SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hüvelyi szülés császármetszés után?

Lénárd Orsi [cikkei] - 2010-04-22
Vajon megszülhetem-e következő babámat természetes, hüvelyi úton? Azt hiszem, ez a legégetőbb kérdése sok  császármetszésen átesett édesanyának.

Ma már nem minden szülészeti intézményben az a felfogás, hogy “ha egyszer császár, a következő is császár lesz”. Számos  szép sikertörténetet ismerek. Itt,  a CsaládiNeten is olvasható Kati története, akinek második kisfia születésekor már sikerült elkerülnie a császármetszést. Ez a sikert annak is köszönhette, hogy gondosan felkészült gyermeke érkezésére, másrészt szüléséhez olyan segítőket választott (orvos, szülésznő, dúla), akik szívvel-lélekkel támogatták, illetve akikben teljes mértékig megbízott.

Előfordulhat persze olyan eset is, amikor mindent megtesz egy  anya, és  mégsem sikerül a hüvelyi úton szülnie. Erre is érdemes az újabb várandósság hónapjai alatt gondolatban felkészülni. Ebben az esetben az édesanya és a kisbaba számára sokat jelent az újabb császármetszés körüli segítők emberi hozzáállása. Megkönnyíti az elfogadást, ha az anya megérti, hogy miért van újra műtétre szükség, és ha a kórházi személyzet együttérzően és megértően fordul feléje. Segít, ha a kisbabával a megszületése után rögtön fel tudja venni a kapcsolatot, és ha mihamarabbi segítséget kap az első mellretételben és a baba gyermekágyas ellátásában.

Hogyan készülj fel a várandósság hónapjai alatt, ha császármetszés után vagy, és következő babád megszületését máshogy szeretnéd? Az egyik legfontosabb az előző szülésélmény lerakása, a  szülés körüli testi és lelki események feldolgozása. Mi vezetett akkor és ott a császármetszéshez? Mi és hogyan történt a szülőszobán? Mit éreztél a császármetszésre készülve, a műtét alatt és az utána következő napokban? Ezekre a kérdésekre adott válaszaid nagy segítségedre lehetnek az előző szülésed megértésben. Érdemes ezután szülési tervet készítened. Ennek megírásában és az előző műtét történéseinek feldolgozásában hiteles információk nyújtásával és szüléskísérések során szerzett tapasztalataival nagy segítségedre lehet egy dúla.



A szülésre készülvén beszélgess az orvosoddal arról, hogy ő mit gondol, és hogy abban a kórházban érvényes protokoll  és szokások szerint lehetséges-e császármetszés után hüvelyi úton szülni. Az orvos pozitív hozzáállásának döntő szerepe van a kérdésben.  Válassz a szülés idején olyan segítőket (orvos, szülésznő, dúla), akikben teljesen megbízol, így is még nagyobb biztonságban érezve magadat.

Végül még egy gondolat: tudatosítsd magadban, hogy a második várandósság és szülés nem ugyanúgy zajlik, mint az előző! Ez egy teljesen más és új történet.
 

kép: www.foter.com

Lénárd Orsi


Lénárd Orsi
Szülésfelkészítő és szüléskísérő dúla, mentálhigiénés szakember, kismamamasszőr

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.lenardorsi.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja