A császármetszés veszélyei
Mint minden jelentős műtéti beavatkozásnak, ennek is vannak veszélyei. Fontos tudni és megérteni ezeket a veszélyeket egy császármetszés előtt, hogy felkészülten beszélgethess az orvosoddal és megfontolt döntéseket hozhass.
Kockázatok és komplikációk az anyára nézve:
A következő veszélyek bármilyen hasi műtéttel kapcsolatban érvényesek.
- Fertőzés: A fertőzés megtörténhet a hasi vágáson, a méhben vagy más medencetáji szervekben.
- Vérzés, vérveszteség: Egy császármetszés során az anyuka több vért veszít, mint egy hagyományos szülésnél. Ez anémiához (vérveszteséghez) vagy vérátömlesztéshez vezethet (100-nól 1-6 nőnek lesz szüksége vérátömlesztésre).
- Szervek sérülése: Belső szervek lehetséges sérülése (Például: hólyag, belek) (minden 100 esetből kétszer fordul elő).
- Letapadás: Kialakulhatnak hegszövetek a medencetájékon, amelyek elzáródást és fájdalmat okozhatnak. Ez olyan jövőbeli terhességi komplikációkhoz is vezethet, mint a placenta previa vagy a méhlepény leválás.
- Meghosszabbított kórházban tartózkodás: Egy császármetszés után, általában a szülés után 3-5 napig tartanak a kórházban, ha nem léptek fel komplikációk.
- Hosszabb gyógyulási idő: A felépüléshez szükséges idő néhány héttől pár hónapig terjed egy császármetszés után, mely hatással lehet a babáddal való kapcsolatodra (14-ből 1 nő tapasztal fájdalmat a metszés mentén, 6 vagy több hónappal a műtét után).
- Gyógyszerek által kiváltott reakciók: A tested negatívan reagálhat az érzéstelenítőre vagy a műtét után bevett gyógyszerekre.
- További műtétek veszélye: Például: méheltávolítás, hólyag műtét vagy egy újabb császármetszés
- Gyermekágyi halálozás: A császármetszések esetében magasabb a gyermekágyi halálozások aránya, mint a hagyományos szüléseknél.
- Érzelmi reakciók: A császározott nők negatív élményként élhetik meg a szülést és gondok adódhatnak az anya és a baba közti kapcsolatban.
Kockázatok és komplikációk a babára nézve:
- Koraszülés: Ha a fogamzási dátumot rosszul számolták ki, a császármetszéssel világra segített baba még fejletlen lehet és alacsony súllyal születhet.
- Légzési problémák: A császármetszéssel világra jött babáknál gyakrabban fordulnak elő légzési és légzőszervi problémák. Néhány kutatás eredményei szerint gyakrabban van szükség segítségre a császármetszések során, mint hüvelyi szülésnél.
- Alacsony APGAR értékek: Alacsony APGAR értékeket eredményezhet az érzéstelenítő, a szülés előtti magzati problémák és a szülés közbeni stimuláció hiánya (a hüvelyi szülés természetes stimulációt biztosít a baba számára a szülőcsatornában).
- Magzati sérülés: Nagyon ritkán előfordul, hogy a babát megkarcolják vagy megvágják a metszés közben (100 esetből 1-2-szer fordul elő ilyen).
- Ha az orvosod császármetszést javasolt és nem vagy vészhelyzetben, szánj rá időt, hogy alaposan átbeszéljétek a lehetőségeidet az operációt illetően.
- Tegyél fel kérdéseket, hogy megértsd miért javasolták a császármetszést
- Érdeklődj alternatívákról, amelyek elképzelhetőek lennének a helyzetedben
- Hasonlíttasd össze az összes lehetséges veszélyt és komplikációt, ami fennállhat, ha császármetszéssel hozod világra a babádat, vagy ha hagyományos úton szülnél.
- Szerezz információt a műtét utáni normál eljárásokról (pl.: mikor tarthatod a kezedben a babát; milyen hamar kezdheted el szoptatni; fogsz-e kapni olyan gyógyszert, ami álmossá tehet a műtét után).
Lektorálta: Dr. Eszlári Péter
Fotó: radnatt/FreeDigitalPhotos.net
Bemutatkozás Aktuális Cikk Kérdezz-felelek |
Dr. Eszlári Péter
|
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: