Fontos tudnivalók a műszaki termékek biztonságosságáról
Jó, ha tudjuk...
hogy Magyarországon is törvény deklarálja az Európai Unióban elismert öt fogyasztói alapjogot, melyek közül most a fogyasztók egészségének és biztonságának a védelmét, valamint a megfelelő tájékoztatást biztosító alapjogokra kívánjuk felhívni a figyelmet.
Jó, ha tudjuk...
hogy mit tehetünk azért, hogy mindannyian haszonélvezői lehessünk a fogyasztók egészségét és biztonsága védelmét biztosító alapjognak.
Jó, ha tudjuk...
hogy a fenti jelölés még nem garancia a biztonságra, az nem a fogyasztónak, hanem a piacfelügyeleti hatóságnak szóló jelölés.
A jelölés jogszerű használatát termékspecifikus jogszabályok írják elő, amely azt igazolja a hatóságnak, hogy lefolytatták a terméken a biztonságot igazoló megfelelőségi eljárást. Használata csak arra a termékköre megengedett, amelyre azt jogszabály előírja.
Számos olyan terméken (mint például az alábbi képen látható elosztó, illetve zokni, alsónemű, stb.) is feltüntetik a gyártók ezt a jelölést, amely jogszerűtlen és félrevezeti a fogyasztókat. Ezekre a termékkörökre ugyanis nem használható a CE jelölés.
Ráadásul a termék kialakítása is olyan, hogy megtéveszti a fogyasztót azzal, hogy kívül földeltnek tűnik, belül pedig nem az. A fenti termék szinte minden piacon megtalálható a tiltás ellenére.
Jó, ha tudjuk...
hogy műszaki termék vásáron és piacon nem hozható forgalomba. Ez a követelmény nem vonatkozik a piac területén működő üzletekre.
Vásáron és piacon csak működési engedéllyel rendelkező üzletben hozható forgalomba:
- gázüzemű készülék és alkatrészei,
- elektromos hálózatról üzemeltethető, illetve hálózati csatlakozási lehetőséggel rendelkező termék (berendezés, gép, készülék, eszköz),
- és ezek elektromos árammal kapcsolatba hozható alkatrészei (villamos csatlakozások és áramvezető részek).
Ön is sokat tehet a jogszerűtlen forgalmazók ellen, ha nem vásárolja meg a jogszerűtlen helyen, jogszerűtlenül forgalmazott terméket.
Jó, ha tudjuk...
hogy a biztonságon kívül nemcsak jogszabályi kötelezettség, hanem alapvető fogyasztói elvárás, hogy megfelelő információ álljon a rendelkezésre.
Jó, ha tudjuk...
hogy milyen tájékoztatási kötelezettsége van a gyártónak / importálónak / forgalmazónak:
- mindenekelőtt el kell látni a terméket azonosításra alkalmas jelöléssel,
- fel kell tüntetni a gyártó / importáló, vagy felelős forgalmazó nevét és címét,
- tájékoztatni kell a fogyasztót az áru származási helyéről, ha az nem az Európai Gazdasági Térségből származik,
- fel kell tüntetni a termék főbb műszaki jellemzőit,
- az idegen nyelvű használati útmutatóval megegyező tartalmú magyar nyelvű tájékoztatást kell a fogyasztó számára biztosítani,
- a tájékoztatásnak alkalmasnak kell lenni arra, hogy annak ismeretében a fogyasztó biztonságosan és rendeltetésszerűen használja a terméket és tisztában legyen azzal, hogy milyen ápolási és karbantartási feladatokat kell elvégeznie, vagy elvégeztetnie a termék biztonságának és minőségének a megőrzéséhez.
- a termékre vonatkozó tájékoztatásnak (adatoknak) alkalmasnak kell lenniük arra, hogy elősegítsék a fogyasztói döntést.
Jó, ha tudjuk...
hogy a szabványok alkalmazása nem kötelező, de ha a terméket a harmonizált szabványok alapján gyártották, akkor azt úgy kell tekinteni, hogy kielégíti a biztonsági követelményeket.
Jó, ha tudjuk...
hogy a műszaki termékek döntő többsége nem kötelezett a forgalomba hozatalt megelőzően kijelölt intézménnyel történő vizsgáltatásra.
A harmonizált szabványok szerint gyártott termékeknél (gázkészülékek, csatlakozó dugók és aljzatok kivételével) a gyártó is elvégezheti a biztonsági vizsgálatokat és igazolhatja a megfelelőséget, ha arra felkészült. Ha nem, akkor kijelölt szervezettel kell a biztonságot igazoltatnia.
Ha többet akar tudni a szabályokról, akkor azok listáját a www.fvf.gov.hu, a részleteket (a jogszabályok szövegét pedig a www.magyarorszag.hu weboldalon találhatja meg).
Jó, ha tudjuk...
hogy hogyan kényszeríthetjük rá a jogszerűtlen forgalmazókat a jogkövető magatartásra, amellyel mindenki hozzájárulhat a fogyasztók védelméhez.
Ha Ön is tenni akar valamit saját biztonsága és a tisztességes kereskedők védelme érdekében, akkor:
- ne vásároljon olyan terméket, amelynek nem ismeri a felelős gyártóját / importőrét, vagy forgalmazóját.
- ne vásároljon olyan terméket, amelyhez nem biztosítanak megfelelő magyar nyelvű tájékoztatást.
- ne vásároljon számla nélkül, még akkor sem, ha abban a pillanatban nagyon jó üzletnek tűnik. A későbbiekben sem jótállási igényét, sem pedig szavatossági igényét nem tudja érvényesíteni. Baleset esetén, kár esetén nem lesz felelős.
forrás: nfh.hu
Közösségi hozzászólások: