SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A születés jelei...

Dr. Eszlári Péter [cikkei] - 2011-12-20
Valószínűleg minden, a szülési élményeiről beszámoló nő más történetet fog elmondani. A Te szülésed is pont ilyen különleges lesz. A következő információk segítségedre lesznek felkészülni a szülés napjára.

6 jel, ami azt mutatja, hogy a szülés a következő pár hétben vagy napban esedékes:

  1. Könnyebbség: Megint tudsz lélegezni! Ez azt jelzi, hogy a baba már mélyebben fekszik a medencédben és felengedett egy kicsit a rekeszizmokra nehezedő nyomás. Megnövekedett nyomást érezhetsz a húgyhólyagodon, ami azt jelenti, hogy gyakrabban fogod látogatni a mosdót. Mások tehetnek megjegyzéseket a megváltozott külsődre, még ha ez számodra nem is tűnt fel.
     
  2. Vérzés: A nyákdugó távozása. A terhesség alatt, egy vastag nyálkadugó védelmezi a méhnyakat a baktériumoktól. Amikor a méhnyak megrövidül, ez a dugó leválik. Egyesek azt hiszik, hogy ez a dugó valójában olyan szilárd lesz, mint egy parafa dugó, azonban igazából ez csak rostos nyálka. Lehet tiszta, rózsaszínű vagy véres, piros színű és percekkel, órákkal vagy akár napokkal a szülés előtt is megjelenhet. Nem minden nő veszi észre.
     
  3. Burokrepedés: Elfolyik a magzatvíz! 10-ből csupán 1 nő tapasztal nagymértékű magzatvízömlést és még ez is általában otthon történik, gyakran az ágyban. Néha a magzatburok hamarabb reped meg vagy kezd el szivárogni, mint hogy beindulna a szülés. A méh közvetlenül a hólyag tetején van, ami okozhat vizeletszivárgást. Esetenként nehéz lehet megkülönböztetni a vizeletet a magzatvíztől. Még a burokrepedés gyanúja esetén is, ha magzatvízszivárgást észlel, orvoshoz kell fordulni! 

    Ha megrepedt a burok és a magzatvíz szivárog,  szagtalan folyadékkal fogsz találkozni.  Ez megtörténhet egy hirtelen áradat vagy folyamatos szivárgás formájában is. Ha szivárgó folyadékot veszel észre, meg kell próbálnod eldönteni, hogy vizelet szagú vagy szagtalan. Ha vizeletnek véled, akkor konzultálj az orvosoddal.

    Az orvossl vagy bábával való találkozásig kerüld a tampon használatát, a szexet és bármi olyan dolgot, ami baktériumokat juttathat a hüvelybe. Tudasd az orvosoddal, ha a folyadék nem tiszta és szagtalan, főleg ha zöldes árnyalatú vagy büdös, mivel ez fertőzést jelezhet.
     
  4. Fészekrakás: Energia-bomba. Valószínűleg a terhességed nagy részében szundikálás ellen küzdöttél, úgyhogy tudni fogod, ha ez megtörténik. Egy nap úgy fogsz felkelni, hogy tele vagy energiával! Elkezdesz egy hosszú listát írni azokról a dolgokról, amiket meg akarsz csinálni, meg akarsz tisztítani, meg akarsz venni és mindenről, amit eddig nem csinálhattál. A nagy felkészülésben ne felejts el egy kis energiát tartalékolni a szülésre.
     
  5. Megsemmisítés: A méhnyak rövidülése. Általában az utolsó hónapban, a méhnyak elkezd kinyúlni és elvékonyodni. Ez folyamat azt jelenti, hogy a méh felkészül a szülésre.  A méhnyak rövidülése ráadásul könnyebbé teszi annak kitágulását is.
     
  6. Tágulás: A méhszáj kinyílása. A tágulást centiméterben, vagy pontatlanabbul „ujjakban” mérik egy belső vizsgálat során. A „teljesen kitágult” azt jelenti, hogy a tágulás elérte a 10 cm-t és készen állsz a szülésre.

Egy BIZTOS jel, hogy tényleg itt az idő:

Egyenletes összehúzódások: Amikor rendszeres méhösszehúzódásokat tapasztalsz, biztos lehetsz benne, hogy a szülés közel van. Ez jó alkalom arra, hogy elkezd feljegyezni az összehúzódások kezdetét és hosszát. Ezek az összehúzódások hasonlíthatnak a menstruációs görcsökre vagy alsó hátfájásra, ami jön és elmúlik. A szülés korai szakaszában akár 20-30 perc is eltelhet egy-egy összehúzódás között. Általában, néhány óra elteltével az összehúzódások közti időtartam csökkenhet, 10-15 percre vagy még kevesebbre. Amikor az összehúzódások rendszeresen 5 percenként jelentkeznek, akkor eljött az idő, hogy elindulj a kórházba.

A szülési fájásokra jellemző:

  • Rendszeresek
  • Kiszámíthatóan követik egymást (pl.: 8 percenként)
  • Csökken a közöttük eltelt idő
  • Egyre tovább tartanak
  • Egyre erősebbek lesznek
  • Mindegyik összehúzódás először a hát alsó részéről indul, aztán átsugárzik előre vagy fordítva
  • A tevékenység vagy testhelyzet megváltoztatása nem lassítja vagy állítja meg őket
  • Előfordulhat vérzés
  • A burok megrepedhet

Lektorálta: Dr. Eszlári Péter

Fotó: Serge Bertasius/FreeDigitalPhotos.net

Dr. Eszlári Péter


Dr. Eszlári Péter
Szülész-nőgyógyász

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja