SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi az a jóslófájás?

Dr. Eszlári Péter [cikkei] - 2011-12-14
Ahogy a szülés ideje közeleg, tapasztalhatod, hogy a méhösszehúzódások gyakoribbá és erősebbé válnak. Sokan összetévesztik ezeket a fájásokat az igazival és rohannak a kórházba, csak hogy kiderüljön, hogy "téves riasztás" volt. Felteheted a kérdést, "Mi az a jósló fájás és honnan fogom tudni, hogy ez csak egy téves riasztás?" A következő információk segítségedre lesznek, ahogy közeledik az időd.
Mi az a jóslófájás?



A téves riasztás jelei:

  • Az összehúzódások rendszertelenek és kiszámíthatatlanok (pl: 10 perces, 6 perces, 2 perces, majd 8 perces időközönként).
  • Nincs látható előrehaladás.
  • Az összehúzódások hasi szorításként jelentkeznek.
  • Az éppen folytatott tevékenység vagy testhelyzet megváltozására az összehúzódások lelassulnak vagy megállnak.
  • Általában nincs vérzés.

Téves vs. igazi riasztás:

Milyen gyakoriak az összehúzódások?

Jegyezd fel az összehúzódások között eltelt időt. Írd le, hogy mikor kezdődött az első és mikor a következő. Az igazi összehúzódások egy felismerhető rendszer szerint ismétlődnek és a köztük eltelt idő csökkeni fog. Téves riasztás esetén rendszertelenek maradnak.

Mennyi ideig tartanak az egyes összehúzódások?

Figyeld, hogy milyen hosszú ideig tartanak az összehúzódások. Az igaziak kezdetben több, mint 30 másodpercig tartanak, majd fokozatosan hosszabbodnak, legfeljebb 60 másodpercig. A jósló fájások változó hosszúságúak és erősségűek.

Folytatódnak az összehúzódások, ha valamilyen tevékenységbe fogok?

Az igazi összehúzódások az általad folytatott tevékenységtől függetlenül folytatódnak és még erősebbé válnak, ha intenzívebb tevékenységet végzel, például gyalogolsz. A jósló fájások gyakran leállnak tevékenységtől függetlenül is.

Hol érzed az összehúzódásokat?

Az igaziak esetén a fájdalom általában a hasad felső részétől indul, végigsugárzik az egész hason és eléri a hát alsó részét, vagy fordítva. Téves riasztás esetén, a fájdalom gyakran has alsó részére vagy az ágyékra koncentrálódik.

Még mindezen dolgok figyelése mellett sem lehetsz biztos a dolgodban. Néhány nő napokig fájdalmas összehúzódásokat tapasztalhat, méhnyaki változás nélkül, míg mások csak egy kis nyomást és hátfájdalmat tapasztalnak.

Elmenjek a kórházba?

Néha a nők nem foglalkoznak azzal, amit éreznek, mivel a szülés becsült dátuma még hetekre van. Amikor aztán bemennek elvégeztetni a szokásos vizsgálatot, ott felfedezik, hogy már teljesen kitágultak. Az is megeshet, hogy bemész a kórházba, rendszeres összehúzódásokkal, amelyek közt nem telt el több mint 3 perc, azonban mikor odaérsz, egyszerűen abbamaradnak. Ha ez történik, ne legyél frusztrált vagy zavart. Ehelyett gondolj pozitívan a dologra és fogd fel kis gyakorlásként!

A helyzet mindenkinél más, azonban a téves riasztások még meggyőzőbbé válnak a második vagy harmadik terhesség során, annak ellenére, hogy ekkor már tapasztalattal rendelkezel. Ha kétségeid vannak, hívd az orvosod. De ne felejtsd el: ha az összehúzódások hosszabbá és erőssebbé, a köztük eltelt idő rövidebbé válik, akkor úton van a baba!

Lektorálta: Dr. Eszlári Péter

Fotó: patrisyu/FreeDigitalPhotos.net

Dr. Eszlári Péter


Dr. Eszlári Péter
Szülész-nőgyógyász

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja