitett szervezetet, s rengeteg energiát emészt el, melyet célszerű egy kevés mézzel, vagy szőlőcukorral pótolni.

Irány a szülészet

Első gyermeküket váró kismamákban a terhesség végéhez közeledve felmerülhet a kérdés, vajon mikor szükséges elindulni a kórházba. Az utolsó napokban érdemes fokozottabban figyelni, s az előre összekészített csomagot is a közelben tartani. Sokszor felesleges az aggodalom, legtöbb esetben minden rendben zajlik, s a vajúdás sem mutatja jeleit a szülés várható napjánál hamarabb. A kismamákat gyakran megtéveszthetik a jósló fájások, a méh megkeményedése. A jósló fájások a terhesség utolsó heteiben jelentkezhetnek, kisebb méhösszehúzódások formájában. Előfordulhat periodikus ismétlődés, néhány perces összehúzódások, melyeket a kezdő szülők összetéveszthetnek a vajúdással. Ezek az összehúzódások készítik fel a méhet és a méhszájat a szülés folyamatára, ilyenkor a méh megkeményedik.

A valódi, vajúdást jelentő fájások egyediek (hasonlóak a menstruációs fájdalmakhoz), s össze nem téveszthetők, így a kismama fel fogja ismerni őket. Ekkor már érdemes minél hamarabb elindulni a kórházba, hiszen a magzatvíz elfolyása (vagyik a nyákdugó eltűnése) után már nem védett a magzat a külvilág ártalmaival szemben, ráadásul a kórházi szülést választó édesanyák számára is megnyugvást jelent, ha nincs szükség kapkodásra.

Amennyiben a magzatvíz elfolyik, minden kétséget kizáróan elkezdődött a szülést megelőző rövidebb-hosszabb folyamat. Ekkor azonnali indulás szükséges, ugyanis a magzatburok többé nem védi az esetleges kórokozóktól a születendő gyermeket. A szülés közelségét jelezheti a nyákdugó eltávozása, mely addig a magzatot védte. A méhnyak tágulása egyben apróbb vérezgetéssel is járhat, mely szintén a szülés közeledtét jelzi. Az utolsó napokban érdemes összekészíteni a szükséges iratokat és ruhákat, hogy hasonló esetben kapkodás helyett nyugodtan és örömmel várhassák a szülők gyermekük világrajövetelét.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja