SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Előzd meg a szülés utáni depressziót!

Családinet [cikkei] - 2011-07-14
Csak hánykolódsz éjszakánként? Napközben kimerült, ingerlékeny, frusztrált vagy? Gyakran sírdogálsz, mindent borúsan látsz, és ok nélkül rád tör a szorongás? A baba érkezése alaposan átrendezi életritmusodat, melyet ezentúl az ő igényeihez kell igazítanod, nem csoda hát, ha időnként erőt vesz rajtad a bizonytalanság.

Mégis érdemes odafigyelned Magadra, mert nem veszélytelen, ha napjaidon hosszú időn át a rosszkedv uralkodik. A szülés utáni depresszió az anyukák 10-20%-ánál fordul elő, ám ha okosan készülsz az anyaságra, jó eséllyel elkerülheted a nehézségeket!

A hullámzó kedélyállapot, a kimerültség a szülést követő néhány napban teljesen természetes, hiszen testileg-lelkileg óriási változásokon mentél, mész keresztül. Hormonszinted a terhesség alatt termelődő hormonok mennyiségének töredékére esik vissza, s ez bizony rányomja bélyegét hangulatodra és teljesítményedre. Baj akkor van, ha ez az állapot tartóssá válik, illetve ha félelmeid meggátolnak abban, hogy ellásd a babád, esetleg ijesztő, agresszív gondolataid támadnak vele vagy saját magaddal kapcsolatban. Ha ilyesmit tapasztalsz, mindenképpen keress fel egy orvost! Különféle - akár egymást kiegészítő - terápiák színesítik a szakemberek eszköztárát, egész biztosan tudnak majd segíteni Neked!

Az is lehet, hogy a megoldás egyszerűbb, mint gondolnád; a túlságosan alacsony vércukorszint, illetve a vas- és a cinkhiány is okozhat fáradékonyságot, levertséget, a teljesítő- és koncentrálóképesség romlását. Természetesen számtalan egyéb magyarázat állhat a háttérben, ezért a legjobb, amit tehetsz, hogy még a szülés előtt felderíted a rizikófaktorokat, és ha lehetséges, kiiktatod azokat. A hormonális tényezők és a tápanyaghiány mellett lelki okokkal is számolni kell, úgy mint a támogató, biztonságot nyújtó környezet hiánya, az anyagi gondok, a terhesség alatti depressziós tünetek, a várandósságot megelőző pre-menstruációs szindróma, vagy éppen a szülés körüli nehézségek. A mélyben gyökerező problémák megoldása valószínűleg nem egyik napról a másikra történik, de vannak olyan feszültségforrások, amelyeket csírájában elfojthatsz: a szülést például már jó előre megtervezheted! A túlságosan elhúzódó szülés a kisbabádra és rád nézve egyaránt veszélyes lehet, ráadásul a hüvelyi szülések majd’ felénél a kismamák gátsérülést szenvednek. A regenerálódás akár hónapokat is igénybe vehet, rosszabb esetben maradandó károsodások árnyékolhatják be a szülés élményét! Létezik azonban egy természetes alapanyagokból álló szülészeti gél, amely védi a medencefeneket, a hüvelyt és a gátat, biztonságosabb, kevesebb fájdalommal járó, rövidebb szülést, továbbá lényegesen gyorsabb regenerációt tesz lehetővé. További információk Dianatal szülészeti gélről a www.dianatal.hu oldalon találhatók.

Akármennyire elcsépelt, hogy étkezz tudatosan és mozogj rendszeresen, jól teszed, ha e tanácsokat is megfogadod, hiszen előbbivel az említett vitamin- és nyomelemhiányt, valamint a vércukorszint ingadozását küszöbölheted ki, a testmozgás pedig endorfint szabadít fel, amely jókedvre derít, sőt még fájdalomcsillapító hatással is bír! A szomorúság, a szorongás, az aggodalom, az agresszió leginkább a tehetetlenség érzéséből fakad, amelynek gyakran a félelem a forrása. Legtöbbször attól félünk, amit nem ismerünk, ezért félelmeink elűzésének egyik leghatékonyabb módja a tapasztalat- és ismeretszerzés, továbbá a pozitív hozzáállás!



Edison, a villanykörte feltalálója több mint kilencszáz(!) sikertelen kísérlet után rukkolt elő működőképes villanykörtével! Meddő próbálkozásait nem kudarcként élte meg, mert úgy vélte minden egyes alkalom közelebb juttatja a helyes megoldáshoz. Te se csüggedj, ha a dolgok nem változnak máról holnapra! Légy kitartó és következetes, gondolkozz, tervezz előre, és oszd meg a gondjaidat a családoddal, barátaiddal, vagy - ha úgy érzed, válaszaik nem elég megnyugtatóak -, szakemberrel! Gondold csak végig: minden nap tanulsz valami újat, napról napra rutinosabb édesanya leszel, egyre könnyebben oldod meg a rád váró feladatokat, és szép lassan szervezeted működése is visszaáll a régi kerékvágásba. Lecsillapodnak a hormonjaid, elhalványulnak a kedélyingadozások. Bízz Magadban, és mindig arra koncentrálj, amit szeretnél, ne arra, amit szeretnél elkerülni!




Fotó: Witthaya Phonsawat/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja