SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fogas kérdés nyugdíj ügyben!

Kertész László [cikkei] - 2011-01-28
Finisébe érkezett a magánnyugdíj pénztári kérdés eldöntési lehetősége!

Nyugdíjkérdés

Mint ismeretes a Kormány tavaly, azaz 2010. December 13-án elfogadta a 2010. évi CLIV. törvényt, amely a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról, és a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő egyes törvénymódosításokról rendelkezik. A törvény elfogadása azért vált szükségessé, mert a pénztári tagok járulék befizetései nem az államkasszába vándoroltak, hanem az egyéni számlákon landoltak, aminek következtében finanszírozhatatlanná vált a nyugdíjkassza kiadási oldala, amin jelenleg egy 434 milliárdos lyuk tátong! A törvény értelmében 2011. Január 31-ig mindenkinek lehetősége van eldönteni, hogyan rendelkezik a nyugdíjáról! Kétféle utat választhat, az egyik, hogy visszalép az állami nyugdíjrendszerbe és a továbbiakban az államra bízza majdani nyugdíjának fedezetét. Ebben az esetben magánnyugdíj-pénztári befizetése visszakerül az állami rendszerbe, a nyugdíjpénztárában elért reálhozamot pedig felveheti egy összegben, vagy azt is átutalhatja az állami alapba, illetve kérheti az átvezettetést egy önkéntes nyugdíjpénztári számlára! Erről a nyugdíjpénztár február hónapban nyilatkoztatja ügyfeleit!


A másik lehetőség, hogy az egyén marad magánnyugdíj-pénztártag! Ez esetben 2011. Január 31.-ig nyilatkozatot kell tenni a Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságok valamelyikén, ahol 31-én éjfélig tartanak ügyfélszolgálatot ezen igények befogadására! Aki a magánnyugdíj-pénztári tagságot választja, annak a törvény értelmében a munkáltató által fizetett 24%-os nyugdíjjáruléka nem kerül az egyéni számláján jóváírásra, hanem az a továbbiakban az államé marad! A munkavállaló által fizetett 10%-ot pedig nem kötelező a továbbiakban fizetnie, azt az állam a tagra bízza! A törvény betűje szerint további szolgálati időt nem szerez, a nyugdíjszámításhoz szükséges szolgálati ideje 2011. November 30-al megszűnik. Csak az addig megszerzett évek számítanak a nyugdíjba, a továbbiak nem! A döntés csak látszatra egyszerű, hiszen úgy tűnik, megéri inkább visszalépni, mint maradni, viszont aki átlép, annak számolnia kell a kellemetlen demográfiai következményekkel is, hogy elöregedő társadalomban élünk, vagyis a következő években ugrásszerűen megnő az eltartottak száma, ami további nyugdíjkorrekciós intézkedéseket sürget majd. Az USA-ban 2020-ra tetőzik a nagy létszámú generáció nyugdíjba vonulása, Európát öt, ezen belül Magyarországot 10 évvel később éri el a válság!

További aggasztó probléma, hogy a jelenleg érvényes pénztári törvény 2000 főben határozta meg a pénztárak működési minimum létszámát, vagyis ha a tagság ez alá a létszám alá kerül, akkor az egyszerűen megszűnik!   A kormány eltökélt szándéka, hogy a nyugdíjkassza kiadási és bevételi oldalát egyensúlyba kívánja hozni, valamint az is egyértelműen látszik az új nyugdíjtörvényben, hogy 2013-tól megadóztatják a nyugdíjakat! Viszont ez az intézkedés csak az akkor nyugdíjba vonulókat érinti majd! A hatályos törvény szerint ugyanis jóval alacsonyabb nyugdíjra számíthatnak annál, mint ha 2013 előtt mennének nyugdíjba. Már csak hab a tortán nekik, hogy arról sem lehet fogalmuk, hogyan fog a nyugdíjuk adózni. Így viszont az is tisztán látszik, hogy a jövőbeni nyugdíjak összege messze alulmarad majd az aktív korban megszokott fizetésünktől. Mindezek tükrében az elkövetkezendő években az öngondoskodásé lesz a főszerep, vagyis aktív korunkban kell megalapoznunk nyugdíjas éveink anyagi biztonságát! Erre a problémára a biztosítók, pénzintézetek számos, jobbnál jobb programokkal készülnek, sőt ezek már most is elérhetőek! Következő írásomban a megtakarítási lehetőségekről írok majd, vagyis miben érdemes tartani pénzünket, hogy az agg korunkban biztos fedezetet nyújtson kiadásainkra!

Kertész László

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja