SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az utolsó hetek

Kókai Kata [cikkei] - 2005-12-12
A várandósság hosszú, több mint fél éves periódusa megterhelő, ugyanakkor felkészíti a kismamát a nagy eseményre.

Az életmódváltozás, az elengedhetetlen vitaminok és a számtalan vizsgálat segítséget nyújt a komplikációk megelőzésében, és a születendő baba egészségének folyamatos ellenőrzésében. A szülésre való felkészülés hosszú folyamat, s a kismama testét-lelkét egyaránt igénybe veszi. Ma már korszerű segítséget nyújtanak a kórházak által szervezett tanfolyamok, melyeken mindkét szülő részt vehet, így lélekben megerősödhetnek, s megérthetik, mi miért történik egy várandós nő szervezetében.

Azonban a várandósság utolsó harmadában egyre több kérdés merül fel a leendő anyákban, melyekre gyakran még orvosuk sem tud egyértelmű választ adni. A szülés megindulásának pontos ideje nem határozható meg, ahogyan a szülés menete sem. Minden új élet világrajövetele egy új és más folyamat, így gyakran félelmet kelt, főként az első gyermekét váró kismamában.

A vajúdástól, az ismeretlentől való félelem gyakran meggátolja abban a szülő nőt, hogy megértse a testében zajló folyamatokat, s így aktívan segítse gyermeke megszületését. A fájdalom nagy része sokszor a félelem miatt tűnik erősnek, azonban a korán elsajátított helyes légzéstechnika, a várandósság idején végzett meditáció és jóga mind segíthetnek a vajúdás, s a szülés időszakának megkönnyítésében-

Testi folyamatok- vajúdás

A vajúdás a leendő édesanya várandósságának utolsó, és egyben legmegerőltetőbb folyamata. Elengedhetetlen a hosszas, sokszor órákig tartó folyamat kellő ismerete, ennek hiányában a kismama kellemetlen tapasztalatokkal távozik a kórházból, s egy következő gyermek vállalását is gátolhatja a szüléstől, a negatív élményektől való félelem. A vajúdás ma már nem egyenlő a kötelező szenvedéssel. A kórházban nyújtott szolgáltatásoktól függően a vajúdó nők számtalan módszerrel enyhíthetik az összehúzódások okozta kellemetlenségeket, köztük az EDA (epidurális érzéstelenítés), illetve a szabad mozgást biztosító sétáló EDA is segítséget jelenthet. Emellett nem egy kórházban természetes eszközök is igénybe vehetők.

Alapvetően minden nő rendelkezik anyai ösztönnel, mely már a várandósság során is megmutatkozik. Ez az öröklött ösztön a szülőszobában sem hagyja cserben a kismamát. Fontos, hogy odafigyeljen teste jelzéseire, melyek megkönnyítik a szülés folyamatát. Az előzetesen elkészített szülési terv, melyben minden igényünket leírhatjuk, nagy mozgásszabadságot ad. Amennyiben a kismama számára a séta, a zuhanyzás vagy éppen a leendő apuka jelenléte adja meg a kellő biztonságérzetet, mindenképpen biztosítani kell ennek lehetőségét. Hasznos segítséget nyújt az ellazulást segítő zene, a derék borogatása, de a kórházak többsége korszerű fájdalomcsillapítási lehetőségeket is nyújt.

Ennek ellenére a vajúdás kimerítő folyamat, megviseli a kilenc hónapon át nagy megterhelésnek kitett szervezetet, s rengeteg energiát emészt el, melyet célszerű egy kevés mézzel, vagy szőlőcukorral pótolni.

Irány a szülészet

Első gyermeküket váró kismamákban a terhesség végéhez közeledve felmerülhet a kérdés, vajon mikor szükséges elindulni a kórházba. Az utolsó napokban érdemes fokozottabban figyelni, s az előre összekészített csomagot is a közelben tartani. Sokszor felesleges az aggodalom, legtöbb esetben minden rendben zajlik, s a vajúdás sem mutatja jeleit a szülés várható napjánál hamarabb. A kismamákat gyakran megtéveszthetik a jósló fájások, a méh megkeményedése. A jósló fájások a terhesség utolsó heteiben jelentkezhetnek, kisebb méhösszehúzódások formájában. Előfordulhat periodikus ismétlődés, néhány perces összehúzódások, melyeket a kezdő szülők összetéveszthetnek a vajúdással. Ezek az összehúzódások készítik fel a méhet és a méhszájat a szülés folyamatára, ilyenkor a méh megkeményedik.

A valódi, vajúdást jelentő fájások egyediek (hasonlóak a menstruációs fájdalmakhoz), s össze nem téveszthetők, így a kismama fel fogja ismerni őket. Ekkor már érdemes minél hamarabb elindulni a kórházba, hiszen a magzatvíz elfolyása (vagyik a nyákdugó eltűnése) után már nem védett a magzat a külvilág ártalmaival szemben, ráadásul a kórházi szülést választó édesanyák számára is megnyugvást jelent, ha nincs szükség kapkodásra.

Amennyiben a magzatvíz elfolyik, minden kétséget kizáróan elkezdődött a szülést megelőző rövidebb-hosszabb folyamat. Ekkor azonnali indulás szükséges, ugyanis a magzatburok többé nem védi az esetleges kórokozóktól a születendő gyermeket. A szülés közelségét jelezheti a nyákdugó eltávozása, mely addig a magzatot védte. A méhnyak tágulása egyben apróbb vérezgetéssel is járhat, mely szintén a szülés közeledtét jelzi. Az utolsó napokban érdemes összekészíteni a szükséges iratokat és ruhákat, hogy hasonló esetben kapkodás helyett nyugodtan és örömmel várhassák a szülők gyermekük világrajövetelét.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja