Mi segíthet vajúdáskor?
Családinet [cikkei] - 2004-10-06
A hosszan elhúzódó vajúdás fizikailag kimerítheti a kismamát és lelkileg is megviselheti, ha úgy érzi, hogy a folyamat elakadt.
Néhány ötlet kismamáknak és társuknak
A hosszan elhúzódó vajúdás fizikailag kimerítheti a kismamát és lelkileg is megviselheti, ha úgy érzi, hogy a folyamat elakadt. A tehetetlenség frusztráló érzésén enyhíthet, ha valamit kívül vagy belül változtatunk. De mi mindenen lehet változtatni?
- A testhelyzeten - ha eddig ültél, állj fel, ha eddig álltál, guggolj le!
- Bátran kísérletezz a mozgásokkal is: a lassú mozgást lehet energikusabbra váltani, vagy ha épp elfáradtál a gyorsban, lassíts!
- Ha eddig csukva volt a szemed, próbáld meg most, hogy milyen a férjed, a dúlád, bábád, orvososod szemébe nézve átengedni magad egy-egy kontrakciónak. Ha eddig megvolt a tekintetek közötti kapcsolat, most csukd be a szemed és figyeld meg, hogy ez mit változtat benned.
- Lehet, hogy eddig eszedbe sem jutott hangokat adni. A változatosság kedvéért most engedj ki néhány jóleső nyögést, hangos sóhajt. Gondolj arra, hogy amint nyílik a szád és megrezegnek a hangszálaid, úgy nyílik a méhszájad is és a mély hangok rezgései elérnek egészen odáig. Ha ellenben eddig "hangoskodtál", akkor most fordítsd figyelmedet a légzésed csöndjére.
- A légzés ritmusán is változtathatsz: ha eddig gyorsan kapkodtad a levegőt, most igyekezz lassú, mély lélegzeteket venni. Ha ez a nyugodt lassúság jellemezte a légzésedet, akkor lehet, hogy most kellemes lesz egy kicsit "megtáncoltatni" a levegővételedet, gyorsabbra, vidámabbra venni a ritmust.
- Ha eddig nem masszírozott senki, kérheted, hogy valaki jöjjön és segítsen szerető érintésével. Ha már masszíroznak, akkor itt is lehet változtatni: lehet, hogy jobban esnének egy kicsit erősebb vagy gyengédebb, gyorsabb vagy lassabb mozdulatok, de lehet, hogy a tested egy másik területe érzi szükségét az ellazító masszázsnak.
- A masszírozó vagy illatmécsesben párolgó illóolajat is megváltoztathatod.
- Megpróbálhatsz a külső környezeten is változtatni: ha eddig világos volt a szobában vagy a szülőszobán, akkor kérd meg, hogy húzzák be a függönyt vagy csavarják lejjebb a világítást. Ha eddig félhomályban voltatok, lehet, hogy a fény segít.
- Ha van lehetőség rá, akkor kipróbálhatod, hogy milyen hatással van rád az, ha zenét hallgatsz vagy ha egy ritmusában vagy hangulatában az eddigitől teljesen eltérő zenét teszel be.
- Változtass a helyszínen! Menj át egy másik szobába vagy a fürdőszobába/zuhanyzóba vagy ha lehet, ki a kertbe. Az is segíthet, ha csak tágra nyitják az ablakot.
- Ha többen vannak a közelben, de nincs mindenki veled, kérd meg, hogy jöjjön be hozzád valaki más, akinek a jelenléte kedvedre lenne. Érdekes módon ez gyakran segít a kismamáknak túllendülni egy holtponton.
- Frissülj fel azzal, hogy megmosod hideg vízben az arcod, vagy zuhanyozz le.
- Egyél egy kis szőlőcukrot, vagy mézet, mert a bennük lévő glükóz friss energiához juttat.
A legfontosabb mégis az, hogy tudd, hogy egy vajúdás lehet hosszú és lassú is, és töretlenül bízz kisbabádban és a testedben! Figyeld, hogy mit üzen a tested, milyen vágyak ébrednek benned és merd kimondani, kérni, hogy mi az, ami segítene!
forrás: http://szuleteshete.hu/cikk.php?id=95&cid=44181
Kép: Kala Bernier / Flickr.com
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Fájdalomcsillapítás a szülőszobában
Következő hír
Öt éve családbarát - az Aktív Szülés Program!
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?
A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?
A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.
Közösségi hozzászólások: