SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A császármetszés folyamata

Családinet [cikkei] - 2011-10-04
Míg a normál szülésnél a baba a hüvelyen keresztül jön a világra, a császármetszésnél ez egy, a méhen és a hasfalon ejtett metszésen keresztül történik. A császármetszések száma fokozatosan növekedett az elmúlt 30 évben. 2005 novemberében, a Járványvédelmi és Megelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention - CDC) jelentése szerint a császármetszések száma Amerikában elérte a valaha volt legmagasabb értéket, 29,1%-ot, amely több mint egy negyede az összes szülésnek. Ez azt jelenti, hogy 4 terhes nő közül legalább egy császármetszéssel fog szülni.

Mire számítsak császármetszésnél?

Egy átlagos császármetszés 45-60 percig tart. A baba általában már az első 5-15 percben világra jön, a maradék idő a metszés bezárásához kell.

Műtét előtt:

A műtét elkezdése előtt valamilyen érzéstelenítőt fogsz kapni (általában gerinc-, vagy helyi érzéstelenítést), ha még nem kaptál a vajúdás közben. Általános érzéstelenítést csak sürgősségi császármetszéseknél alkalmaznak, mivel azonnal és nyugtatóként is hat. A gerinc- és a helyi érzéstelenítés csak a hastól a csípő aljáig terjedő területet zsibbasztja le (előfordul, hogy a lábak is elzsibbadnak), hogy semmit se lehessen érezni a műtét közben. Valószínűleg egy katétert is fogsz kapni, ami összegyűjti a vizeletet, amíg az alsótested zsibbadt.

Műtét közben:

Az orvos először a hasfalat fogja bemetszeni. Egy sürgősségi császármetszés esetén ez valószínűleg egy függőleges vágás lesz (a köldöktől az ágyékig), ami lehetővé teszi a baba minél előbbi kiemelését. A leggyakoribb metszést vízszintesen vágják (gyakran bikini vágásnak is nevezik), valamivel a köldök alatt. A hasizmot nem vágják át, hanem széthúzzák, hogy az orvos elérhesse a méhet.

Ekkor az orvos bemetszi a méhet is, vízszintesen vagy függőlegesen. Ez a metszés különbözhet a hasi metszéstől. A klasszikus, függőleges metszést általában csak összetett szituációkban alkalmazzák, például az elölfekvő lepény vagy vészhelyzetek esetén, vagy rendellenességekkel küzdő babáknál. A császármetszés utáni hüvelyi szülés nem javasolt azoknak, akiket a klasszikus metszéssel császároztak. A leggyakrabban használt metszés az alsó átlós metszés. Ez a típus jár a legkevesebb kockázattal és komplikációval és lehetővé teszi a legtöbb nő számára a hüvelyi szülést a következő terhességnél, a méhrepedés csekély kockázatával.

Miután az orvos leszívta a magzatvizet, világra fogja segíteni a babát. A babát fejjel előre fogják kiemelni, hogy letisztíthassák a száját és az orrát, így lehetővé téve számára a légzést. Amint a baba egészen kint van, felemelik hozzád, hogy találkozhass vele. A legtöbb orvos ezután átadja a babát egy nővérnek ellenőrzésre. Utoljára a méhlepényt fogják kiemelni (ekkor kis rángatást érezhetsz), aztán az orvosok elkezdik bezárni a sebeket.

Műtét után:

Mikor véget ért a műtét, előfordulhat, hogy remegést, hányingert tapasztalsz. Ennek az oka lehet az érzéstelenítő, a méh összehúzódásának hatásai vagy az adrenalinszint csökkenése. Általában hamar elmúlik és álmosság követheti. Ha a babád egészséges, általában ez az az idő, mikor pihenhet a mellkasodon és elkezdheted szoptatni. Te és a babád folyamatos megfigyelés alatt lesztek, a komplikációk megelőzésének érdekében.


Amikor elbocsátanak a kórházból, tanácsolni fognak műtét utáni kezeléseket a műtéti sebekre.

Fotó: patrisyu/FreeDigitalPhotos.net

Lektorálta: Dr. Eszlári Péter


Bemutatkozás
Aktuális Cikk
Kérdezz-felelek

Dr. Eszlári Péter

Szülész-nőgyógyász

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-20/460-75-07
E-mail: peter.eszlari@nogyogyasz.info.hu
Honlap: http://www.nogyogyasz.info.hu

Magánrendeléseim:

  • Tatabánya, Vadász u. 4. fsz/1
    Hétfő - 16:00-17:30-ig  (Bejelentkezés: 06-20/460-75-07)
  • Csákvár, Szabadság tér 5.
    Hétfő - 18:00 órától  (Bejelentkezés: 06-20/460-75-07)
  • Rextra Magánorvosi Rendelő: 1111 Budapest, Budafoki u. 59.
    Péntek - 16:00 órától (Bejelentkezés: 06-30/573-81-80)
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja