SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi az a jóslófájás?

Dr. Eszlári Péter [cikkei] - 2011-12-14
Ahogy a szülés ideje közeleg, tapasztalhatod, hogy a méhösszehúzódások gyakoribbá és erősebbé válnak. Sokan összetévesztik ezeket a fájásokat az igazival és rohannak a kórházba, csak hogy kiderüljön, hogy "téves riasztás" volt. Felteheted a kérdést, "Mi az a jósló fájás és honnan fogom tudni, hogy ez csak egy téves riasztás?" A következő információk segítségedre lesznek, ahogy közeledik az időd.



A téves riasztás jelei:

  • Az összehúzódások rendszertelenek és kiszámíthatatlanok (pl: 10 perces, 6 perces, 2 perces, majd 8 perces időközönként).
  • Nincs látható előrehaladás.
  • Az összehúzódások hasi szorításként jelentkeznek.
  • Az éppen folytatott tevékenység vagy testhelyzet megváltozására az összehúzódások lelassulnak vagy megállnak.
  • Általában nincs vérzés.

Téves vs. igazi riasztás:

Milyen gyakoriak az összehúzódások?

Jegyezd fel az összehúzódások között eltelt időt. Írd le, hogy mikor kezdődött az első és mikor a következő. Az igazi összehúzódások egy felismerhető rendszer szerint ismétlődnek és a köztük eltelt idő csökkeni fog. Téves riasztás esetén rendszertelenek maradnak.

Mennyi ideig tartanak az egyes összehúzódások?

Figyeld, hogy milyen hosszú ideig tartanak az összehúzódások. Az igaziak kezdetben több, mint 30 másodpercig tartanak, majd fokozatosan hosszabbodnak, legfeljebb 60 másodpercig. A jósló fájások változó hosszúságúak és erősségűek.

Folytatódnak az összehúzódások, ha valamilyen tevékenységbe fogok?

Az igazi összehúzódások az általad folytatott tevékenységtől függetlenül folytatódnak és még erősebbé válnak, ha intenzívebb tevékenységet végzel, például gyalogolsz. A jósló fájások gyakran leállnak tevékenységtől függetlenül is.

Hol érzed az összehúzódásokat?

Az igaziak esetén a fájdalom általában a hasad felső részétől indul, végigsugárzik az egész hason és eléri a hát alsó részét, vagy fordítva. Téves riasztás esetén, a fájdalom gyakran has alsó részére vagy az ágyékra koncentrálódik.

Még mindezen dolgok figyelése mellett sem lehetsz biztos a dolgodban. Néhány nő napokig fájdalmas összehúzódásokat tapasztalhat, méhnyaki változás nélkül, míg mások csak egy kis nyomást és hátfájdalmat tapasztalnak.

Elmenjek a kórházba?

Néha a nők nem foglalkoznak azzal, amit éreznek, mivel a szülés becsült dátuma még hetekre van. Amikor aztán bemennek elvégeztetni a szokásos vizsgálatot, ott felfedezik, hogy már teljesen kitágultak. Az is megeshet, hogy bemész a kórházba, rendszeres összehúzódásokkal, amelyek közt nem telt el több mint 3 perc, azonban mikor odaérsz, egyszerűen abbamaradnak. Ha ez történik, ne legyél frusztrált vagy zavart. Ehelyett gondolj pozitívan a dologra és fogd fel kis gyakorlásként!

A helyzet mindenkinél más, azonban a téves riasztások még meggyőzőbbé válnak a második vagy harmadik terhesség során, annak ellenére, hogy ekkor már tapasztalattal rendelkezel. Ha kétségeid vannak, hívd az orvosod. De ne felejtsd el: ha az összehúzódások hosszabbá és erőssebbé, a köztük eltelt idő rövidebbé válik, akkor úton van a baba!

Lektorálta: Dr. Eszlári Péter

Fotó: patrisyu/FreeDigitalPhotos.net

Dr. Eszlári Péter


Dr. Eszlári Péter
Szülész-nőgyógyász

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja