Fájdalomcsillapítás a szülőszobában
"Eretnekség" kijelenteni, hogy a természetes szülés, vagy a fájdalomcsillapítás a helyes. Még az orvostársadalom sem képes egységes véleményt nyilvánítani az egyes szülési módokkal kapcsolatban, így én sem fogom ezt tenni.
Amikor egy nő megtudja, hogy gyermeket hord a szíve alatt, a szülés gondolata még meg sem fordul a fejében. A tervezett, vagy éppen véletlen gyermekáldás rengeteg plusz programot, és persze számtalan megbeszélnivalót állít a kismamák elé.
Orvosválasztás
Egyik legfontosabb döntés a számunkra legmegfelelőbb orvos kiválasztása. Mindannyian másképp állunk hozzá a szülés gondolatához. Ahhoz, hogy ez a csodálatos pillanat valóban pozitív élmény legyen, olyan orvosra van szükségünk aki figyelembe veszi igényeinket, s a lehetőségekhez mérten segít megvalósítani terveinket.
Szülési terv
Készíthetünk szülési tervet, melyben leírhatjuk vágyainkat: hol és hogyan szeretnénk világra hozni gyermekünket. Ez segíthet már a kórház kiválasztásában is, ugyanakkor fogadott orvosunk dolgát is megkönnyíti, ha egységesen írásba foglaljuk a számunkra fontos dolgokat.
Fájdalomcsillapítás a szülőszobában
Sok kórház szülészetén nem preferálják a fájdalomcsillapítást. Ennek sokszor nem a magzatra jelentett veszély, hanem az anyagiak-, vagy a szakképzett munkaerő hiánya az oka.
Kérjünk-e fájdalomcsillapítást?
Ez egyénenként változó lehet. Egyes esetekben kifejezetten ellenjavallt a fájdalomcsillapító szerek használata. Várhatóan normális szülés esetén mindez az édesanyától függ. Jobb kórházakban számtalan természetes és gyógyszeres fájdalomcsillapítási lehetőséget kapnak az anyukák. Ezek legtöbbször a nap bármely szakában igénybe vehetők.
Az alacsony fájdalomküszöbbel rendelkező nők számára a hosszan elhúzódó vajúdás olyan fárasztó lehet, hogy kevésbé képesek aktívan közreműködni a szülésben mint azok, akik fájdalomcsillapítás mellett döntenek.
Melyik kórházban alkalmaznak fájdalomcsillapítást?
Ma már az eddig legjobbnak bizonyult fájdalomcsillapítási módszert, az EDA- t számtalan kórházban alkalmazzák. Mielőtt fogadott orvost - kórházat választunk, érdeklődjünk a lehetőségekről.
EDA- igen vagy nem?
EDA és sétáló EDA: Az EDA, vagy más néven lumbális epidurális érzéstelenítés az egyik legjobb módszernek bizonyult. Precíz alkalmazása esetén a fájdalmat nullára redukálja, a szülési folyamatot mégsem hátráltatja.
Előnyei közé tartozik, hogy ha császározás válik szükségessé, az anya ébren maradhat. A gerinc közelébe helyezett műanyag kanülön át a gyógyszer folyamatosan adagolható, a szülés hosszától függetlenül adható.
Míg korábban az EDA deréktól lefelé teljes zsibbadást okozott, s a szülő nő kénytelen volt fekvő helyzetben maradni, addig a mára kifejlesztett "sétáló - EDA" segítségével a szabad mozgás is biztosított.
FONTOS: Sok rémtörténettel ijesztgetik rokonok-ismerősök a kismamákat. Sokszor a szorongás az, ami megnehezíti a szülést. Ha nem pártoljuk a fájdalomcsillapítást, akkor is érdemes utánajárni, ha mégis szükségessé válik, tisztában legyünk a lehetőségeinkkel.
Kép: www.foter.com
Közösségi hozzászólások: